Czy Bezpartyjni Samorządowcy utrzymają koalicję z PiS, czy dogadają się z KO? Jakie roszady w składzie Rady Powiatu?

rada powiatu

Aleksandra Bednarek z Koalicji Obywatelskiej (KO), Jacek Szczepański z Porozumienia Samorządowego (PS), Przemysław Cichocki, Mirosław Kado i Mariusz Śledziewski z Bezpartyjnych Samorządowców (BS) oraz Wiesław Smoczyński z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) – to obecni radni powiatowi, którzy w ostatnich wyborach samorządowych ubiegali się o reelekcję, a którym nie udało się jednak zdobyć mandatów w nowej Radzie Powiatu Legionowskiego. Kilku samorządowców w ogóle nie chciało kontynuować swojej pracy w tym konkretnym samorządzie i zdecydowało się poszukać szczęścia gdzie indziej w samorzadzie. Radnym Agnieszce Powale i Agnieszce Borkowskiej to szczęście akurat dopisało – pierwsza z nich została nową wójt gminy Nieporęt, zaś druga nową jabłonowską radną.

Z kim w powiecie legionowskim wejdą w koalicję Bezpartyjni Samorządowcy?

W skład Rady Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029 wejdzie 9 radnych z KO, 7 z PiS, 5 z BS oraz po jednym wybranym z list wyborczych PS i Trzeciej Drogi. Żadne z tych ugrupowań samodzielnie nie będzie mogło rządzić. Oznacza to, że w powiecie legionowskim znów będzie musiała zawiązać się koalicja. Czy będzie to koalicja ugrupowań obecnie rządzących w tych strukturach, czyli koalicja PiS i BS, czy też politycy porozumieją się i utworzą koalicję KO i BS. Na te decyzje musimy jeszcze chwilę poczekać.

 

6 debiutantów KO w Radzie Powiatu Legionowskiego

KO w ostatnich wyborach samorządowych sięgnęła po 9 mandatów w Radzie Powiatu Legionowskiego. Przypadły one w udziale tylko 2 dotychczasowym radnym tej formacji, czyli Tomaszowi Talarskiemu i Zenonowi Durce. Pozostałych 7 mandatów przypadło w udziale w zdecydowanej większości debiutantom w tych strukturach. Są to: Sylwia Krzyżanowska-Grabiec, szefowa jednej z filii ośrodka kultury w Legionowie, prywatnie zaś żona posła Jana Grabca, Adam Nadworski, komendant Straży Miejskiej w Legionowie, Mariusz Grzybek, były jabłonowski radny, Grażyna Kleindienst, pracowniczka samorządowa, Marcin Fabisiak, obecny przewodniczący Rady Gminy Wieliszew, Andrzej Olechowski, wieloletni nieporęcki radny oraz Olga Wierzbicka, prawniczka, która w już przeszłości wypełniała mandat radnej w powiecie legionowskim.

Czy radny Garbaczewski zostanie wójtem gminy Jabłonna?

Mandatu radnej w Radzie Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029 nie udało się przedłużyć tylko jednej obecnej radnej KO tj. Aleksandrze Bednarek. Inny obecny radny reprezentujący w tym ciele tę formację, Zbigniew Garbaczewski nie wziął udziału w tych wyborach, ponieważ postanowił zawalczyć o fotel wójta gminy Jabłonny. Czy mu się to uda, przekonamy się o tym po 21 kwietnia 2024 r., czyli po drugiej turze wyborów szefa dla tego samorządu.

3 debiutantów PiS w Radzie Powiatu Legionowskiego

PiS w ostatnich wyborach samorządowych sięgnął po 7 mandatów w Radzie Powiatu Legionowskiego. Przypadły one w udziale 4 dotychczasowym radnym tej formacji, czyli wicestaroście legionowskiemu, Konradowi Michalskiemu, Arturowi Stankiewiczowi, Zenonowi Kusce i Piotrowi Chorosiowi. Mandatu radnego w Radzie Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029 nie udało się przedłużyć tylko jednemu obecnemu radnemu PiS tj. Wiesławowi Smoczyńskiemu. Inny obecny radny reprezentujący w tym ciele tę formację, Grzegorz Zbroch nie wziął natomiast udziału w tych wyborach. Pozostałe 3 mandaty, po które sięgnął PiS w nowej Radzie Powiatu Legionowskiego przypadły w udziale debiutantów w tych konkretnych strukturach. Są to: Małgorzata Grabowska-Kozera, scenografka i obecna legionowska radna zarazem, Jacek Drozdowski, inżynier środowiska z gminy Wieliszew oraz Dariusz Depczyński z gminy Nieporęt.

Czy Sokolnicki z Bezpartyjnych Samorządowców będzie tylko radnym?

BS w ostatnich wyborach samorządowych sięgnęli po 5 mandatów w Radzie Powiatu Legionowskiego. Przypadły one w udziale 4 dotychczasowym radnym tej formacji, czyli obecnemu staroście legionowskiemu, Sylwestrowi Sokolnickiemu, przewodniczącemu rady, Leszkowi Smuniewskiemu, jego zastępcy, Robertowi Wróblowi oraz Izabeli Kownackiej. Pozostały mandat zdobył debiutujący w tych konkretnych strukturach samorządowych Karol Urbaniak, starszy referent w Nadleśnictwie Jabłonna.

Radna Powała nową wójt gminy Nieporęt

Mandatów radnych w Radzie Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029 nie udało się przedłużyć Przemysławowi Cichockiemu, Mirosławowi Kado oraz Mariuszowi Śledziewskiemu. Inni obecni radni reprezentujący w tym ciele tę formację, czyli Agnieszka Powała, Anna Gajewska i Grzegorz Kubalski nie wzięli natomiast udziału w tych wyborach. Radna Powała z sukcesem zawalczyła o urząd wójta gminy Nieporęt, natomiast radnej Gajewskiej w walce o fotel burmistrza Serocka już takie szczęście nie dopisało. Z kolei radny Kubalski, będący jeszcze obecnie członkiem zarządu powiatu legionowskiego postanowił w tym roku nie zabiegać o żaden mandat w strukturach żadnego legionowskiego samorządu.

Radna Borkowska będzie pracować w jabłonowskim samorządzie

PS w ostatnich wyborach samorządowych sięgnęło tylko po jeden mandat w Radzie Powiatu Legionowskiego. Przypadł on w udziale dotychczasowego radnego tej formacji, czyli Michała Kobrzyńskiego. Mandatu radnego w Radzie Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029 nie udało się przedłużyć Jackowi Szczepańskiemu. Inna obecna radna reprezentująca w tym ciele tę formację, Agnieszka Borkowska nie wzięła udziału w tych wyborach, ponieważ postanowiła zawalczyć o mandat radnej w Radzie Gminy Jabłonna, zaś mandat ten wolą wyborców otrzymała.

Wielki powrót Nasze Miasto Nasze Sprawy do Rady Powiatu Legionowskiego

W Radzie Powiatu Legionowskiego w latach 2024-2029 mandat radnego będzie też pełnił Józef Dziedzic. Jest to działacz legionowskiego stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) oraz były wieloletni radny w Radzie Miasta Legionowo. Samorządowiec dostał się do struktur tego samorządu z list wyborczych Trzeciej Drogi.

Ze szczegółowymi wynikami wyborów do Rady Powiatu Legionowskiego można zapoznać się w tej wiadomości.