Legionowo. Przeładownia śmieci przy Sikorskiego. Straż Miejska codziennie będzie kontrolować przedsiębiorcę! – przekonują władze miasta

przeładownia śmieci

Mapa Legionowa, fot. UM Legionowo

Władze Legionowa wciąż przekonują mieszkańców, że budowa punktu przeładunkowego dla śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego jest szansą dla nich na niższe opłaty za śmieci. Próbują rozwiać ich wątpliwości, odpowiadając na nurtujące ich pytania. Zachęcają też mieszkańców do zadawania nowych pytań w tej sprawie, zobowiązując się zarazem do upublicznienia udzielonych na nie odpowiedzi. Publikujemy materiał ratusza w niezmienionej formie, aby w przypadku, gdyby ta budzącą jednoznaczny i silny sprzeciw mieszkańców okolicy inwestycja powstała, móc egzekwować zawarte w nim gwarancje. 

Odpowiemy na wszystkie pytania – zapewniają urzędnicy

Nie milką echa związane z planami budowy stacji przeładunkowej dla śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. Ta oprotestowana przez setki legionowian inwestycja ma być zrealizowana przez obecnego operatora śmieciowego miasta tj. firmę Ms-Eko z Warszawy. W piątek, 3 lutego 2023 r. władze Legionowa oficjalnie odniosły się do wątpliwości mieszkańców sprzeciwiających się realizacji tego przedsięwzięcia we wskazanej lokalizacji, odpowiadając na najbardziej nurtujące ich pytania. Mało tego, padły też zachęty z ich strony do zadawania nowych pytań w tej sprawie. – Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie wymienione w tekście wątpliwości stanowią odpowiedź na pytania mieszkańców. Dlatego też zachęcamy do ich przesyłania na adres mailowy – rzecznik@um.legionowo.pl. Postaramy się aktualizować treść artykułu o otrzymane zagadnienia – taki komunikat pojawił się ostatnio na stronie internetowej Urzędu Miasta w Legionowie.

 

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi władz Legionowa na pytania mieszkańców dotyczące niejasności związanych z budową stacji przeładunkowej dla śmieci.

Wątpliwość mieszkańców: Na terenie przemysłowym miasta, niedaleko Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (działka 3/18 obr. 70) powstanie spalarnia śmieci/składowisko odpadów/wysypisko/segregownia/sortownia.

Odpowiedź: Żadna z powyższych inwestycji nie zostanie na tym terenie zrealizowana. We wskazanej lokalizacji ma powstać Punkt Przeładunkowy Odpadów. Jest to miejsce, w którym śmieci pochodzące wyłącznie z legionowskich posesji byłyby bezpośrednio przeładowywane z małych śmieciarek do pojazdów o dużo większej ładowności, co znacząco wpłynie na logistykę odbioru odpadów z terenu naszego miasta.

Wątpliwość mieszkańców: Śmieci przeładowywane w punkcie będą pochodziły z całej Polski.

Odpowiedź: Śmieci, które będą przeładowywane na terenie punktu przeładunkowego, mogą pochodzić wyłącznie z terenu Legionowa. Inwestycja będzie kontrolowana przez odpowiednie organy (m.in.: pracowników Urzędu Miasta Legionowo, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska), a także poprzez Bazę Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO). Dodatkowo patrole straży miejskiej, każdego dnia będą sprawdzać to miejsce pod kątem odpowiedniego realizowania umowy przez przedsiębiorcę np. porządek na placu oraz sposób przeładowywania śmieci. Dodatkowo ten teren kontrolowany będzie również poprzez monitoring miejski, który funkcjonuje 7 dni w tygodniu 24h a dobę.

Wątpliwość mieszkańców: Śmieci w punkcie przeładunkowym będą nieprzerwanie zalegać, prowadząc do pojawienia się szczurów oraz nieznośnego odoru zwłaszcza w okresie letnim.

Odpowiedź: Rozmowy prowadzone z właścicielem inwestycji pozwoliły na ustalenie najmniej odczuwalnej technologii przeładunku odpadów. Obecnie ma to być bezpośrednie przeładowywanie bioodpadów i zmieszanych odpadów komunalnych (są to frakcje, które mogą powodować potencjalne uciążliwości) ze śmieciarek do większych pojazdów bez ich składowania. Dodatkowo firma będzie prowadziła działania przeciw nieodpowiednim zapachom. Jeśli pojawiłby się problem odoru, inwestor zainstaluje system antyodorowy. Jednakże jeśli firma nie stosowałaby się do zapisów umowy lub stanowiła pomimo środków zaradczych uciążliwości, umowa zostanie jej wypowiedziana w terminie 30 dni. Podjęte zostaną również rozmowy o powstaniu zadaszenia nad boksami z innymi frakcjami odpadów (segregowanymi), które jako kolejny element przeciwdziałałaby możliwym uciążliwościom.

