Na terenie portu Nieporęt-Pilawa zamontowano biblioteczkę plenerową. To pierwsza taka inwestycja w gminie

Nieporęcka Biblioteczka Plenerowa fot. Konrad Szostek

Przy tężni solankowej w Nieporęcie na terenie Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa powstała pierwsza na terenie gminy biblioteczka plenerowa promująca ideę wymiany książek (Bookcrossing). Pomysłodawcą i wykonawcą inwestycji jest Konrad Szostek radny Gminy Nieporęt.  Jak podoba wam się ta inwestycja? 

 

 

Inicjatorem i wykonawcą biblioteczki plenerowej przy tężni solankowej na terenie Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa jest Konrad Szostek, radny gminy Nieporęt. Jeg inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem dyrekcji Biblioteki Publicznej Gminy Nieporęt. Po wykonaniu budki radny skonsultował z zarządcą kompleksu Nieporęt-Pilawa i uzgodniono, że okolice tężni solankowej to dobra lokalizacja dla biblioteczki plenerowej. Następnie pracownicy kompleksu osadzili ją w wybranym miejscu.

 

 

– W naszej gminie nie było dotąd biblioteczki plenerowej służącej mieszkańcom jako miejsce wymiany książek (bookcrossingu). Pomyślałem, że powinna powstać również u nas więc zaprojektowałem i wykonałem taką biblioteczkę. Pomysł spotkał się z przychylnością Biblioteki Publicznej Gminy Nieporęt i gminy. Obiekt stanął przy tężni w nieporęckim porcie. Zachęcam do sięgnięcia po książkę podczas leczniczej inhalacji, zwłaszcza że jesienna aura dopisuje. Książki można też zabrać ze sobą, ale trzeba przynieść jakieś na wymianę. – przekazał w mediach społecznościowych Konrad Szostek, radny gminy Nieporęt.

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Nieporęcka Biblioteczka Plenerowa posiada kilka prostych reguł, o których należy jednak pamiętać, kiedy z niej korzystamy:

  • Korzystaj – możesz korzystać ze zgromadzonych zbiorów
  • Czytaj – możesz czytać książki na miejscu, albo wziąć je ze sobą do domu
  • Wymień – jeśli znajdziesz książkę, którą chcesz mieć, to weź ją, ale w zamian przynieś i zostaw inną
  • Pamiętaj – pamiętaj, że inni też chcą korzystać z Nieporęckiej Biblioteki Plenerowej. Wypożyczaj jednorazowo nie więcej niż jedną książkę
  • Rzuć w obieg – jeśli zostawisz tutaj książkę, pamiętaj, że jest ona darem dla innych
  • Szanuj – korzystaj z książek tak, by czytający po Tobie również mogli czerpać z niej radość

 

– Widziałem tego typu biblioteczki w różnych miejscowościach w całej Polsce, m.in. w Warszawie, ale również w mniejszych gminach. Ludzie z tego typu rozwiązania chętnie korzystają i stwierdziłem, że szkoda, że u nas w gminie nie ma takiej biblioteczki. W pierwszej chwili pomyślałem o tężni w Nieporęcie jako miejscu, gdzie takie rozwiązanie mogłoby zostać uruchomione, ponieważ widziałem będąc kilkukrotnie w tym rejonie, że osoby korzystające z niej czytają książki. Stwierdziłem, że siedząc na leżaku przy tężni jest to znakomita okazja do tego, żeby zamiast siedzieć w telefonie poczytać książkę. Uznałem więc, że okolice tężni będą idealnym miejscem na ustawienie takiej biblioteczki. Każdy może również do tej biblioteczki przynieść książki, których już nie czyta i chce się nimi podzielić z innymi osobami. Biblioteczka będzie funkcjonować cały czas i nie będzie zdemontowana na okres zimowy. – do korzystania z biblioteczki plenerowej w rozmowie z Gazetą Powiatową zachęca Konrad Szostek.

 

W mediach społecznościowych pojawiły się już pierwsze głosy mieszkańców, którzy są zachwyceni takim rozwiązaniem i bardzo sobie je chwalą.

fot. Konrad Szostek