Dotacja dla Nadleśnictwa Jabłonna na ochronę nietoperzy. Więcej nietoperzy, to mniej komarów

nietoperz1

fot. [John Nguyen] / Foter / CC BY

Nadleśnictwo Jabłonna otrzyma dofinansowanie na ochronę nietoperzy. Ssaki te pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie. Jeden nietoperz w ciągu nocy potrafi zjeść nawet 3 tysiące komarów. Czas docenić ten gatunek, a opryski chemiczne na owady staną się zbędne.

 

We wtorek (25 czerwca) przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisali z Nadleśnictwem Jabłonna umowę na realizację projektu pt. ”Monitoring populacji oraz czynna ochrona nietoperzy na terenie Nadleśnictwa Jabłonna”. Umowa została podpisana w obecności Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka. Nadleśnictwo Jabłonna reprezentował Nadleśniczy Stefan Traczyk.

 

 

Dofinansowanie

W Polsce występuje 26 gatunków nietoperzy, z czego aż 16 z nich stwierdzono na terenie Nadleśnictwa Jabłonna. Dotychczasowe działania prowadzone przez Nadleśnictwo Jabłonna polegały na rozwieszaniu specjalnych schronów (budek) dla nietoperzy i monitorowaniu ich kolonii. Działania te nie były jednak prowadzone na tak szeroką skalę, jak życzyliby sobie sami leśnicy. Dodatkowe pieniądze w kwocie 40 600 zł pozwolą na zwiększenie liczby specjalnych schronów i poszerzenie obszaru, na jakim będą one montowane. Dzięki takim działaniom zostanie zwiększona liczba miejsc rozrodu, noclegowisk i zimowisk tych ssaków oraz liczba schronień w okresach migracji. Działania te powinny wpłynąć korzystnie na lokalną populację tych zwierząt. Zwiększenie monitoringu kolonii pozwoli uaktualnić wiedzę na temat liczebności nietoperzy na obszarach Natura 2000: Ostoja Nowodworska, Świetliste dąbrowy i grądy w Jabłonnie, Forty Modlińskie, Dolina Wkry, Kampinoska Dolina Wisły oraz rezerwatów: Bukowiec Jabłonowski, Jabłonna, Pomiechówek, Zegrze i Dolina Wkry.

 

W ciągu nocy zjada 3 tys. komarów!

Nietoperze odżywiają się głównie owadami. Dzięki temu, że prowadzą nocny tryb życia, zjadają te owady, które nie mogą być tępione przez śpiące wtedy ptaki. W związku z tym całkiem dużą częścią ich diety są komary. Jeden nietoperz w ciągu nocy potafi zjeść 3000 komarów!

Coraz mniej nietoperzy

W Polsce liczba nietoperzy maleje. Przyczynia się do tego m.in. likwidowanie ich letnich kryjówek (np. wycinanie dziuplastych drzew). Drugim powodem są pestycydy, które trafiają do organizmów tych ssaków wraz z zjadanymi przez nie zatrutymi owadami. Toksyny te odkładają się w tkance tłuszczowej i dopiero po pewnym czasie powodują śmierć zwierzęcia. Nietoperze giną też bezpośrednio z rąk ludzi nieświadomych ich roli w ekosystemu, którzy tępią je uznając je za  „latające myszy”. Ogromnym zagrożeniem dla nietoperzy jest częste wybudzanie ich z hibernacji zimowej, co może doprowadzić do ich śmierci głodowej. Wszystkie gatunki nietoperzy, które występują w Polsce, są objęte ścisłą ochroną.

Fot. Nadleśnictwo Jabłonna