Działania na rzecz seniorów – współpraca czy konkurencja?

parada-seniorow

Organizacje działające na rzecz środowisk senioralnych stanowią silną grupę legionowskiego sektora pozarządowego. Ich wspólnym celem jest aktywizacja osób 60+ oraz wspieranie integracji międzypokoleniowej. Czy działanie w tym samym zakresie i na tym samym terenie oznacza, że pojawiła się między nimi konkurencja?

Zdecydowana większość organizacji senioralnych skupia się na aktywizacji osób starszych poprzez różnego rodzaju wydarzenia, imprezy i zajęcia. Organizowane są m.in. obchody Międzynarodowego Dnia Seniora, Legionowskie Senioralia, koncerty zespołu Na Luzie, Belcanto, ERIN i programy integracji międzypokoleniowej, projekty obejmujące warsztaty czy wycieczki poza miasto jak i za granicę.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Jedną z najstarszych organizacji senioralnych jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jego legionowski oddział istnieje już od ponad 40 lat i zrzesza największą liczbę legionowskich seniorów, czyli ponad 1000 członków. Związek posiada szeroki zakres działań: organizuje turnusy wczasowe, wycieczki oraz imprezy cykliczne. W organizowanych imprezach i koncertach np. w 2018 roku udział wzięło kilka tysięcy seniorów, o czym poinformowała Hanna Bocianowska, ustępująca Przewodnicząca Koła.

Z uwagi na tak wielką liczbę członków związku bardzo często są oni również członkami innych organizacji senioralnych jak Uniwersytet Trzeciego Wieku, Centrum Wolontariatu Seniorów, Legionowskiego Klubu Amazonek, koła Diabetyków, niedowidzących czy kombatanckich organizacji senioralnych. Seniorzy biorą udział w różnych działaniach często nie patrząc, kto jest ich organizatorem. Nikt nie sprawdza legitymacji przynależności do tej czy innej organizacji. To przejaw dobrej współpracy i szerokiej oferty legionowskich organizacji senioralnych.

 

 

Do współpracy na rzecz legionowskich seniorów włączają się i Rady Osiedlowe Spółdzielni Mieszkaniowej działające na naszych osiedlach. W ramach aktywizacji swoich mieszkańców organizują wspólne spotkania wielkanocne, okolicznościowe i inne. Występują również z wnioskami do władz samorządowych o dofinansowanie akcji upiększania terenów wokół bloków mieszkaniowych jak i rozmieszczanie w terenie urządzeń do rekreacji.

W Legionowie aktywnie działa również Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym NADZIEJA, które prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub AMAZONEK, Centrum Wolontariatu Seniorów i nowo otwarty w styczniu 2019roku Klub Senior+.

Stowarzyszenie jest inicjatorem wielu przedsięwzięć skierowanych do legionowskich seniorów. Pierwszym z nich jest współpraca wszystkich organizacji senioralnych w Sztabie Zamkniętym WOŚP. Stowarzyszenie zainicjowało wspólnie z Wydziałem Zdrowia i Panią Ewą Milner-Kochańską w 2018roku i zorganizowało w mieście Galę Wolontariatu. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie kontynuowana w tym i kolejnych latach. Corocznie wspólnie z Urzędem Gminy organizujemy Legionowskie Senioralia, cykl imprez, w których biorą udział wszystkie organizacje. Dzięki wsparciu zarządu Powiatu Legionowskiego i Areny Legionowo w 2018 roku Stowarzyszenie zorganizowało I Powiatową Spartakiadę Seniorów. Te i inne przedsięwzięcia organizowane były przy dużym zaangażowaniu wszystkich organizacji senioralnych i ich członków.

Szansa na rozwój działań organizacji

Szansą na dalszy rozwój współpracy naszych organizacji senioralnych byłoby wykorzystanie potencjału Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który mógłby przeszkolić bezpłatnie osoby decyzyjne organizacji w zakresie obsługi komputera. Organizacje senioralne powinny ściślej współpracować z Miejską Radą Seniorów w celu rozwiązywania problemów seniorów w mieście. Powinniśmy zacieśnić współpracę z Radą Miasta, która przyjęła w 2014 roku uchwałę w sprawie strategii działań miasta Legionowo na rzecz seniorów na lata 2015 – 2020. Nastał również czas, aby rozszerzyć ilość wspólnych projektów realizowanych wspólnie na rzecz seniorów .

Korzyści dla wszystkich

Dzięki współpracy zyskują nie tylko organizacje, ale również ich podopieczni. Członkowie i wolontariusze mogą rozwijać umiejętności i kompetencje w różnorodnych działaniach. Legionowscy seniorzy mają możliwość skorzystania z bardzo szerokiej oferty, a przede wszystkim szansę dalszego, aktywnego udziału w życiu społecznym. Działania na rzecz seniorów na terenie Legionowa stanowią przykład dobrych praktyk, którymi chwalimy się w innych regionach na terenie Mazowsza i Kraju.

Liczę na to, że współpraca legionowskich organizacji senioralnych będzie w dalszym ciągu się rozwijała. Organizacje jak dotychczas będą ze sobą współpracowały, a nie konkurowały dla dobra wszystkich seniorów, którzy w naszym 54 000 tysięcznym mieście stanowią 25%, czyli 13 000 mieszkańców.

Roman Biskupski