Wątpliwość mieszkańców: Punkt przeładunkowy w mieście niczego nie zmieni, a tylko dostarczy okolicznym mieszkańcom kolejnych uciążliwości.

Odpowiedź: Głównym celem powstania stacji przeładunkowej odpadów w Legionowie, dla śmieci wyłącznie z terenu naszego miasta, jest podjęcie walki ze wzrostem cen i obciążeniami domowego budżetu mieszkańców. Chodzi więc przede wszystkim o stworzenie możliwości na utrzymanie na tym samym poziomie lub wręcz obniżkę cen za odbiór odpadów. Dodatkowo inwestycja poprzez swój charakter ma wpłynąć na zmniejszenie natężenia ruchu na drogach wyjazdowych (jeden duży pojazd zamiast kilku mniejszych śmieciarek), a także zmniejszenie liczby samochodów zbierających odpady, co korzystnie wpłynie na przemieszczanie się po mieście zwłaszcza w godzinach porannych.

Wątpliwość mieszkańców: Urząd Miasta nie zorganizował spotkań dotyczących tematu punktu przeładunkowego odpadów.

Odpowiedź: Dotychczas spotkania informacyjne w kwestii punktu przeładunkowego zorganizowane zostały przez inwestora dwukrotnie. Byli na nich obecni przedstawiciele zarówno firmy, jak i pracownicy Urzędu Miasta Legionowo oraz zaproszeni mieszkańcy (których posesje znajdują się w strefie oddziaływania inwestycji). Dodatkowo odbyło się zorganizowane oddolnie spotkanie przez Radnego Rady Miasta Legionowo. Urząd Miasta Legionowo ma zamiar przeprowadzić jeszcze jedno spotkanie z mieszkańcami, o którym poinformujemy z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Wątpliwość mieszkańców: Dokumenty związane z decyzjami środowiskowymi dla tej inwestycji są niedostępne i ukrywane przed mieszkańcami.

Odpowiedź: Wszystkie informacje związane z decyzjami środowiskowymi są dostępne dla mieszkańców. Obwieszczenia zawarte są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Legionowo, a dokumenty otrzymać można na wniosek. Korzystają z tego zainteresowani mieszkańcy.

Wątpliwość mieszkańców: Tereny miasta na których powstaje punkt przeładunkowy nie są do tego przeznaczone. Od niedawna funkcjonują tam inne utrudniające życie mieszkańców inwestycje.

Odpowiedź: Teren, na którym ma powstać punkt przeładunkowy odpadów już w 1994 r. w tzw. planie ogólnym został przez ówczesnych radnych wskazany jako miejsce „pod projektowany zakład utylizacji odpadów stałych” w związku z jego położeniem przy granicy miasta. W 2001 r. na wnioski mieszkańców teren ten został znacząco ograniczony, jednak pozostawiono jego część jako miejsce na „teren infrastruktury gospodarowania odpadami”, a okoliczne tereny oprócz „usług technicznych”, miały umożliwiać zabudowę jednorodzinną. Zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego pozwolenia na budowę wydaje Starostwo Powiatowe w Legionowie. Należy również pamiętać, że w okolicach wskazanego terenu między innymi: od 30 lat funkcjonuje Punkt Zlewny Ścieków PWK Legionowo, od ponad 40 lat Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Legionowo, a od prawie 8 lat działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Funkcjonuje tam również skup złomu oraz firma zajmująca się kruszeniem betonu. Najbliższe do strefy przemysłowej zabudowania mieszkalne, które powstały w ostatnich latach są usytuowane w planie zagospodarowania przestrzennego na terenach przemysłowych i usługowych, gdzie jedynie dopuszczono funkcje mieszkaniowe. Co oznacza, że osoby kupujące tam domy miały świadomość uciążliwości wynikających z takiego sąsiedztwa.

Wątpliwość mieszkańców: Inwestycja otrzymała negatywne decyzje od Sanepidu, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Odpowiedź: Żadna z powyższych instytucji nie wydaje zgody na realizację punktu przeładunkowego, a jedynie stwierdza czy istnieje konieczność oceny oddziaływania na środowisko. W tym przypadku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, jak i Dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wyraziły opinie, że nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Wątpliwość mieszkańców: Temat punktu przeładunkowego odpadów nie był podejmowany na forum lokalnym przed podpisaniem umowy.

