Endokrynolog w styczniu, a urolog dopiero w lutym 2013 r.

52045b458b248.jpg

Zewsząd dochodzi złorzeczenie na fatalny stan polskiej służby zdrowia, a w szczególności na odległe terminy wizyt. Postanowiliśmy sprawdzić, ile faktycznie czeka się w Legionowie na wizytę u lekarzy różnych specjalności.

Poradnia dermatologiczna
W MEDIQU do dermatologa na wizytę państwową na najbliższy termin można umówic się na 13 listopada. Na wizytę prywatną można zapisać się właściwie z dnia na dzień. W El-Medzie średni czas oczekiwania na wizytę u tego specjalisty to około 46 dni. Na wizytę oczekuje około 170 pacjentów. Oczywiście, w razie nagłych przypadków wymagających pilnej interwencji, pacjenci przyjęci będą od razu. Nieco dłużej, bo około 67 dni, poczekamy na wizytę w przychodni na Zegrzyńskiej. Przez cztery dni w tygodniu przyjmuje tam jeden specjalista dermatolog.  Najdłużej, bo aż około 84 dni, trzeba czekać na wizytę w NZOZ „LEGIONOWO”. Niestety, w razie pilnych przypadków, czas oczekiwania to aż 8 dni. Wszystko dlatego, że w poradni na Sowińskiego przyjmuje tylko jeden lekarz.

Poradnia endokrynologiczna
Największe kolejki w Legionowie są do lekarzy endokrynologów. W MEDIQU najbliższy wolny termin jest dopiero w styczniu 2013 roku. Wbrew pozorom na wizytę prywatną też trzeba chwilę poczekać – najbliższy wolny termin to 26 września. Ponad czterech miesiący oczekiwania na endokrynologa spodziewajmy się także w El-Medzie. Pilne przypadki przyjęte mogą zostać w czasie… 32 dni. Około dwóch miesięcy trzeba czekać na wizytę w Wojskowej Przychodni na Zegrzyńskiej, a około trzech w poradni na Sowińskiego.Tam w razie nagłego wypadku chory zostanie przyjety od razu.

Poradnia kardiologiczna
Na specjalistę kardiologa trzeba czekać długo. W Wojskowej Przychodni na Zegrzyńskiej przyjmuje trzech lekarzy tej specjalności, a czas oczekiwania na wizytę to średnio 63 dni. Na wizytę w tej poradni kardiologicznej oczekuje około 116 pacjentów. Krócej na wizytę oczekiwać będziemy w El-Medzie, bo około miesiąca. Tam lekarze kardiolodzy przyjmują trzy dni w tygodniu. Najwięcej kardiologów przyjmuje w przychodni na Sowińskiego, bo aż czterech. Na wizytę trzeba jednak poczekać około dwóch i pół miesiąca. W razie nagłych wypadków termin oczekiwania wynosi aż dziesięć dni. W MEDIQU najbliższy termin na państwową wizytę u kardiologa to 17 grudnia. Dla porównania, gdybysmy chcieli z usługi skorzystać prywatnie, zostaniemy przyjęci już 3 września.

Poradnia neurologiczna
W Wojskowej Przychodni od poniedziałku do piątku przyjmuje jeden kardiolog i na wizytę u niego trzeba poczekać około dwóch tygodni. Najdłużej trzeba czekać na wizytę w poradni neurologicznej dla dzieci. W przychodni na Sowińskiego przyjmuje tylko jeden specjalista od dzieci i pierwsze wolne terminy są dopiero w listopadzie. W tej samej przychodni, pomimo że przyjmuje tam czterech neurologów, na wizytę dla dorosłego pacjenta poczekamy około półtora miesiąca. Podobnego czasu spodziewajmy się w El-Medzie. Do MEDIQA w ogóle nie dzwońmy, bo nie przyjmuje tam ani jeden neurolog, chyba że chcemy skorzystać z usług gabinetu prywatnego. Wtedy na wizytę zapisać możemy się właściwie z dnia na dzień.

