SUW Łajski gotowa do pracy

52045c69e0f51.jpg

W nadchodzącym tygodniu zostanie uruchomiona kolejna już Stacja Uzdatniania Wody, która zapewni bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców Legionowa i pozwoli na rozwój budownictwa mieszkaniowego w północnych rejonach Legionowa.

W piątek, 9 października, do zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody na ulicy Sikorskiego przybył Zastępca Starosty Legionowskiego Robert Wróbel oraz Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. Przedstawiciele samorządu zwiedzili pomieszczenia i zapoznali się z urządzeniami, które mają pobierać wodę z pokładów wód głębinowych. Dyrektor Techniczny Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego Barbara Chodak wyjaśniała pracę poszczególnych urządzeń, filtrów, które oczyszczają wodę.

Woda z głębin
Jak twierdzi Prezes PWK Grzegorz Gruczek, woda jest tu najlepszej jakości. Wynika to z tego, że na głębokości 20 metrów pod ziemią znajduje się izolacyjna warstwa iłów, która nie przepuszcza zanieczyszczeń. Woda z głębokości 35 metrów jest kierowana do urządzeń uzdatniających, gdzie przez napowietrzanie w kolumnach areacyjnych wytrącają się zanieczyszczenia. Osadzają się one w złożach filtracyjnych. Oczyszczona woda jest przepompowywana do zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 900 m3, które stanowią bezpieczny zapas wody dla mieszkańców III Parceli. Zanim woda popłynie do kranów, musi zostać przepompowana ze zbiorników retencyjnych za pomocą pomp odśrodkowych do systemu podziemnej sieci wodociągowej.

Rozwój dzięki wodociągom
Stacja będzie dostarczać wodę w ilości ok. 50 m3/h, czyli aktualnie zabezpieczające potrzeby 6500 mieszkańców. – SUW jest przygotowana na rozwój tego terenu i zwiększenie dostaw wody do 110 m3/h. Poprzednia robocza wydajność stacji to 70m3/h. Dobowa, docelowa, wydajność stacji wynosi 1700m3/d – mówi prezes Grzegorz Gruczek. Stacja, która powstała w 1973 roku jako obiekt Mazowieckiego Kombinatu Budownictwa „Mazowsze” i zaopatrywała w wodę obiekty przemysłowe, przemieniła się w część nowoczesnego przedsiębiorstwa, które dopasowuje swoje możliwości do aktualnych potrzeb mieszkańców. Dzięki gruntownej modernizacji SUW Łajski możliwy będzie dalszy rozwój budownictwa mieszkaniowego w tym rejonie.

Modernizacja
Modernizacja SUW obejmowała wymianę zestawu hydroforowego na pięciopompowy, wymianę wszystkich filtrów (odmanganiaczy-odżelaziaczy), wymianę instalacji zasilania, w tym montaż urządzeń do wytwarzania prądu i wykonanie nowoczesnej instalacji sterowania i automatyki. Będzie zapewniać stałe ciśnienie wody dostosowane do jej produkcji dla celów bytowych. PWK, w ostatnich dwóch latach, wykonało też trzy odwierty głębinowe. Stacja obsługuje teraz północną część miasta, rejon III Parceli, Legionowo Przystanek, Łajski, Osiedle Młodych i okolice cmentarza.

Niezależna od awarii elektrowni
Jak obiecuje Prezes PWK Grzegorz Gruczek, nowa stacja gwarantuje działanie nawet podczas awarii elektrowni. Kompleks wyposażono w nowe przyłącze energetyczne ze stacją transformatorową oraz agregat prądotwórczy. Cały proces działania stacji jest całkowicie zautomatyzowany. W nowym budynku nie jest potrzebny żaden pracownik. Obsługa pojawia się tam jedynie w celach rutynowego przeglądu lub awarii. Dane, dotyczące bieżących parametrów wody, są przesyłane do centralnej dyspozytorni PWK – SUW „Jagiellońska”. Te podlegają ciągłej kontroli. Mimo braku obsługi, stacja jest zabezpieczona przed ingerencją niepowołanych osób. Kamery oraz czujniki, podłączone do systemu, zapewniają bezpieczeństwo systemu.
O tym, jak ważna jest ta inwestycja, mówił podczas otwarcia SUW Łajski prezydent Roman Smogorzewski. Podczas zwiedzania stacji, zwracał uwagę na wagę problemu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw wody. Rozbudowa sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej w konsekwencji przyniesie likwidację szamb, co bez wątpienia jest skutecznym działaniem proekologicznym i ważnym dla ochrony środowiska. SUW Łajski zacznie pracę jeszcze w tym tygodniu.

/adi/