Nieporęt. Chcesz mieć wpływ na rozwój gminy? Wypełnij ankietę!

gmina Nieporęt z lotu ptaka

Gmina Nieporęt z lotu ptaka, fot. UG w Nieporęcie (archiwum GP)

W związku z diagnozą mocnych i słabych stron gminy Nieporęt, czynioną na potrzeby stworzenia jej nowej strategii rozwoju na lata 2022-2030, nieporętczanie już teraz mogą włączyć się w ten proces. Możliwe to jest dzięki wypełnieniu ankiety dostępnej na stronie internetowej miejscowego magistratu. Można to uczynić do 22 maja 2022r.

Diagnozują słabe i mocne strony gminy Nieporęt

Nieporęcki magistrat pracuje nad nową Strategią Rozwoju Gminy w latach 2022-2030. Dokument określający najbardziej pożądane kierunki rozwoju gminy, w tym również te inwestycyjne ma powstać do końca 2022r. Obecnie trwa diagnoza mocnych i słabych stron tego samorządu, a w proces ten już teraz mogą się włączyć jego mieszkańcy. – Chociaż przepisy mówią o konieczności udostępnienia projektu strategii w celu złożenia przez mieszkańców uwag, nam zależy na tym, aby wysłuchać opinii mieszkańców już na etapie diagnozowania potrzeb. Chcemy się dowiedzieć co w gminie funkcjonuje dobrze, a co warto poprawić. Chcemy zaprosić mieszkańców do wspólnego wypracowania wizji rozwoju. Będziemy wdzięczni za każdy Państwa głos! – zachęcają nieporętczan urzędnicy, prosząc ich o wypełnienie ankiety stworzonej na tę okoliczność.

 

Ankieta dla mieszkańców

Nieporęcki magistrat zapewnia, że wyniki ankiety zostaną uwzględnione w tworzonej Strategii Rozwoju Gminy w latach 2022-2030. Mieszkańcy mogą wypełnić ten badający ich opinie formularz w terminie do 22 maja 2022r. na stronie internetowej magistratu. Składa się on łącznie z 7 pytań. Część z nich to pytania otwarte, w których ankietowani sami powinni określić m. in. najmocniejsze i najsłabsze strony gminy Nieporęt, wytyczyć szanse oraz wskazać zagrożenia dla rozwoju tego samorządu. Oprócz, tego urzędnicy pytają ich o potrzebę realizacji konkretnych nowych inwestycji w tej gminie.

Czemu służy Strategia Rozwoju Gminy?

Strategia Rozwoju Gminy to dokument, który pozwala na zaplanowanie rozwoju gminy zgodnego z jej potrzebami. Traktowana jest jako podstawowy i najważniejszy dokument samorządu lokalnego, w niej zawarte są wytyczne dla dokumentów wdrożeniowych oraz planistycznych planowania przestrzennego. Proces sporządzania strategii stwarza również możliwość wypowiedzi mieszkańców na temat ich opinii na temat rozwoju gminy. O ile nie jest to dokument dla gminy obligatoryjny, o tyle wiele gmin chce go mieć, aby rozwój przebiegał zgodnie z planem. Podobnie jest u nas. To, że gmina działa w oparciu o dokument strategiczny pozwala na usprawnienie wielu procesów, nie mówiąc już o tym, że często o finansowe wsparcie za środków zewnętrznych na realizację projektów w pierwszej kolejności mogą ubiegać się te gminy, w których te projekty wynikają właśnie z obowiązującej strategii. Dobra strategia uwzględnia zarówno potencjał gminy np. jej lokalizację, dobrze rozwijające się gałęzie gospodarki czy też wyjątkowe walory przyrodnicze, ale też mogące pojawić się zagrożenia i uciążliwości. Dlatego zanim gmina przystąpi do aktualizacji celów rozwoju, czy też do formułowania zupełnie nowych dokładnie analizuje aktualny stan i możliwości realizacji działań. To ważne, aby przygotować gminę na zmiany, które w ostatnim czasie zachodzą dość dynamicznie – tak potrzebę stworzenia tego dokumentu przy czynnym udziale nieporęckiej społeczności uzasadniają miejscowi urzędnicy.