Formacja głębokich rezerw

52045c5c91949.jpg

W dniu 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w legionowskim Muzeum Historycznym, jego dyrektor Jacek Szczepański zaprezentował swoją najnowszą książkę „Landszturm w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim 1915-1918. Formacja głębokich rezerw”. Promocja książki odbyła się w ramach lokalnych obchodów Święta Niepodległości.

Powrót do czasów I wojny światowej
W niedzielę, 11 listopada ok. godz. 15.00 przed Muzeum Historycznym w Legionowie, zaczęli się zbierać ciekawscy czytelnicy. Oprócz lokalnych polityków – m.in. Prezydenta Romana Smogorzewskiego – i znanych historyków – m.in. prof. Aleksandra Łuczaka, wchodząc do legionowskiego muzeum można było spotkać żołnierzy z czasów I wojny światowej. To właśnie aktorzy grupy rekonstrukcji historycznej ze Stowarzyszenia im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich zabrali gości w dawne czasy, witając ich u progu muzeum. W programie uroczystego spotkania, obok prezentacji wspomnianej książki, wystąpił też znany historyk wojskowości i ruchu ludowego, prof. Adam Dobroński oraz odbyła się dyskusja „Rozbrojenie niemieckich wojsk okupacyjnych w GGW w listopadzie 1918 r. Walka zbrojna, czy kontrakt z okupantem?”. Zaciekawieni czytelnicy oglądali też archiwalne fotografie i muzealne militaria. W trakcie spotkania można było kupić najnowszą publikację Jacka Szczepańskiego „Landszturm w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim 1915-1918. Formacja głębokich rezerw” w dość atrakcyjnej cenie – nieco niższej, niż w księgarniach. Na stoisku z książkami dostępne również były inne publikacje militarno-historyczne m.in. autorstwa Zbigniewa Gnata Wieteski. Na czytelników czekał też drobny poczęstunek, przygotowany przez organizatorów spotkania – Muzeum Historyczne w Legionowie i Oficynę Wydawniczą „Ajaks”.

Książka wypełnia lukę w polskiej historiografii
„Landszturm w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim 1915-1918. Formacja głębokich rezerw” to pierwsza tak obszerna monografia o niemieckich wojskach okupacyjnych na polskich ziemiach w czasie I wojny światowej, która idealnie wypełnia lukę w polskiej historiografii. W publikacji tej, dyrektor legionowskiego Muzeum Historycznego, Jacek Szczepański omówił działalność Landszturmu na terenie GGW, jego rolę w okupacji i eksploatacji ziem polskich, jego pozycję w strukturach wojskowych okupowanych ziem, a także funkcje policyjno-rekwizycyjne. Autor opisał także postawę członków Landszturmu wobec wydarzeń listopada 1918r. oraz ich życie prywatne. Recenzentami publikacji są prof. dr hab. Tadeusz Kotłowski oraz dr hab. Jan Snopko. Książkę uzupełnia słownik wybranych pojęć, bibliografia, indeks osobowy, indeks nazw geograficznych oraz aneks, w którym umieszczono fotografie różnych typów stempli formacyjnych batalionów Landszturmu. Książka podsumowana jest w języku niemieckim i rosyjskim. Pozycja jest dosyć obszerna, bo liczy ok. 330 stron. Jest też bardzo elegancka – wydana jest w twardej obwolucie i na wysokogatunkowym papierze kredowym.

ms