Miejska Rada Seniorów na wyjazdowym szkoleniu w Górach Świętokrzyskich

seniorzy-gory-swieokrzyskie

 

W dniach 29-30 lipca 2017 roku Miejska Rada Seniorów z Legionowa odbyła wyjazdowe szkolenie w Górach Świętokrzyskich. Tematem szkolenia było „Prezentowanie dobrych praktyk funkcjonowania rad senioralnych na Mazowszu”.

Seniorzy rozpoczęli wycieczkę od zwiedzania z przewodnikiem Zamku w Chęcinach, poznali historię Zamku. Na bazie istniejących dokumentów można domniemywać, że budowę warowni rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Jest pewne, że zamek istniał w 1306 r., kiedy to Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. Rok później, pod pretekstem wykrycia spisku przeciwko władzy królewskiej, cofnął ów przywilej, przejmując tym samym warownię. Łokietek uczynił ją terytorialnym ośrodkiem swej władzy w zakresie gospodarczym, politycznym i militarnym. Po śmierci Władysława Łokietka pieczę nad warownią objął Kazimierz Wielki. Zamienił on zamek w niezdobytą przez ponad 250 lat królewską fortecę, znacznie go rozbudowując. W Polsce międzywojennej ogromny wkład w uratowanie zamku wniósł ówczesny burmistrz Chęcin, Edmund Padechowicz. Po II wojnie światowej odrestaurowano wieże, na jednej z nich urządzając punkt widokowy. Podczas prowadzonych przez ostatnie lata prac adaptacyjno-renowacyjnych budowla została zabezpieczona w formie trwałej ruiny.

Następnie Seniorzy wybrali się na Górę Święty Krzyż czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw w Górach Świętokrzyskich leżący w paśmie Łysogór. Jest to niekwestionowany symbol regionu, od którego wziął swą nazwę. W miejscu tym seniorzy zwiedzili Sanktuarium oraz weszli na wieżę Bazyliki. By dostać się na taras widokowy wieży, trzeba pokonać sto dwanaście stopni, aby podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich na odległość kilkuset kilometrów. Wieża po stu latach została odbudowana prawie, że w identycznej architekturze, jak istniała przed wiekiem.

Wieczorem przy biesiadzie grillowej połączonej z ogniskiem, Seniorzy mieli okazję wymienić się dobrymi praktykami, rozmawiać o ważnych dla osób starszych kwestiach.

Drugiego dnia Seniorzy zwiedzali Jaskinię Raj z przewodnikiem oraz Centrum Neandertalczyka. Jaskinia Raj, jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. W Centrum Neandertalczyka można było zobaczyć: Naturalnych rozmiarów replikę mamuta mierzącą
6 metrów długości i 3,5 metra wysokości, Multimedialne prezentacje i filmy udostępnione dzięki DISCOVERY, Repliki czaszek ludzi pierwotnych, Hologram 3D czaszki neandertalczyka, inscenizację polowań i życia codziennego. Pierwsze Centrum Neandertalczyka to wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka
z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki.

Pogoda nie zawiodła, było ciepło i cały czas świeciło słońce, które sprzyjało zwiedzaniu wspaniałych zabytków ziemi kieleckiej.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń i przyczyniła się do nawiązania wielu serdecznych kontaktów.

Ewa Milner-Kochańska

Miejska Rada Seniorów w Legionowie

Foto: Pogoda nie zawiodła, było ciepło i cały czas świeciło słońce, które sprzyjało zwiedzaniu wspaniałych zabytków ziemi kieleckiej