Nie będzie streetworkerów dla „niesfornej” młodzieży. Będzie pomoc psychologiczna i psychiatryczna

A teenage girl in a black hoodie with a hood on her head is sitt

fot. adobe.stock

Nie będzie dyżyrów pedagogów ulicy, zwanych też streetworkerami do pracy z młodzieżą przesiadującą m. in. na terenie mieszczącego się przy ulicy Królowej Jadwigi na osiedlu Jagiellońska w Legionowie kompleksu boisk sportowych i placów zabaw. W 2024 r. urzędnicy chcą się skupić na zwiększeniu dostępności konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych dla m. in. tej grupy docelowej oraz na organizacji półkolonii wakacyjnych.

Streetworkerzy dla „niesfornej” młodzieży. To dobry, czy zły pomysł?

Przybliżmy. Niezrzeszona radna Agata Zaklika chce, aby z młodzieżą przesiadującą na terenie mieszczącego się przy ulicy Królowej Jadwigi na osiedlu Jagiellońska w Legionowie kompleksu boisk sportowych i placów zabaw pracowali pedagodzy ulicy, zwani też streetworkerami. Radna w oficjalnym piśmie zachęcała miejskich urzędników do nawiązania kompleksowej współpracy z tego rodzaju fachowcami. Chciała też, aby Urząd Miasta (UM) w Legionowie sfinansował ich działalność. Informowaliśmy o tym w przeszłości w tej wiadomości.

Lepsze są konsultacje z psychologami i psychiatrami – ocenia wiceprezydent Zadrożny

Do powyższego pomysłu na początku kwietnia 2024 r. odniósł się wiceprezydent Legionowa, Piotr Zadrożny. – Aktualnie nie została zaplanowana kontynuacja działań z obszaru streetworkingu. Priorytetowymi są dwa zadania: prowadzenie konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, będących mieszkańcami gminy miejskiej Legionowo oraz organizacja półkolonii w okresie wakacji – ocenił w odpowiedzi na ostatnią interpelację radnej Zakliki.

Na co mogą liczyć nastolatkowie w Legionowie?

Oprócz angażu streetworkerów do pracy z młodzieżą, radna Agata Zaklika pytała o jeszcze inne działania podejmowane przez władze Legionowa, a skierowane do nastolatków wieku od 13 do 18 lat. Chciała też wiedzieć, czy urzędnicy np. w badaniach ankietowych rozpoznali potrzeby i oczekiwania tej grupy docelowej, co do preferowanych przez nią form aktywności i sposobów spędzania czasu wolnego w przestrzeni miejskiej. – Młodzieżowa Rada Miasta i podejmowane w jej ramach inicjatywy, miejski kanał na Tik Toku i Instagramie, cykliczne plenerowe zajęcia sportowe dla kilku tysięcy osób, darmowe wejścia na mecze zawodowych lokalnych klubów sportowych oraz organizacja wydarzeń sportowych takich jak m. in. biegi przełajowe, paraolimpiada, turniej tańca, mistrzostwa Legionowa w pływaniu, nightskating, zawody z pazurem, treningi biegowe, zawody szkolne, czy też turnieje tenisa stołowego – to najważniejsze z elementów tej skierowanej do legionowskiej młodzieży oferty, wymienione przez wiceprezydenta Zadrożnego. Oprócz tego, zapowiedział on, że remontowany obecnie budynek dawnego Samorządowego Punktu Konsultacyjnego, mieszczący się przy Alei 3-go Maja 24 w centrum Legionowa już niedługo stanie się siedzibą Klubu Integracji Społecznej, a ta całkiem nowa miejska instytucja ma priorytetowo uwzględniać potrzeby lokalnej młodzieży. Poza tym ratusz będzie aplikował o pieniądze z realizowanego przez resort sportu i turystyki projektu pt. Aktywna szkoła, co w najbliższej przyszłości będzie się łączyło z udostępnianiem przyszkolnych boisk sportowych po zajęciach lekcyjnych dla wszystkich, w tym również dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat.

 

Dopiero zdiagnozujemy potrzeby legionowskiej młodzieży – zapowiada wiceprezydent Piotr Zadrożny

Będziemy analizować możliwości pozyskania informacji na temat potrzeb i oczekiwań młodzieży uczęszczających do szkół na terenie Legionowa – zadeklarował wiceprezydent Piotr Zadrożny w odpowiedzi na interpelację wspomnianej radnej. – Obecnie, priorytetem jest opracowanie, we współpracy z młodzieżą, efektywnych metod komunikacji z nimi, aby ich głos był słyszalny i miał realny wpływ na działania urzędu – podkreślił następnie.