Władze Legionowa wciąż przekonują mieszkańców, że budowa punktu przeładunkowego dla śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego jest szansą dla nich na niższe opłaty za śmieci. Próbują rozwiać ich wątpliwości, odpowiadając na nurtujące ich pytania. Zachęcają też mieszkańców do zadawania nowych pytań w tej sprawie, zobowiązując się zarazem do upublicznienia udzielonych na nie odpowiedzi. Publikujemy materiał ratusza w niezmienionej formie, aby w przypadku, gdyby ta budzącą jednoznaczny i silny sprzeciw mieszkańców okolicy inwestycja powstała, móc egzekwować zawarte w nim gwarancje.
Odpowiemy na wszystkie pytania – zapewniają urzędnicy
Nie milką echa związane z planami budowy stacji przeładunkowej dla śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. Ta oprotestowana przez setki legionowian inwestycja ma być zrealizowana przez obecnego operatora śmieciowego miasta tj. firmę Ms-Eko z Warszawy. W piątek, 3 lutego 2023 r. władze Legionowa oficjalnie odniosły się do wątpliwości mieszkańców sprzeciwiających się realizacji tego przedsięwzięcia we wskazanej lokalizacji, odpowiadając na najbardziej nurtujące ich pytania. Mało tego, padły też zachęty z ich strony do zadawania nowych pytań w tej sprawie. – Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie wymienione w tekście wątpliwości stanowią odpowiedź na pytania mieszkańców. Dlatego też zachęcamy do ich przesyłania na adres mailowy – rzecznik@um.legionowo.pl. Postaramy się aktualizować treść artykułu o otrzymane zagadnienia – taki komunikat pojawił się ostatnio na stronie internetowej Urzędu Miasta w Legionowie.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi władz Legionowa na pytania mieszkańców dotyczące niejasności związanych z budową stacji przeładunkowej dla śmieci.
Wątpliwość mieszkańców: Na terenie przemysłowym miasta, niedaleko Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (działka 3/18 obr. 70) powstanie spalarnia śmieci/składowisko odpadów/wysypisko/segregownia/sortownia.
Odpowiedź: Żadna z powyższych inwestycji nie zostanie na tym terenie zrealizowana. We wskazanej lokalizacji ma powstać Punkt Przeładunkowy Odpadów. Jest to miejsce, w którym śmieci pochodzące wyłącznie z legionowskich posesji byłyby bezpośrednio przeładowywane z małych śmieciarek do pojazdów o dużo większej ładowności, co znacząco wpłynie na logistykę odbioru odpadów z terenu naszego miasta.
Wątpliwość mieszkańców: Śmieci przeładowywane w punkcie będą pochodziły z całej Polski.
Odpowiedź: Śmieci, które będą przeładowywane na terenie punktu przeładunkowego, mogą pochodzić wyłącznie z terenu Legionowa. Inwestycja będzie kontrolowana przez odpowiednie organy (m.in.: pracowników Urzędu Miasta Legionowo, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska), a także poprzez Bazę Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO). Dodatkowo patrole straży miejskiej, każdego dnia będą sprawdzać to miejsce pod kątem odpowiedniego realizowania umowy przez przedsiębiorcę np. porządek na placu oraz sposób przeładowywania śmieci. Dodatkowo ten teren kontrolowany będzie również poprzez monitoring miejski, który funkcjonuje 7 dni w tygodniu 24h a dobę.
Wątpliwość mieszkańców: Śmieci w punkcie przeładunkowym będą nieprzerwanie zalegać, prowadząc do pojawienia się szczurów oraz nieznośnego odoru zwłaszcza w okresie letnim.
Odpowiedź: Rozmowy prowadzone z właścicielem inwestycji pozwoliły na ustalenie najmniej odczuwalnej technologii przeładunku odpadów. Obecnie ma to być bezpośrednie przeładowywanie bioodpadów i zmieszanych odpadów komunalnych (są to frakcje, które mogą powodować potencjalne uciążliwości) ze śmieciarek do większych pojazdów bez ich składowania. Dodatkowo firma będzie prowadziła działania przeciw nieodpowiednim zapachom. Jeśli pojawiłby się problem odoru, inwestor zainstaluje system antyodorowy. Jednakże jeśli firma nie stosowałaby się do zapisów umowy lub stanowiła pomimo środków zaradczych uciążliwości, umowa zostanie jej wypowiedziana w terminie 30 dni. Podjęte zostaną również rozmowy o powstaniu zadaszenia nad boksami z innymi frakcjami odpadów (segregowanymi), które jako kolejny element przeciwdziałałaby możliwym uciążliwościom.
Wątpliwość mieszkańców: Punkt przeładunkowy w mieście niczego nie zmieni, a tylko dostarczy okolicznym mieszkańcom kolejnych uciążliwości.
