Legionowo. Duże zmiany w Radzie Miasta Legionowo. Kto zachował mandat, kto go stracił? Nowi radni

Bez nazwy

Małgorzata Luzak, Janusz Klejment, Marcin Smogorzewski, Paweł Głażewski i Bogdan Kiełbasiński – to doświadczeni wieloletnią pracą w legionowskim samorządzie radni, których twarzy nie zobaczymy na forum tego ciała w najbliższej 5-letniej kadencji samorządowej. Ich miejsce zajmą nowi ludzie, niekoniecznie związani z rodzimymi ugrupowaniami politycznymi wspomnianych osób. Kto to będzie?

Jak Zadrożny zostanie wiceprezydentem, to radną zostanie Karolina Sidowska-Ptasiewicz

W ostatnich wyborach samorządowych legionowianie wybrali 21 radnych. Na skutek ich decyzji, 7 mandatów w nowej kadencji samorządowej Rady Miasta Legionowo przypadnie radnym wybranym z list wyborczych Koalicji Obywatelskiej (KO). Będą to zarówno doświadczeni samorządowcy, jak i osoby debiutujące w lokalnej polityce. Wśród starych, dobrze znanym legionowianom twarzy zobaczymy m. in. Ryszarda Brańskiego, wieloletniego przewodniczącego tego ciała, Andrzeja Piętkę, legionowskiego biznesmena, Mirosława Pachulskiego, urzędnika związanego ze Starostwem Powiatowym w Legionowie oraz wieloletniego wiceprezydenta miasta, Piotra Zadrożnego. O ile ten ostatni samorządowiec zachowa swoją funkcję w latach następnych, to jego mandat przypadnie w udziale kolejnej osobie zarejestrowanej na tejże liście wyborczej z kolejną największą liczbą głosów, czyli Karolinie Sidowskiej-Ptasiewicz, pracowniczce Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP), na którą w obejmującym takie legionowskie dzielnice jak m. in. osiedle Sobieskiego oraz niewielkie części osiedla Jagiellońska i Ludwisina okręgu wyborczym nr 4 zagłosowało 111 osób, co przełożyło się na 2,4 procent poparcia. Ten ostatni transfer w nowej legionowskiej radzie będzie możliwy, tylko pod warunkiem wygrania drugiej tury wyborów prezydenckich przez obecnego prezydenta miasta, Romana Smogorzewskiego.

Drugą kadencję w legionowskim samorządzie mandat radnej będzie też sprawowała Marta Budzyńska z KO. W kończącej się kadencji przewodniczy ona komisji rewizyjnej, czyli organowi wyposażonemu w kompetencje do kontrolowania działalności m. in. prezydenta miasta.

3 debiutantów z KO w Radzie Miasta Legionowo

Wśród całkiem nowych radnych wybranych z list wyborczych KO w nowej Radzie Miasta Legionowo zobaczymy Andrzeja Grabca, Agnieszkę Żychalak oraz Joannę Laskowską-Łabę. Na Andrzeja Grabca w obejmującym takie legionowskie dzielnice jak m. in. centrum miasta oraz spółdzielcze osiedla Jagiellońska i Batorego okręgu wyborczym nr 3 zagłosowały 503 osoby, co przełożyło się na aż 10,25 procent poparcia. Andrzej Grabiec jest studentem ekonomii menadżerskiej, prywatnie zaś synem Jana Grabca, będącego obecnie szefem kancelarii premiera Donalda Tuska. Na Agnieszkę Żychalak w obejmującym takie legionowskie dzielnice jak m. in. Przystanek, osiedle Młodych, III Parcelę i Ludwisin okręgu wyborczym nr 1 zagłosowało 335 osób, co przełożyło się na 5,39 procent poparcia. Agnieszka Żychalak jest prezeską legionowskiej fundacji Pracownia Kompetencji i zastępczynią dyrektorki Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) na warszawskiej Pradze-Południe zarazem. Na Joannę Laskowską-Łabę w obejmującym takie legionowskie dzielnice jak m. in. osiedle Piaski i Kozłówka, okolice Centrum Szkolenia Policji (CSP), Bukowiec A, B i C oraz dzielnicę Grudzie okręgu wyborczym nr 2 zagłosowało 307 osób, co przełożyło się na 5,88 procent poparcia. Joanna Laskowska-Łaba jest zarządcą nieruchomości.

