Legionowo. Zimowe apartamentowce z suchych liści uformowano dla jeży. Legowiska powstały w dwóch miejskich parkach

legowisko dla jeży

Legowisko dla jeży, fot. UM w Legionowie

Legionowski samorząd utworzył legowiska dla jeży w parkach im. NSZZ Solidarność przy ratuszu oraz im. Jana Pawła II przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Prosimy, aby niepokoić tych zwierzątek i obserwować je jedynie z daleka – zwracają się do mieszkańców urzędnicy.

W dwóch miejskich parkach utworzono legowiska dla jeży. Kopce stworzone ze zgrabionych liści uformowano w parku m. NSZZ Solidarność przy ratuszu oraz w parku im. Jana Pawła II przy kościele pw. Najświętszego Ciała Krwi i Ciała Chrystusa przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Legionowie.

 

Apartamentowce dla jeży

Uprzejmie donosimy, że właśnie zakończyliśmy organizowanie zimowych legowisk dla jeży. Solidne i oznakowane kopce zgrabionych liści przygotowano w Parku Miejskim im. NSZZ Solidarność przy ratuszu oraz Parku im. Jana Pawła II przy ulicy Piłsudskiego – informują urzędnicy z referatu ochrony środowiska Urzędu Miasta (UM) w Legionowie. – 5 apartamentów to nic innego jak uformowane pryzmy zebranych liści. Prosimy więc, by podczas spacerów trzymać psy na smyczy i nie dochodzić do tych miejsc, nie niszczyć i nie zakłócać snu jeży – dodają następnie.

 

Nie wygrabiajcie trawników, nie usuwajcie liści – trwa akcja ratusza

W ostatnim czasie legionowski magistrat reklamował na m.in. plakatach niegrabienie liści. Zachęcał do zaprzestania wykonywania tego rodzaju czynności mieszkańców, mówiąc, że sam jak już to robi na miejskich terenach, to wyłącznie w bardzo ograniczonym zakresie. Urzędnicy przekonywali legionowian, że dokładne wygrabianie liści powoduje ubożenie trawników i jest szkodliwe dla środowiska. W zamian za to oferowali im darmowe kompostowniki. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Jeże zwalczają ślimaki

Wśród suchych, opadłych z drzew liści zimową kryjówkę robią sobie jeże. Są to bardzo pożyteczne zwierzęta. – Dzięki zjadaniu szkodników ograniczają zbyt duże populacje owadów i ślimaków, co pomaga w utrzymaniu naturalnej równowagi ekosystemu – wyjaśniają legionowscy urzędnicy.