Odpowiedź: Głównym celem powstania stacji przeładunkowej odpadów w Legionowie, dla śmieci wyłącznie z terenu naszego miasta, jest podjęcie walki ze wzrostem cen i obciążeniami domowego budżetu mieszkańców. Chodzi więc przede wszystkim o stworzenie możliwości na utrzymanie na tym samym poziomie lub wręcz obniżkę cen za odbiór odpadów. Dodatkowo inwestycja poprzez swój charakter ma wpłynąć na zmniejszenie natężenia ruchu na drogach wyjazdowych (jeden duży pojazd zamiast kilku mniejszych śmieciarek), a także zmniejszenie liczby samochodów zbierających odpady, co korzystnie wpłynie na przemieszczanie się po mieście zwłaszcza w godzinach porannych.
Wątpliwość mieszkańców: Urząd Miasta nie zorganizował spotkań dotyczących tematu punktu przeładunkowego odpadów.
Odpowiedź: Dotychczas spotkania informacyjne w kwestii punktu przeładunkowego zorganizowane zostały przez inwestora dwukrotnie. Byli na nich obecni przedstawiciele zarówno firmy, jak i pracownicy Urzędu Miasta Legionowo oraz zaproszeni mieszkańcy (których posesje znajdują się w strefie oddziaływania inwestycji). Dodatkowo odbyło się zorganizowane oddolnie spotkanie przez Radnego Rady Miasta Legionowo. Urząd Miasta Legionowo ma zamiar przeprowadzić jeszcze jedno spotkanie z mieszkańcami, o którym poinformujemy z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Wątpliwość mieszkańców: Dokumenty związane z decyzjami środowiskowymi dla tej inwestycji są niedostępne i ukrywane przed mieszkańcami.
Odpowiedź: Wszystkie informacje związane z decyzjami środowiskowymi są dostępne dla mieszkańców. Obwieszczenia zawarte są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Legionowo, a dokumenty otrzymać można na wniosek. Korzystają z tego zainteresowani mieszkańcy.
Wątpliwość mieszkańców: Tereny miasta na których powstaje punkt przeładunkowy nie są do tego przeznaczone. Od niedawna funkcjonują tam inne utrudniające życie mieszkańców inwestycje.
Odpowiedź: Teren, na którym ma powstać punkt przeładunkowy odpadów już w 1994 r. w tzw. planie ogólnym został przez ówczesnych radnych wskazany jako miejsce „pod projektowany zakład utylizacji odpadów stałych” w związku z jego położeniem przy granicy miasta. W 2001 r. na wnioski mieszkańców teren ten został znacząco ograniczony, jednak pozostawiono jego część jako miejsce na „teren infrastruktury gospodarowania odpadami”, a okoliczne tereny oprócz „usług technicznych”, miały umożliwiać zabudowę jednorodzinną. Zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego pozwolenia na budowę wydaje Starostwo Powiatowe w Legionowie. Należy również pamiętać, że w okolicach wskazanego terenu między innymi: od 30 lat funkcjonuje Punkt Zlewny Ścieków PWK Legionowo, od ponad 40 lat Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Legionowo, a od prawie 8 lat działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Funkcjonuje tam również skup złomu oraz firma zajmująca się kruszeniem betonu. Najbliższe do strefy przemysłowej zabudowania mieszkalne, które powstały w ostatnich latach są usytuowane w planie zagospodarowania przestrzennego na terenach przemysłowych i usługowych, gdzie jedynie dopuszczono funkcje mieszkaniowe. Co oznacza, że osoby kupujące tam domy miały świadomość uciążliwości wynikających z takiego sąsiedztwa.
Wątpliwość mieszkańców: Inwestycja otrzymała negatywne decyzje od Sanepidu, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Odpowiedź: Żadna z powyższych instytucji nie wydaje zgody na realizację punktu przeładunkowego, a jedynie stwierdza czy istnieje konieczność oceny oddziaływania na środowisko. W tym przypadku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, jak i Dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wyraziły opinie, że nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Wątpliwość mieszkańców: Temat punktu przeładunkowego odpadów nie był podejmowany na forum lokalnym przed podpisaniem umowy.
Odpowiedź: Rozmowy dotyczące punktu przeładunkowego podejmowane były wielokrotnie między innymi przez: Radnych Rady Miasta w ramach odpowiednich komisji i sesji Rady Miasta Legionowo, które są ogólnodostępne. Informacje w tej kwestii pojawiły się również w miesięczniku wydawanym przez Urząd Miasta Legionowo „Puls Miasta” oraz gazetach lokalnych. Dostępne było również obwieszczenie o wszczęciu postępowania w tej sprawie oraz o jego wynikach.
Wątpliwość mieszkańców: W punkcie przeładunkowym pojawią się wszystkie rodzaje śmieci, nawet te niebezpieczne dla mieszkańców.
Odpowiedź: Na teren punktu przeładunkowego nie trafią odpady niebezpieczne. Śmieci przeładowywane na jego terenie będą pochodzić wyłącznie od mieszkańców Legionowa i dotyczyć będą standardowych frakcji przez nich wytwarzanych (tzw. komunalne).