Poradnia gastrologiczna
W całym Legionowie na kasę chorych przyjmuje tylko jeden gastrolog – w MEDIQU na Piłsudskiego. Na wizytę do niego można zapisać sie dopiero na 10 stycznia. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z usług prywatnej poradni, zapisani zostaniemy praktycznie „od ręki”.

Poradnia laryngologiczna
W poradni na Sowińskiego czeka na nas trzech specjalistów laryngologów. A pacjenci na wizytę muszą czekać około 40 dni. Najszybciej do laryngologa dostaniemy się w MEDIQU – przyjmuje tam aż siedmiu lekarzy tej specjalności. Pierwszy wolny termin jest „już” 28 września. Około miesiąca poczekmy na wizytę w przychodni na Zegrzyńskiej i w El-Medzie. Gdybyśmy chcieli iść na wizytę prywatną, np. W MEDIQU, zostaniemy zapisani z dnia na dzień.

Poradnia ginekologiczna i poradnia chorób sutka
Na wizytę w jedynej w Legionowie poradni chorób sutka – czyli w MEDIQU – trzeba czekać aż do stycznia. Natomiast w wypadku wizyty prywatnej – zapiszemy się dopiero na pierwszą połowę października. Na Zegrzyńskiej przyjmuje dwóch ginekologów, a czas oczekiwania na wizytę „na fundusz” to około dwa tygodnie. W El-Medzie z kolei na wizytę państwową trzeba poczekać ponad miesiąc.

Poradnia rehabilitacyjna
W poradni rehabiliatcyjnej na Sowińskiego na wizytę trzeba czekać aż dwa miesiące. Podobnie jest w El-Medzie. Krócej, bo około 28 dni, trzeba czekać w Wojskowej Przychodni na Zegrzyńskiej. Najszybciej, bo już na początek września, zapiszemy się w MEDIQU.

Poradnia chirurgiczna
Całkiem szybko dostaniemy się do chirurga ogólnego. W MEDIQU przyjmuje czterech lekarzy tej specjalności i możemy się zapisać jeszcze na sierpniowe wolne terminy. W NZOZ „Legionowo” na Sowińskiego przyjmuje dwóch chirurgów, a czas oczekiwania na wizytę u jednego z niach też jest stosunkowo krótki – około tygodnia. Najdłużej, bo około miesiąca, na wizytę poczekamy w Wojskowej Przychodni na Zegrzyńskiej. Najbliższy wolny termin do chirurga plastyka „na fundusz” w MEDIQU to 13 września.

Poradnia urologiczna
W poradni na Zegrzyńskiej do urologa dostaniemy się szybko, bo w ciągu około dwóch tygodni. Niecały miesiąc będziemy czekać na wizytę w NZOZ „Legionowo”, tam przyjmuje aż czterech lekarzy. Najdłużej na wizytę trzeba czekać w MEDIQU – pierwszy wolny termin to dopiero 14 luty. Dla porównania na wizytę prywatną trzeba czekać tylko kilka dni.

Poradnia diabetologiczna
Długie kolejki nie omijają też pacjentów oczekujących na wizytę u diabetologów. Około 40 dni trzeba czekać w poradni na Sowińskiego, gdzie przyjmuje jeden specjalista. Podobnego czasu oczekiwania spodziewajmy się w MEDIQU – pierwszy wolny termin to 16 października.

Wynika z tego, że jeśli chcemy umówić się na wizytę u specjalisty, potrzebujemy dużo cierpliwości i czasu, bo już samo dodzwonienie się do rejstracji często graniczy z cudem. Gdy już nam sie to uda, będziemy potrzebować jeszcze skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, legitymację lub inny dowód ubezpieczenia. Na szczęście miła i fachowa obsługa rejestracji zwykle nie utrudnia życia nam pacjentom oczekującym na wizytę. Nic, tylko chorować.

/KŚ/