Legionowo. Kodowane śmietniki na legionowskich blokowiskach? Spółdzielnia nie mówi nie

kodowane śmietniki

Kodowane śmietniki w Ciechanowie, fot. T-Master Ciechanów

Dzięki kodowanym kubłom, które na próbę pojawiły się na jednym z ciechanowskich blokowisk, aż 4-krotnie wzrosła masa śmieci zbieranych w sposób selektywny. Okazało się również, że aż 90 procent objętych tym pilotażem wielorodzinnych gospodarstw domowych segreguje śmieci. Czy ciechanowskie wzorce wdrożone zostaną w Legionowie?

Inteligentne śmietniki są w Ciechanowie

Od maja na jednym z osiedli w Ciechanowie, zamieszkałym przez około 700 osób, pojawiły się śmietniki, które ważą odpady  i pilnują zasad uczciwej segregacji. Mieszkańcy otrzymali naklejki z indywidualnymi kodami kreskowymi na poszczególne frakcje śmieci. Dzięki tym kodom, ciechanowianie objęci tym pilotażem mogą otworzyć osiedlowy śmietnik, zaś miejscowy magistrat może namierzyć właścicieli poszczególnych wrzuconych do niego worków. Pomysłodawcą tej jak na razie darmowej tak dla miasta Ciechanowa, jak i mieszkańców jednego z jego osiedli akcji jest firma T-Master z Ciechanowa. Zaproponowane przez nią rozwiązania odbiły się jednak echem w całym kraju, a wiele polskich samorządów przejawia żywe zainteresowanie przetestowaniem ich u siebie.

Technika i psychologia mogą zdziałać cuda?

Na zaproszenie radnego z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Artura Pawłowskiego, przedstawiciele ciechanowskiej spółki T-Master przyjechali do Legionowa i na zeszłotygodniowym (28 listopada) posiedzeniu komisji rozwoju miasta opowiedzieli o swoim autorskim pomyśle oraz o pierwszych pozytywnych skutkach jego wdrożenia w Ciechanowie. – Selektywna zbiórka odpadów w zabudowie wielorodzinnej nie istnieje, ponieważ mieszkańcy są anonimowi – ocenił jeden z przedstawicieli wspomnianej firmy, podkreślając zarazem, że tę anonimowość śmieciową na blokowiskach można wyeliminować właśnie dzięki ich rozwiązaniom. Objaśnił też legionowskim radnym, że każda z tych inteligentnych wiat śmietnikowych wyposażona jest w kamerę monitoringu. – Dzięki kamerom, mieszkańcy zaczęli prawidłowo segregować śmieci. Skończyły się podrzuty – dodał. – Wdrożony zaledwie 3 miesiące temu program sprawił, że liczba gospodarstw domowych odpowiedzialnie segregujących odpady wzrosła z niespełna 10 procent aż do 90 procent – czytamy z kolei na stronie internetowej wspomnianej firmy.

Zaglądali do worków…

Przedstawiciele T-Master wyjaśnili również, że w ramach testowanych w Ciechanowie innowacyjnych rozwiązań śmieciowych, przeprowadzano również kontrole polegające na zaglądaniu do worków wrzuconych do tych kodowanych śmietników. – Ponad 80 procent tych kontroli wypadło pozytywnie – zapewnili radnych z komisji rozwoju miasta pomysłodawcy tego systemu. – W Ciechanowie 4-krotnie zwiększyła się ilość śmieci zbieranych w sposób selektywny. Dzięki temu systemowi, wzrosła również ich jakość. Bez zwiększenia masy śmieci segregowanych odbieranych z zabudowy wielorodzinnej, nie da się osiągnąć przyszłorocznych poziomów recyklingu – alarmowali następnie w Legionowie.

Z Ciechanowa do Legionowa. Ile to będzie kosztować?

Ciechanowski T-Master ma przedstawić ofertę indywidualnie skierowaną do miasta Legionowa. Ta propozycja ma zawierać przede wszystkim koszta związane z przetestowaniem tych rozwiązań w naszym mieście. Uczestnicząca w tej dyskusji przedstawicielka legionowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW), Agnieszka Borkowska wyraziła żywe zainteresowanie uruchomionym w Ciechnowie systemem. Powiedziała też, że na próbę byłaby skłonna go przetestować na jakimś mniejszym legionowskim spółdzielczym osiedlu.