Rozmowy kontrolowane. Będzie kolejna komisja?

520449e3cd6a5.jpg

7 czerwca w Urzędzie Miasta zgłoszono skargę na osoby, które zbierały podpisy na listach referendum w sprawie sprzedaźy 85% udziałów miasta w PEC Legionowo. Adresatem skargi był zastępca prezydenta Piotr Zadroźny. Teraz prezydent miasta powołał komisję, aby raz jeszcze odsłuchać nagranie i ewentualnie podjąć kolejne działania.

Witamy w Urzędzie Miasta Legionowo. Informujemy, iź w trosce o wysoką jakość obsługi naszych klientów, rozmowa będzie nagrywana. Jeśli tego nie akceptujesz zakończ połączenie – taki komunikat pojawia się prawie we wszystkich urzędach, kiedy chcemy połączyć się z jakimkolwiek telefonem słuźbowym. Mieszkańcy Legionowa zdąźyli się juź przyzwyczaić do tego, kaźdorazowo słyszanego i nieco kontrowersyjnego, powitania.

Pomieszczenie centrali telefonicznej UML znajduje się na poziomie –1 w budynku Urzędu i  jest chronione systemem kontroli dostępu. Materiały są przechowywane  z zachowaniem przepisów ustawy o ochronie danych  osobowych, zaś zbiór danych o nazwie Baza Danych Rozmówców Telefonicznych został zgłoszony do rejestracji Generalnemu  Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Naleźy pamiętać, źe podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów telefonicznych przez osoby nieuprawnione jest przestępstwem z art. 267 kodeksu karnego. Stąd konieczność określonych procedur. Administratorem systemu jest Naczelnik Wydziału Administracyjno-Gospodarczego.

Donos na PiS

3 sierpnia powołano komisję do odsłuchania rozmowy słuźbowej telefonicznej, jaką przeprowadził Zastępca Prezydenta Piotr Zadroźny. Procedurę wszczęto na wniosek Przewodniczącego Rady Miasta Janusza Klejmenta. Przedmiotową rozmowę odbyto w dniu 7 czerwca 2011 r. O powód zwołania takiej komisji zapytaliśmy adresata słuźbowej rozmowy telefonicznej Piotra Zadroźnego. – Zadzwonił do mnie mieszkaniec Legionowa, który poinformował mnie o tym, źe według niego dochodzi do fałszowania podpisów na listach o referendum. Przestępstwo miało polegać na tym, źe dana osoba miała podawać do wpisania na dokumencie dane nie tylko swoje, ale równieź córki, matki, sąsiadki i innych osób. W rubryce dotyczącej wiarygodności nazwisk, zamiast numeru PESEL ta osoba miała podawać numery telefonów – odpowiada Piotr Zadroźny. – Tak to wynikało z przeprowadzonej rozmowy telefonicznej. Po wysłuchaniu opinii mieszkańca, Wiceprezydent przekazał swoje uwagi do komisji ds. sprawdzenia wniosku o referendum. Według niego takie praktyki mogły mieć wpływ na wynik zbierania podpisów pod listami poparcia.

Jakość obsługi

Komisja ds. referendum, która pracowała od 27 lipca do 1 sierpnia w składzie Agata Zaklika (PO), Paweł Lewandowski (Nasze Miasto Nasze Sprawy), Tadeusz Szulc i Janusz Klejment (Porozumienie Samorządowe) oraz Konrad Michalski (PiS)  przyjęła zgłoszenie. W trakcie pracy (nie tylko na ten wniosek) zakwestionowano 1310 podpisów głównie z powodu błędów, takich jak brak nazwiska, czy numer PESEL. Do przygotowania uchwały potrzeba było 4117 podpisów, za poprawne uznano 4466. Według nieoficjalnych informacji komisja dość łagodnie podchodziła do sprawdzania wiarygodności wpisów rodzinnych. Czy po odsłuchaniu rozmowy zostaną podjęte jakiekolwiek działania prawne, jeszcze nie wiadomo.

IW

Jak działa system nagrań rozmów?

System nagrywania rozmów jest rejestrowany na dysku 160 GB zainstalowanym w centrali UrzęduSLICAN MAC-6400.  Rozmowy są archiwizowane zgodnie z chronologią zapisu na serwerze znajdującym się w Wydziale Administracyjno-Gospodarczym. W systemie archiwizacji rozmów istnieje moźliwość wyszukiwania połączeń według daty, numeru  telefonu, wyszukiwania połączeń przychodzących  i wychodzących, zakresu czasowego. Okres archiwizacji danych jest uzaleźniony od ilości rozmów przychodzących i wychodzących i w chwili obecnej wynosi ok. 5440 godz. – około 12 miesięcy. Zasady uźytkowania systemu nagrywania rozmów określa Zarządzenie Nr 105/2009 Prezydenta Miasta Legionowo z dnia 27 kwietnia 2009 r. w sprawie wprowadzenia do uźytku systemu nagrywania rozmów telefonicznych za pośrednictwem centrali telefonicznej w Urzędzie Miasta Legionowo. Nagrywaniu podlegają rozmowy telefoniczne wszystkich linii wychodzących i przychodzących w centrali Urzędu Miasta Legionowo oraz Straźy Miejskiej. Od momentu wprowadzenia systemu do urzędu tylko dwa razy korzystano z tych zasobów. Przyczyną odsłuchania rozmów były szeroko rozumiane kwestie bezpieczeństwa. Jednak nie udało nam się dokładnie dowiedzieć jakie.