Blisko setka osób na pierwszym spotkaniu otwartym z prezydentem Bogdanem Kiełbasińskim

spotkanie prezydent14

Okiełznanie przestrzeni publicznej i doprowadzenie do stworzenia w niej ładu urbanistycznego z dominantą zieleni oraz obecnością ławek i koszy na śmieci, budowa przeprawy kolejowej łączącej centrum Legionowa z III Parcelą oraz przychodni zdrowia na osiedlu Młodych, pozbycie się dzików i dilerów narkotykowych z miasta oraz hazardu z targowiska, czy też poprawa stanu legionowskich dróg – to lista pilnych spraw do załatwienia w Legionowie, zgłoszona jego władzom przez mieszkańców podczas pierwszego spotkania otwartego. Kolejne ma się odbyć pod koniec września 2024 r. Wówczas przedstawiony też zostanie raport ze stanu realizacji powyższych przedsięwzięć.

W czwartek, 23 maja 2024 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie, prezydent Bogdan Kiełbasiński wraz ze swoimi zastępcami, Anną Szczepłek i Mirosławem Grabowskim spotkali się z mieszkańcami, aby poznać ich potrzeby i problemy, co do których samorząd byłby władny, aby w przyszłości je zaspokoić i rozwiązać. Było to pierwsze spotkanie z cyklu zapowiedzianych raz na kwartał spotkań otwartych z udziałem legionowian. Kolejne ma się odbyć pod koniec września 2024 r. Wtedy też władze Legionowa mają przedstawić raport o stanie realizacji spraw i problemów zgłoszonych przez mieszkańców podczas tych pierwszych konsultacji.

 

 

 

O czym marzą legionowianie?

Okiełznanie przestrzeni publicznej i doprowadzenie do stworzenia w niej ładu urbanistycznego z dominantą zieleni oraz obecnością ławek i koszy na śmieci, budowa przeprawy kolejowej łączącej centrum Legionowa z III Parcelą oraz przychodni zdrowia na osiedlu Młodych, pozbycie się dzików i dilerów narkotykowych z miasta oraz hazardu z targowiska, czy też poprawa stanu legionowskich dróg – to lista pilnych spraw do załatwienia w Legionowie, zgłoszona jego władzom przez mieszkańców podczas pierwszego spotkania otwartego. Wśród innych przekazanych władzom przez legionowian problemów znalazły się m. in. potrzeba ucywilizowania i zwiększenia estetyki i higieny handlu na targowisku miejskim, brak subwencji oświatowej dla dzieci zmagających się z zespołem nadpobudliwości ruchowej tzw. zespołem ADHD, konieczność przeprowadzenia audytów w miejskich podstawówkach oraz organizacji w tych szkołach pozalekcyjnych zajęć dodatkowych, otwarcie obiektów sportowych istniejących przy miejskich placówkach oświatowych poza godzinami ich funkcjonowania dla ogółu społeczeństwa, zwiększenie oferty spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, przystosowanie miejskiej infrastruktury drogowej, zwłaszcza chodników do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwiększenie obecności policji na ulicach Legionowa, zwłaszcza zaś wieczorami i nocami, czy też zmiana regulaminu budżetu obywatelskiego uniemożliwiająca realizację przedsięwzięć w ramach tego projektu, które powinny być wykonywane z budżetów miejskich spółek. Uogólniając, większość obietnic złożonych przez prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego podczas kampanii wyborczej w pełni zaspokaja potrzeby i rozwiązuje problemy zgłoszone przez mieszkańców podczas tego pierwszego spotkania otwartego. Sęk w tym, że ich wszystkich nie da się zrealizować w krótkim czasie, a mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Procedury administracyjne związane z realizacją tych przedsięwzięć są bowiem w większości skomplikowane i czasochłonne. O prezydenckich pomysłach na rozwój Legionowa w przeszłości informowaliśmy wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości.

 

Frekwencja dopisała

W pierwszym spotkaniu konsultacyjnym z władzami Legionowa, które trwało 2 godziny wzięła udział blisko setka mieszkańców. Włodarze skrupulatnie notowali ich bolączki oraz obiecywali podjęcie niezbędnych działań w celu ich ukojenia. Zapraszali też ich do kontaktów telefonicznych oraz do indywidualnych spotkań osobistych. Zapowiadali też ubieganie się o dziesiątki dotacji unijnych na realizację większości pilnych inwestycji, o których marzą legionowianie.

Co dalej?

Urzędnicy mają w najbliższym czasie sporządzić protokół z przebiegu tego pierwszego spotkania otwartego oraz go upublicznić na stronach internetowych ratusza oraz w lokalnej prasie. W dokumencie tym mają zostać zawarte wszystkie zgłoszone przez legionowian problemy wraz z informacją o możliwości ich realizacji w najbliższej przyszłości.

Zdjęcia: UM w Legionowie