Apel Głównego Inspektora Sanitarnego: Niech seniorzy ograniczą wychodzenie z domów

coronavirus-4817450_1280

Koronawirus (fot. pixabay.com)

Od momentu potwierdzenia pierwszej diagnozy koronawirusa w środę (4 marca) do wtorku (10 marca) w Polsce potwierdzono 18 przypadków zakażenia tym wirusem. Najbardziej narażone na skutki infekcji są osoby osłabione inną chorobą a także seniorzy. Z apelem do tych ostatnich zwrócił się Główny Inspektor Sanitarny.

 

 

Pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono w Polsce 4 marca u mężczyzny, który wrócił z Niemiec. Od tego czasu mija blisko tydzień, a liczba osób zarażonych rośnie. Jak poinformował dzisiaj (10 marca) na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, aktualnie w Polsce stwierdzono 18 przypadków zakażenia koronawirusem. 467 osób jest hospitalizowanych w celu wykluczenia zakażenia, 1014 osób przebywa w kwarantannie, a ponad 7100 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym.

 

 

Dane z powiatu legionowskiego

Jeżeli chodzi o powiat legionowski, to z danych na 9 marca do godz. 10.30 na razie nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 1 osoba jest hospitalizowana, 2 przebywają w kwarantannie, a 25 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. W poniedziałek (9 marca) miała również sytuacja samowolnego opuszczenia kwarantanny przez jednego z mieszkańców w powiecie legionowskim. Mężczyzna został odnaleziony przez służby sanitarne i przewieziony do szpitala tego samego dnia (więcej o tej sprawie TUTAJ).

Apel Głównego Inspektoratu Sanitarnego do osób starszych

W poniedziałek (9 marca) Główny Inspektor Sanitarny (GIS) zwrócił się z apelem do osób starszych w sprawie koronawirusa. – Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwienie spraw urzędowych i pocztowych.

GIS przypomina również o podstawowych zasadach, które mogą znacząco ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Podstawowym działaniem jest częste mycie rąk wodą z mydłem. W przypadku, gdy nie możemy skorzystać z ciepłej wody i mydła, należy używać płynów dezynfekujących (min. 60% zawartości alkoholu). Należy również pamiętać o jak najrzadszym dotykaniu okolic ust, oczu i nosa. Może to zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa z rąk do naszego organizmu.

GIS apeluje również o jak najczęstsze dezynfekowanie takich miejsc w domu jak blaty kuchenne, klamki, poręcze i włączniki np. światła. Są to miejsca, które często są dotykane i używane przez wielu domowników, co zwiększa ryzyko występowania na nich wirusa.

W sytuacji przebywania w tym samym pomieszczeniu z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę należy zachować min. 1 metr odległości. Należy również pamiętać, aby podczas kichania robić to w chusteczkę. W razie nagłej potrzeby kichnięcia należy zakryć nos zgiętym łokciem. Następnie należy umyć i zdezynfekować ręce.