Legionowo. Tarcza antykryzysowa dla legionowskich przedsiębiorców

Woman in black suit offering money

Legionowski samorząd przyjął pakiet pomocowy dla swoich przedsiębiorców. Ma to pomóc w czasie epidemii koronawirusa, gdy wpływy tych firm są mniejsze, bądź w wielu przypadkach żadne. Tarcza antykryzysowa przewiduje m. in. ulgi podatkowe i zwolnienia z czynszów za lokale dzierżawione od miasta. Co ważne, rozwiązania te obejmą głównie firmy, którym rząd zakazał lub okroił działalność.

Nie muszą płacić czynszów

W minioną środę (29 kwietnia) legionowski samorząd zgodnie przyjął pakiet 5 uchwał pomocowych adresowanych do lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Pomoc jest konsekwencją wywołanego przez epidemię koronawirusa kryzysu gospodarczego na rynku. Z najszerszej pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy dzierżawiący od miasta nieruchomości, w tym lokale usługowe. W miesiącach kwiecień, maj i czerwiec zostaną oni zwolnieni z płacenia czynszów. Aby sięgnąć po tego rodzaju pomoc, legionowskie firmy do 30 czerwca powinny złożyć w magistracie wnioski o odstąpienie dochodzenia powyższych należności. Z tego rodzaju ulgi będą mogły skorzystać jedynie firmy objęte rządowym zakazem prowadzenia lub ograniczenia działalności w czasie pandemii koronawirusa. Tyczy się to zwłaszcza przedsiębiorców działających w branżach gastronomicznej, hotelarskiej, eventowej, kulturalnej, sportowej i rozrywkowej. Z tych przywilejów będą mogli też skorzystać m. in. fryzjerzy, kosmetyczki, salony tatuażu, siłownie, kluby fitness, baseny i dyskoteki. Z szacunków legionowskich urzędników wynika, że tego rodzaju pomoc będzie przysługiwać nie więcej jak 20 lokalnym przedsiębiorcom, zaś łączny koszt jej przyznania na wspomniany kwartał, który obciąży tegoroczny budżet miasta wyniesie nieco ponad 117 tys. zł.

Abolicja podatku od nieruchomości

Oprócz ulg w czynszach płaconych za najem miejskich nieruchomości, legionowski samorząd zdecydował się również na zwolnienia wybranych przedsiębiorców z podatku od nieruchomości w miesiącach kwiecień, maj i czerwiec. Z takiej pomocy mogą skorzystać jedynie te firmy, którym rząd zakazał lub ograniczył działalność oraz podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych. Zwolnione z płacenia podatku od nieruchomości zostały również lokalne organizacje pozarządowe, których kondycja finansowa uległa pogorszeniu na skutek epidemii koronawirusa. Z szacunków urzędników wynika, że przyznana organizacjom pozarządowym pomoc podatkowa na wspomniany kwartał będzie kosztowała tegoroczny legionowski budżet około 9 tys. zł.

Wakacje podatkowe dla mikro i małych przedsiębiorców

Pozostałe legionowskie firmy, zwłaszcza mikro i małe przedsiębiorstwa, których płynność finansowa pogorszyła się w skutek epidemii koronawirusa, będą mogły sięgnąć po jeszcze inne koła ratunkowe. Jednym z takich oferowanych przez miasto kół jest przedłużenie terminu płatności do 30 września rat podatku od nieruchomości należnych w maju i w czerwcu. Oprócz tego, ci mikro i mali przedsiębiorcy będą mogli liczyć na abolicję opłat prolongacyjnych, należnych zazwyczaj przy zastosowaniu tego rodzaju przywilejów.