Odpowiedź: Rozmowy dotyczące punktu przeładunkowego podejmowane były wielokrotnie między innymi przez: Radnych Rady Miasta w ramach odpowiednich komisji i sesji Rady Miasta Legionowo, które są ogólnodostępne. Informacje w tej kwestii pojawiły się również w miesięczniku wydawanym przez Urząd Miasta Legionowo „Puls Miasta” oraz gazetach lokalnych. Dostępne było również obwieszczenie o wszczęciu postępowania w tej sprawie oraz o jego wynikach.

Wątpliwość mieszkańców: W punkcie przeładunkowym pojawią się wszystkie rodzaje śmieci, nawet te niebezpieczne dla mieszkańców.

Odpowiedź: Na teren punktu przeładunkowego nie trafią odpady niebezpieczne. Śmieci przeładowywane na jego terenie będą pochodzić wyłącznie od mieszkańców Legionowa i dotyczyć będą standardowych frakcji przez nich wytwarzanych (tzw. komunalne).

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 37

  1. Skoro będzie pachnieć to może przeniesiemy tą zacną inwestycję na działkę obok domu Pana Prezydęnta niech pilnuje tam straż miejska żeby mu nie śmierdziało. A w razie zmiany kierunku wiatru potężne wentylatory wypożyczone specjalnie wentylatory będą rozpylać zapach fijołków…
    A tak poważnie to chyba osoby które te „wyjaśnienia” wypociły mają Nas za ostatnich naiwniaków…

  2. Hahahahahahahaa Straż miejska będzie pochłaniać odór śmieci.

    Proszę Państwa mają nas za BARANÓW !

  3. Smogo tak strasznie Ci na tym śmieciowisku zależy przyznaj ile tam wpadło…..

  4. To przypomnijmy jeszcze takie obietnice wcześniej złożone mieszkańcom w innych regionach miasta przez prezydenta – tunel na Bukowcu miał być tylko dla pojazdów osobowych a Kwiatowa miała zostać wyremontowana

  5. A tak abstrahując od tego iż nie wierzę w wyjaśnienia władz w tym artykule, to chciałbym się dowiedzieć – na jakiej podstawie straż miejska ma z naszych podatków codziennie kontrolować jakiegoś prywatnego przedsiębiorcę. I ile to będzie kosztować. I kto za to zapłaci … bo podobno chodziło o jakieś oszczędności ???

  6. No niestety od tych wszystkich okoliczności i kontroli straży śmieci nie będą smierdziały mniej.

  7. Ciekawe czy kontrolowaliby tak samo jak teraz kiedy za tabliczka „zakaz wysypywania śmieci” leżą ich całe sterty. Obniżki?… mogliśmy podnieść opłaty 50% ale podnosimy tylko 30% bo jest u was przeładownia…więc możecie uznać że macie 20% obniżki

  8. Nie wierzę ani w jedno słowo, w Kotuniu też miała być jedynie PRZEŁADOWNIA śmieci, skończyło się przywiezieniem na wysypisko w tej miejscowości 22 tyś TON odpadów
    Wracając do Legionowa, za dużo było tu kłamstw i okłamywania mieszkańców, utajniona umowa pomiędzy KZB a spółką, nie wierzymy w ani jedno słowo.
    Jak pozwolimy wpuścić tu śmieci to z tymi odpadami już pozostaniemy. Zastanawia mnie ta presja którą wywiera się na mieszkańców i niespotykana nigdzie indziej chęć wpuszczenia na ten teren śmieci

  9. To z kim podpisaliście umowę, że teraz codziennie Straż Miejska będzie musiała ich kontrolować!!! Te odpowiedzi to między bajki włóżcie. Kompromitacja i żenada.

    • Ale oni nie mówią że nie wierzą tej firmie. To wy nie wierzycie i żeby pokazać wam że będzie ok wprowadzają kontrole. Na prawdę o co wam chodzi?

      • Żadna kontrola nie zatrzyma smrodu i szczurów, chce Pani mieszkać w śmierdzącym mieście?

  10. Trudno żeby tereny leżały odłogiem bo zebrała się grupka niezadowolonych na czele z radnymi którzy jeszcze niedawno nie byli przeciw ale zwęszyli okazję do lansowania się. Jak coś się będzie działo to jest szereg instrumentów do wkroczenia i zadziałania i nie chodzi tu o bicie piany tak jak się dzieje dotychczas. Inaczej to świat byłby jeszcze w epoce kamienia łupanego. Już trochę mam dość tego pieniactwa, w mieście są inne ważniejsze tematy.

