Legionowo. MPZP dla Śródmieścia. Prezydent nie zgodził się na bloki przy Sienkiewicza oraz na rogu Jagiellońskiej i Słowackiego

reymonta_02

Ulica Reymonta w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Większości uwag zgłoszonych do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla legionowskiego Śródmieścia nie została uwzględniona. Wnioski dotyczyły zmniejszenia liczby miejsc parkingowych przypisanych do mieszkań, zwiększenia wskaźnika intensywności zabudowy, zwiększenia wysokości budynków i gamy kolorów ich elewacji oraz dachów płaskich na budynkach w miejscach zarezerwowanych na strome budowle.

Gdzie leży legionowskie Śródmieście?

Trwają prace nad zmianami planu zagospodarowania przestrzennego dla centrum Legionowa, odgraniczonym ulicami Jagiellońską, Aleją 3-go Maja, Tadeusza Kościuszki i Juliusza Słowackiego. Niedawno zakończyła się procedura ponownego zbierania uwag do projektu tych zmian. Większość zmian proponowanych przez właścicieli nieruchomości została odrzucona.

 

Czego dotyczyły odrzucone wnioski?

Prezydent Roman Smogorzewski zapoznał się z łącznie 16 uwagami. Większość z nich składała się jednak z kilku postulatów i łącznie było ich blisko 70. Dotyczyły one kilkunastu działek położonych przy ulicach m. in. Piłsudskiego 11, Kopernika 6, 15 i 21, Reymonta 1, 18, 15 i 15A, Sienkiewicza 6A, 10, 12 i 13A, Rynek 14 oraz na rogu ulic Jagiellońskiej i Słowackiego i Piłsudskiego i Kościuszki. Zdecydowaną większość postulatów odrzucono z powodu ich niezgodności z ustaleniami legionowskiego studium zagospodarowania przestrzennego z 2017r. Wśród nich znalazł się wniosek, w którym domagano się zmniejszenia do 1 liczby miejsc parkingowych przypadających na 1 mieszkanie. Studium, które jest dokumentem nadrzędnym, przewiduje, 1,5 miejsca parkingowego na 1 mieszkanie. Wśród innych odrzuconych postulatów znalazły się m. in. zniesienie zakazów wykańczania elewacji budynków panelami z tworzyw sztucznych i tych dotyczących lokalizacji blaszanych budynków pomocniczych, wprowadzenie wyższego wskaźnika intensywności zabudowy, mniejszej powierzchni biologicznie czynnej, dopuszczenie wyższych budynków, szerszej gamy kolorystycznej ich elewacji, czy też płaskich kształtów ich dachów.

Prezydent nie zgodził się na bloki przy Sienkiewicza oraz na rogu Jagiellońskiej i Słowackiego

Względem 2 nieruchomości złożono wnioski o przeznaczenie ich albo na zabudowę wielorodzinną mieszkaniową, albo na mieszkaniowo-usługową. Oba wnioski zostały odrzucone. Jeden z nich dotyczył dopuszczenia w przepisach przestrzennych miasta budowy bloków przy ulicy Sienkiewicza 6A, a drugi bloków z częścią usługową na działce położonej na rogu ulic Jagiellońskiej i Słowackiego, na której obecnie znajduje się sklep z asortymentem z Chin.

Co planuje legionowskie Społem?

Wartym uwagi jest również fakt, że swoje uwagi do projektu mpzp dla Śródmieścia Legionowa wniosło również PSS Społem, mające siedzibę przy ulicy Sienkiewicza 12 w Legionowie. Wśród 3 złożonych wniosków, tylko jeden został zaakceptowany – dotyczy on możliwości pokrycia blachą dachów nowopowstałych budynków. 2 pozostałe wnioski sugerujące zamiar budowy nowego lub nowych budynków wielorodzinnych na działce, gdzie znajduje się siedziba tej firmy zostały przez prezydenta odrzucone. Prezydent odmówił im także zmniejszenia do 1 liczby miejsc parkingowych przypadających na 1 mieszkanie i zastosowania dachów płaskich dla nowopowstałych w tym miejscu budynków.

16-metrowy blok z usługami przy Reymonta

Wśród uwzględnionych przez prezydenta uwag znalazły się m.in. zgoda na budowę bliźniaków przy ulicy Kopernika 6 i zastosowanie szerszej gamy odcieni szarości na elewacjach budynków powstających na całym terenie objętym projektem mpzp. Wśród innych zaakceptowanych postulatów znalazły się też wnioski firmy BSD z Warszawy. Wszystkie one dotyczyły działek leżących przy ulicy Reymonta 15 i 15A. Na wniosek tej firmy pozwolono na usługi w nowych blokach pod postacią zgody na lokalizację pod tymi adresami budynków mieszkalno-usługowych i usługowo-mieszkalnych. Projekt mpzp dla tej okolicy dawał dotychczas jedynie alternatywę – bloki lub usługi. Kolejny postulat tej firmy dotyczył zwiększenia wysokości budynków mogących powstać na tych działkach – projekt mpzp mówi o maksymalnie 14 metrach, a wnioskujący zaproponowali 16 metrów. Uwaga ta również została uwzględniona – w przeciwieństwie do podobnych uwag dotyczących zwiększenia wysokości budynków mogących powstać na działkach przy ulicach m. in. Kopernika 15, Sienkiewicza 6a, czy Reymonta 1.

Radni przesądzą

Rozstrzygnięcia prezydenckie, co do uwag wniesionych do projektu mpzp dla Śródmieścia Legionowa nie są wiążące. O losie każdej z uwag w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego mpzp dla tej okolicy. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiadomo.