Gminy z terenu powiatu legionowskiego stracą dostęp do środków europejskich. Komentarz wójta gminy Nieporęt Sławomira Macieja Mazura

slawomir-maciej-mazur

Sławomir Maciej Mazur (fot. UG Nieporęt)

W ubiegłym tygodniu Marszałek Adam Struzik ujawnił pismo, które skierował do niego Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusz Kościński. Z dokumentu wynika, że Warszawa i okoliczne powiaty zostaną wyłączone z regionalnych programów wsparcia. Swoje inicjatywy samorządy będą mogły realizować tylko z programów krajowych, co w zasadzie wyklucza inwestycje w infrastrukturę. 

Informacja o planach ministerstwa spotkała się z jednoznaczną krytyką Marszałka Struzika, a jego urzędnicy mówią wprost, że ta decyzja to odcięcie między innymi gmin powiatu legionowskiego od środków regionalnych. – Minister nie napisał wprost: Warszawa i okoliczne powiaty nie mają już dostępu do środków unijnych na poziomie regionalnym, ale dokładnie to właśnie ta decyzja oznacza. Jeśli – jak podkreślono – cała alokacja ma być dostępna w ramach programów centralnych (czyli tych, o których decyduje rząd, a nie samorząd), to podwarszawskie gminy tracą właśnie szansę na dofinansowanie inwestycji takich jak np. budowa ścieżek rowerowych i pieszych, budowa dróg lokalnych, budowa kanalizacji, boisk, czy placów zabaw. Nie będzie też możliwe finansowanie przedszkoli, szkół i ich uczniów szczebla podstawowego i ponadpodstawowego, osób starszych, z niepełnosprawnością i innych potrzebujących wsparcia, a także osób bezrobotnych, pracodawców i ich pracowników – komentuje Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim.

 

 

O opinię w tej sprawie poprosiliśmy także naszych samorządowców. W sprawie wypowiedzieli się już Zastępca Prezydenta Legionowa Piotr Zadrożny oraz Radny Powiatowy Tomasz Talarski.

 

Dzisiaj otrzymaliśmy stanowisko Wójta Gminy Nieporęt Macieja Mazura. – Gmina Nieporęt od 2004 roku złożyła ponad 50 wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych. Łączna wartość zrealizowanych projektów wyniosła 120 mln zł, z czego prawie 80 mln zł to pozyskane środki unijne, a ponad 40 mln to wkład własny gminy. Nasza skuteczność w pozyskiwaniu dofinansowania była bardzo wysoka, wyniosła ponad 74%. Fundusze te pozwoliły nam zrealizować różnorodne inwestycje, jak chociażby kanalizację, drogi, nowe szkoły, obiekty sportowe, ścieżki rowerowe. A to tylko niektóre elementy infrastruktury technicznej i społecznej, które powstały przy wykorzystaniu środków unijnych. Wobec powyższego, niezależnie od innych czynników, każde zagrożenie brakiem wsparcia ze środków unijnych spowoduje znaczące zwolnienie rozwoju naszych gmin – komentuje wójt Sławomir Maciej Mazur.

Jeżeli otrzymamy komentarze od pozostałych samorządowców, to także umieścimy je na naszym portalu.