Roman Smogorzewski o cmentarzu w Józefowie: Nasza współpraca posłuży mieszkańcom trzech gmin

Roman Smogorzewski cmentarz międzygminny

Fot. materiały prasowe UM Legionowo/GP/kg

W poprzednim tygodniu poinformowaliśmy  o planach stworzenia międzygminnego cmentarza przy ul. Leśnej w Józefowie. Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski zyskał już poparcie dla tej idei w gminie Jabłonna, teraz propozycja przedstawiana jest mieszkańcom gminy Nieporęt. Na temat tego pomysłu udało nam się porozmawiać z prezydentem Legionowa. 

 

 

Skąd pomysł stworzenia międzygminnego cmentarza komunalnego? Czy ta idea była wspólna intencją kilku samorządów?

Pomysł ten wynika z odpowiedzialności za przyszłe potrzeby mieszkańców miasta i okolic. Coraz więcej osób sprowadza się do powiatu legionowskiego, a dotychczasowe lokalizacje cmentarne wystarczą jedynie na kilka lub kilkanaście lat. Doświadczenie z pobliskiej gminy Wieliszew pokazuje, że uzgodnienia tego typu inwestycji mogą ciągnąć się latami W ich przypadku było to aż 15 lat. Zatem my, ale i okoliczne gminy, już dziś musimy reagować na przyszły problem. Nasze miasto jest właścicielem działki o powierzchni 4,5 ha w Józefowie II, sąsiadującej z Nieporętem. Aby idea powstania w tym miejscu cmentarza międzygminnego mogła się ziścić, musimy wskazać naszym sąsiadom korzyści wynikające z jej realizacji ale też dokonać pewnych uzgodnień. Jako, że teren ten należy do gminy Jabłonna, to właśnie ta gmina musi zmienić studium uwarunkowań oraz plan zagospodarowania przestrzennego. I oczywistym jest, że musi mieć interes, aby ten plan zmienić. Chciałbym, aby Nieporęt też się włączył w to działanie, aby ich mieszkańcy w przyszłości też mogli korzystać z cmentarza. Ten problem dotyczy nie tylko Legionowa ale również Jabłonny i Nieporętu. Nasza współpraca posłuży mieszkańcom tych trzech gmin.

 

 

Dlaczego wybór terenów przy ul. Leśnej? Są one położone daleko od Legionowa, będzie chociażby problem z dojazdem. Za wyborem tego miejsca przemawia tylko kwestia tego, że większość terenów , na którym miałby być zlokalizowany jest aktualnie własnością skarbu państwa i być może uda się go uzyskać bez kosztowo.

Działka ta znajduje się jedynie1,5 km od Legionowa. Jeździ tam autobus 736, a w niedalekiej odległości prowadzi trasa bezpłatnej linii D1. Proszę zobaczyć jak oddalony jest od centrum miasta cmentarz północny w Warszawie. Został on dobrze skomunikowany i świetnie odpowiedział na potrzeby mieszkańców stolicy. Dojazd w naszym przypadku też nie jest problemem. Oczywiście argument dotyczący lokalizacji przy działkach skarbu państwa jest bardzo znaczący. To jest około 20 ha terenu, które mogłyby zaspokoić tę potrzebę lokalnej społeczności na wiele lat. Ponadto, jak Pan słusznie zauważył, teren ten można by uzyskać bez dodatkowego obciążenia budżetu gminy.

 

Czy inwestycja ta wiąże się z dużymi nakładami finansowymi?

Jedyny nakład to ogrodzenie tego terenu, bo za budowę kolumbarium zapłacą osoby wykupujące w nim miejsce.

 

Dlaczego tylko kolumbaria, no i czy przy tym cmentarzu oczekiwałby Pan zlokalizowania miejsca do kremacji zwłok?

Na razie była rozważana możliwość ulokowania wyłącznie kolumbariów lecz nie wykluczam rozszerzenia o tradycyjną formę pochówku. Nie ma tam przewidzianego miejsca do kremacji zwłok. Wręcz będę podnosił kwestię zakazu budowy na tym terenie zakładu zajmującego się takimi usługami.

 

W jakiej perspektywie czasu mógłby powstać cmentarz w tej lokalizacji?

To są długie uzgodnienia i przewiduję, że mogą zająć około 10 – 15 lat.

 

Dlaczego zrezygnowaliście z pomysłu stworzenia cmentarza przy ul. Stużańskiej?

Ta lokalizacja nie była naszym pomysłem. Tam nie ma możliwości prawnej przekazania terenu lasów państwowych do samorządu. Ponadto takie przedsięwzięcie wymagałoby wycięcia kilku tysięcy drzew.

 

Dlaczego nie da się powiększyć obecnego cmentarza o działki przy ulicy Dąbrowskiego.

Grunty przy ulicy Dąbrowskiego to działki leśne, które można odlesić tylko w 20 % i to jedynie pod zabudowę jednorodzinną. W dzisiejszym stanie prawnym nie da się tego zmienić. Oczywiście urząd podjął działania mające na celu powiększenie obecnego cmentarza lecz możliwości rozbudowy są bardzo niewielkie o około1 ha powierzchni.

 

Jeżeli ten pomysł się nie powiedzie jest, czy jest jakaś alternatywa?

Ja oceniam ten projekt jako bardzo dobry. Przy realizacji tego typu skomplikowanych projektów zakładam możliwość alternatywnych rozwiązań, na które jestem otwarty.