Legionowo. Nie otworzymy placów zabaw i boisk przy miejskich szkołach i przedszkolach dla wszystkich – mówi wiceprezydent Zadrożny

Fußball Kick in Richtung Tor

Boisko sportowe - zdjęcie podglądowe, fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie (archiwum GP)

Władze Legionowa nie otworzą placów zabaw i boisk sportowych znajdujących się przy szkołach i przedszkolach. W decyzji tej upatrują szereg zagrożeń narażających je na niepotrzebne koszty. Jak mówią władze miasta, ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjna jest dość szeroka i powinna spełniać oczekiwania mieszkańców.

Interpelacja

Przybliżmy. W listopadzie 2022 r. niezrzeszony radny Sławomir Traczyk interweniował u władz Legionowa w sprawie pełnego otwarcia znajdujących się przy przedszkolach i szkołach placów zabaw i boisk sportowych. Chodziło oczywiście o to, aby udostępnić te obiekty mieszkańcom po zakończeniu pracy tych publicznych placówek oświatowych, tak jak ma to miejsce w m. in. innych gminach powiatu legionowskiego. Swoje postulaty, samorządowiec uzasadniał m. in. okrojonymi w obecnych czasach możliwościami inwestycyjnymi miasta i koniecznością walki z szerzącą się wśród dzieci i młodzieży otyłością. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.

 

Nie podejmiemy takiej decyzji – mówi wiceprezydent Zadrożny

Do postulatów zawartych w interpelacji radnego Traczyka odniósł się Piotr Zadrożny, wiceprezydent Legionowa. Władze miasta uznały, że otwarcie tych obiektów byłoby decyzją bardzo pochopną, gdyż zrodziłoby wiele zagrożeń, niosących ze sobą niepotrzebne koszty. – Udostępnienie przedszkolnych/szkolnych placów zabaw czy boisk poza godzinami pracy placówek wiąże się z wieloma zagrożeniami w zakresie bezpieczeństwa i higieny; utrzymania właściwego stanu technicznego sprzętu i urządzeń; dbałości o istniejące na tych obiektach ścieżki zmysłowo – sensoryczne czy ogrody tematyczne zaprojektowane często z udziałem środków zewnętrznych z grantów i konkursów, a służące do realizacji programów i projektów edukacyjnych wzbogacających realizację podstawy programowej. Zniszczenie czy nawet zaśmiecenie obiektu po godzinach pracy placówki uniemożliwiałoby korzystanie z niego w kolejnym dniu przez dzieci/uczniów i nauczycieli w czasie realizacji zajęć – zauważa Piotr Zadrożny wiceprezydent Legionowa.

W każdej części miasta znajduje się ogólnodostępny plac zabaw i/lub ogólnodostępne boiska, a ponadto tworzone są siłownie plenerowe. Gmina Legionowo zapewnia dość bogatą ofertę aktywności fizycznych/zajęć dodatkowych realizowanych przez Arenę Legionowo, kluby sportowe czy szkoły. Co roku staramy się inicjować nowe formy aktywności – w 2022 r. były to: akcja Rowerowy Maj, warsztaty w skateparku czy Dzień sportu na osiedlu Kozłówka – dodaje następnie. – Zdaniem ekspertów reprezentujących środowisko medyczne, problem nadwagi/otyłości wśród dzieci i młodzieży jest problemem złożonym, a jego profilaktyka/leczenie czasochłonnym procesem. Niska aktywność fizyczna jest tylko jedną z wielu przyczyn tego problemu, a optymalnym rozwiązaniem jest współpraca różnych środowisk w zakresie edukacji prozdrowotnej obejmującej zasady racjonalnego żywienia i zdrowego stylu życia. Dlatego też mając powyższe na uwadze staramy się wykorzystywać ogólnodostępne obiekty do promowania aktywności fizycznej, a dyrektorzy szkół i przedszkoli jako odpowiedzialni za użytkowanie placów zabaw i boisk w ramach działalności statutowej placówek wykorzystują je do prowadzenia profilaktycznych działań prozdrowotnych – tak z kolei odnosi się do sposobów walki z otyłością wśród legionowskich dzieci i młodzieży, podejmowanych przez miejscowy samorząd.