    • Jeśli problem ciebie nie dotyczy i nie obchodzi cię smród, bo lubisz go wąchać, to po prostu nie czytaj. Mnie np denerwuje to, że w każdym komentarzu (a produkujesz je hurtowo, wprost jak na zamówienie) NADużywasz zwrotu „bicie piany” i co w związku z tym? Nagle przestaniesz go używać?

    • Co za bzdury i manipulacja. Popatrz na tę mapę – tuż obok teren inwestycji mieszkaniowych, na Olszankowej nabudowano zagony szeregówki, tuż obok komina PEC, magazynów, hal, w sąsiedztwie betoniarni. Kto na nią tam pozwolił? Naczelny deweloper Legionowa Roman S. Jak można było wpuścić mieszkaniówkę na tereny przemysłowe? Jak bezczelną trzeba być kreaturą, by najpierw zarobić na mieszkaniówce tam, gdzie nie powinno jej być, a potem wcisnąć tym ludziom pod nos śmietnisko? To jest wbrew logice, zasadom planowania przestrzennego. W tym mieście panują standardy rosyjskie, nie europejskie.

  11. Dla niedowiarków i nieprzekonanych że śmieci mogą pachnieć Urząd Miasta zorganizuje wycieczkę na ulicę Zarzecze w Warszawie. Tam odbędzie się spotkanie z mieszkańcami którzy ostatecznie rozwieją wątpliwości jaki to piękny zapach unosi się nad ich nieruchomościami.
    Prowadzący wycieczkę będzie Prezes firmy EKO-MAX a przewodnikiem Pan Roman.
    Dbać o dobre samopoczucie podróżnych będzie Straż Miejska z Legionowa

  12. 4 z 21 radnych głosowało przeciwko przeładowni co oznacza 19%. Pozostali radni wszystkich opcji nie byli przeciwko. I to jest rzeczywisty pogląd mieszkańców miasta a nie grupki którzy kierują się prywatą bo chcą mieszkać w najbardziej zaludnionym mieście tak jak byłaby to wieś w Bieszczadach

  13. Pan Janusz szuka działki pod budowę domu.
    Patrzy na mpzp i widzi, że gdzieś tam jest obszar zarezerwowany na potrzeby gospodarki odpadami.
    Jego sąsiedztwo uznaje za świetne miejsce, żeby się osiedlić.
    Po paru latach na tym zarezerwowanym terenie zaczyna się coś dziać, jak najbardziej zgodnie z jego znanym od dawna przeznaczeniem.
    Pan Janusz zaczyna histeryzować.

    Taki wasz obraz państwo protestujący, tak was widzi cała reszta. I ma rację…

    • Problem nie dotyczy tylko Pana Janusza. Smród i szczury przeniesie się na całe Legionowo i okolice. Po co wpuszczać smieci do miasta? Kto kupi nieruchomość w tym śmierdzącym miescie?

      • Tak, oczywiście. A jak już te wielkie szczury zjedzą ostatniego mieszkańca Legionowa, ruszą na Warszawę.

  14. To nie jest problem tylko tej części Legionowa. Nie dajcie się oszukać, że będzie to tylko przeladownia. Jak problem przycichnie zrobią sortownię a potem spalarnie jak w Kotuniu. I będzie śmierdzieć w całym legionowie, w centrum też….dlaczego ościenne gminy nie wprowadzają śmieci do miasta? Dlaczego nasi radni i Prezydent tak się przy tym upiera? W MZP jest przeznaczenie na nieuciążliwe usługi. Smród jest uciążliwy i na to zgody mieszkańców nie będzie.

    • Patrz Zabraniecka i Zarzecze w sąsiedniej gminie Warszawa. Dziękuję.

  15. Żadna kontrola nie zatrzyma smrodu i szczurów, chce Pani mieszkać w śmierdzącym mieście?

  16. Odpowiadając Panu STOP PIENIACTWO, pieniactwo to będzie dopiero latem jak smród rozniesie się na całe Legionowo, ale wtedy będzie już za późno…

    • No to wtedy rzeczywiście zaistnieją realne a nie wyimaginowane powody zabloowania tego rodzaju działalności i można będzie to zrobić. Farma trollu z Okszankowe działa.

