Legionowo. Zmarła Janina Szestakowska, działaczka społeczna i pisarka

Janina Szestakowska (fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie)

Janina Szestakowska (fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie)

Smutne informacje dotarły na początku tygodnia (12 grudnia) z Legionowa. W wieku 100 lat zmarła mieszkanka Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” Janina Szestakowska, zasłużona działaczka społeczna i pisarka.

 

 

– Odeszła Janina Szestakowska, z domu Lenkiewicz, wieloletnia działaczka społeczna, pisarka i legionowianka. Jeszcze w październiku pisaliśmy o setnych urodzinach i uroczystościach w DPS Kombatant. Niestety słowa w obliczu straty często są niewystarczające. Osoba, której odejścia teraz żałujemy, pozostawiła piękno swego życia w Waszych sercach. Jej pamięć i dziedzictwo będą trwać. – poinformował we wtorek (12 grudnia) Urząd Miasta Legionowo.

 

 

– Z żalem informujemy, że zmarła Janina Szestakowska, mieszkanka legionowskiego powiatowego Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” – osoba cechująca się ogromną serdecznością, uczynnością, a jednocześnie wielką kulturą osobistą. Była działaczką społeczną, pisarką, publicystką – zaangażowana głównie w propagowanie wiedzy o środowiskach sybirackich. – przekazali pracownicy Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Janina Szestakowska, z domu Lenkiewicz urodziła się w 1923 roku Pińsku. W 1941 roku w wieku 17 lat została wywieziona z matką i siostrą Heleną do Ałtajskiego Kraju na Syberii. Tam przeżyła wiele trudności i niewoli, ale nie poddała się i starała się utrzymać polskość i wiarę. W 1946 roku wróciła do Pińska dzięki porozumieniom politycznym zawartym przez nasz rząd ze Związkiem Radzieckim. Wyszła za mąż za Borysa Szestakowskiego, byłego jeńca niemieckiego i prawnika. Razem przenieśli się do Warszawy, gdzie Pani Janina pracowała jako główna księgowa i kontrolerka.

Janina Szestakowska była działaczką w Warszawskim Oddziale Związku Sybiraków, organizacji, która zrzesza osoby zesłane przez władze sowieckie na Syberię podczas II wojny światowej. Jest autorką dwóch książek: „Z dziejów flotylli rzecznej marynarki wojennej w Pińsku” i „Moje życie w Pińsku, w Ałtajskim Kraju i w Warszawie”, a także wielu opracowań, referatów i artykułów na temat losu sybiraków. Za swoją działalność społeczną i patriotyczną została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Krzyżem Zesłańcza Sybiru czy Medalem Pro Patria.

Jeszcze w październiku br. Janina Szestakowska obchodziła 100. urodziny w DPS Kombatant, gdzie podczas uroczystego przyjęcia życzenia składali jej m.in przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Legionowie i Urzędu Miasta Legionowo (więcej pisaliśmy TUTAJ).