E-wizyty w ZUS. Na wirtualnych spotkaniach z konsultantami można załatwić np. emeryturę

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, fot. ZUS Facebook

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ruszył z e-wizytami. Podczas wirtualnych spotkań z konsultantami tej instytucji petenci mogą załatwić wszystkie swoje sprawy. Dotyczy to tak przedsiębiorców, jak i emerytów i rencistów.

Od dzisiaj (4 listopada) e-wizyty ZUS są dostępne w całej Polsce. Miesiąc wcześniej usługa ta była testowana w wybranych regionach. – Zakończył się pilotaż nowej usługi ZUS i urząd wdraża ją w całym kraju. Klienci chwalą rozwiązanie za to, że e-wizyta bardzo przypomina tradycyjne wyjście do urzędu – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim. Podczas takich wirtualnych spotkań można załatwić wszystkie sprawy – dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i emerytów i rencistów.  Ważne jest, aby na e-wizytę umówić się w tym oddziale ZUS, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Przedsiębiorcy tj. płatnicy składek e-wizyty odbywają w placówce ZUS właściwej dla adresów ich firm.

 

Co trzeba zrobić?

Wystarczy umówić e-wizytę za pomocą strony www.zus.pl/e-wizyta. Później, na dzień przed spotkaniem, klient ZUS otrzymuje sms-a z przypomnieniem o e-wizycie na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. W dniu e-wizyty, na godzinę przed spotkaniem, otrzyma mail z linkiem. Po kliknięciu nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS. Klient powinien posługiwać się smartphonem lub komputerem z kamerką i mikrofonem. Konsultacje odbywają się w dni robocze w godzinach między 9, a 14.30 – tłumaczy Piotr Olewiński z ZUS na Mazowszu. – Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby – dodaje po chwili.