      • Farma trolli chce wywrzeć wrażenie że protestują tylko pojedyncze osoby a cała reszta nie może się wręcz doczekać najbardziej „wyczekiwanej” inwestycji w 55 tysięcznym mieście czyli przeładowni odpadów
        Jest już nas tylu że nie mam potrzeby podszywać się pod inne nicki jak macie to w zwyczaju wy

  17. Stop pieniactwu, mariusz to typowa retoryka służąca urabianiu mieszkańców. To są posty które produkuje farma trolli z legionowskiego ratusza.
    Z jednej strony próbuje się ugłaskać mieszkańców przedstawiając same „pozytywy” płynące z powstania przeładowni odpadów, zupełnie „zapominając” o tym że mleko już się rozlało bo mieszkańcy usłyszeli o „przeładowni” odpadów w Kotuniu, i nieciekawej przeszłości samego prezesa
    Z drugiej strony próbuje się zasiać ferment i pokazać że największymi winnymi w tej sprawie są ci radni którzy wstrzymali się od głosu, owszem wstrzymali się bo nawet radnym broni się dostępu do umowy zawartej pomiędzy KZB a firmą MS-Eko
    Zastanówcie się na tym dlaczego ruszyła taka machina dezinformacji, tylko po to aby prezes firmy mógł wywieźć trochę taniej odpady z Legionowa. Tu chodzi o dalszy „rozwój” tego biznesu

    • Tysiące tego rodzaju funkcjonuje jak widać bo nikt nie słyszał nikt aby powodowały istotne niegodności i może jest jeden Koruń , jakaś wpadka na którą powołuje się grupka sąsiadów w kontrze do miasta. W ten sposób zamknijmy wszystkie elektrownie jądrowe bo był Czarnobyl czy węglowe bo co cheila ludzie giną i zostańmy przy łucxywie zajmując się polowaniem w lasach. Na szczęście większość mieszkańców na to się nie godzi.

      • Post towarzysza mariusz to kolejna cegiełka z legionowskiej farmy trolli. Ani słowa o radnych którzy bezrefleksyjnie zagłosowali za tak nie mając żadnych wątpliwości.
        Za tak zagłosował także reprezentant mieszkańców tej części miasta radny Smogorzewski, może on wie więcej od innych bo część radnych wstrzymała się od głosu dlatego że radnym odmówiono dostępu do umowy zawartej pomiędzy KZB Legionowo a MS-Eko
        W takim wypadku wybór jest prosty wstrzymujesz się od głosu
        Kotuń też miał być przeładownią

      • Dariuszu najzwyczajniej tworzysz kłamliwe teorie Radni nie mogli zwracać się w listopadzie o zawartą umowę i nie było czego odmawiać bo umowa ta została podpisana w ostatnich dniach grudnia lub jak twierdzicie prezes MS EKo jeszcze w styczniu na spotkaniu z wami twierdził że nie jest jeszcze zawarta.

        • To chyba jest logiczne że jeśli nie znasz szczegółów tego co masz głosować to masz dwa wyjścia
          Albo jesteś przeciw albo wstrzymujesz się do czasu wyjaśnienia wątpliwości
          Jak powinno to wyglądać
          Projekt umowy
          Konsultacje społeczne i spotkania z mieszkańcami
          Głosowanie
          Podpisanie umowy
          Jak zrobiono to w Legionowie wie każdy,pseudo spotkania z mieszkańcami odbyły się już po zawarciu umowy a radni głosowali nie mając wiedzy co do zapisów zawartej umowy

      • Żaden z radnych nie powiedział że nie miał informacji poza tym mieli na to odpowiednie instrumenty. Siedzą teraz pochowani bo prawda o ich gierkach wyszła na jaw.

        • Człowieku pisz na temat – do trollowania, siania zamętu i dezinformacji masz inne fora.

        • DO TEJ PORY a mamy 5 luty 2023 spółka KZB konsekwentnie odmawia radnym dostępu do szczegółów umowy zawartej pomiędzy KZB Legionowo a MS-Eko.
          Jestem bardzo ciekaw co jest w tej umowie że jest taką tajemnicą

  18. Ratusz twierdzi, że zorganizuje jeszcze jedno spotkanie z mieszkańcami. Datę poda kilka dni wcześniej. Oby to nie były dwa dni wcześniej, a termin spotkania nie wypadł w okresie zbliżających się ferii zimowych, żeby zaniżyć frekwencję.

  19. Skoro było planowane tam śmiecisko to niech będzie i nie ma co się rzucać. Mieszkam 300m od tego miejsca i jakoś się tego nie obawiam. Macie mój głos mądre władze Legionowa

    • Zawsze możesz przenieść się jeszcze bliżej i delektować fetorem z odległości np 50 m, bo czemu nie? A tak serio wiadomo, że tu nie mieszkasz, kogo chcesz nabrać?

    • Jak dla mnie możesz nawet zamieszkać w kontenerze na odpady

Dodaj komentarz