W nadchodzącej kadencji legionowskiego samorządu nie zobaczymy związanego ze strukturami KO radnego Mariusza Suwińskiego, będącego zarazem dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego (LO) imienia Marii Konopnickiej w Legionowie.

 

Jak Smogorzewski wygra prezydenturę Legionowa, to Głażewski utrzyma mandat radnego

Legionowianie przesądzili, że w Radzie Miasta Legionowo w latach 2024-2029 radnym wywodzącym się z popierającego obecnego prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego Porozumienia Samorządowego (PS) przypadną w udziale tylko 4 mandaty. Będą je sprawować takie znane i doświadczone pracą w legionowskim samorządzie twarze jak Anna Łaniewska i Agata Zaklika. Radnym z tego ugrupowania będzie też Dariusz Ejdys, lokalny przedsiębiorca, który w czerwcu 2023 r. zastąpił na tym stanowisku poważnie chorego Tadeusza Szulca. Mandat radnego ze wspomnianych list wyborczych wywalczył również obecny prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski. Jeśli wygra on drugą turę wyborów prezydenckich w naszym mieście, to jego funkcję w Radzie Miasta Legionowo obejmie kolejna osoba zarejestrowana na liście wyborczej PS z kolejną największą liczbą głosów. Tą osobą będzie wieloletni legionowski radny, Paweł Głażewski, na którego w okręgu nr 2 zagłosowało 426 osób, co przełożyło się na 8,16 procent poparcia.

Innym wywodzącym się z PS radnym, mającym na swoich kontach wieloletnią pracę w legionowskim samorządzie nie udało się przedłużyć swoich mandatów. Mowa tu o Marcinie Smogorzewskim, Januszu Klejmencie i Małgorzacie Luzak.

3 debiutantów z PiS w Radzie Miasta Legionowo

Na skutek decyzji wyborców, w nowej Radzie Miasta Legionowo 7 mandatów przypadnie radnym wybranym z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Wśród doświadczonych samorządowców, od lat związanych z tą formacją znajdą się Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Andrzej Kalinowski, Artur Pawłowski oraz Zdzisław Koryś. Debiutantami PiS-u na forum legionowskiej rady będą natomiast Agnieszka Kobylińska, Marcin Miałkowski i Michał Kalman.

Agnieszka Kobylińska ma wykształcenie wyższe i jest członkinią rady duszpasterskiej i przewodniczącą Koła Przyjaciół Radia Maryja w parafii pw. świętego Jana Kantego w Legionowie. W okręgu wyborczym nr 1 zagłosowało na nią 550 osób, co przełożyło się na 8,86 procent poparcia. Marcin Miałkowski z wykształcenia jest socjologiem, zawodowo zaś zajmuje się różnego rodzaju audytami. W okręgu wyborczym nr 3 zagłosowało na niego 587 osób, co przełożyło się na aż 11,96 procent poparcia. Natomiast Michał Kalman jest elektroradiologiem, zaś w przyszłości chce zostać radioterapeutą w jednej z placówek onkologicznych. W okręgu wyborczym nr 2 zagłosowały na niego 584 osoby, co przełożyło się na 11,19 procent poparcia.

Kiełbasiński bez mandatu radnego. Czy zostanie prezydentem Legionowa?

W Radzie Miasta Legionowo w latach 2024-2029 zasiądą także dwaj doświadczeni lokalni samorządowcy. Są to obecni radni, Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) oraz niezrzeszony z żadną organizacją, ani partią polityczną Sławomir Traczyk. Obaj wywalczyli mandaty radnych z list wyborczych Trzeciej Drogi. Ujętemu także na listach wyborczych tego komitetu wyborczego innemu wieloletniemu legionowskiemu radnemu, Bogdanowi Kiełbasińskiemu nie udało się uzyskać reelekcji. Ten będący liderem stowarzyszenia NM NS samorządowiec powalczy za to w drugiej turze o prezydenturę Legionowa.

Z powyższego rozkładu sił politycznych w nowej Radzie Miasta Legionowo wynika, że obecnie rządząca w Legionowie koalicja polityków z KO i PS w latach 2024-2029 zostanie utrzymana. W udziale opozycyjnych radnych przypadło łącznie 9 mandatów.

Ze szczegółowymi wynikami wyborów do Rady Miasta w Legionowie można zapoznać się w tej wiadomości.