Festiwal Wiosenne Czarowanie online? Natalia Lenart zdradza, co czeka nas w tym roku

Wiosenne czarowanie 2015_42

Przed nami XI edycja festiwalu Wiosenne Czarowanie. W związku z epidemią koronawirusa wielu myślało, że impreza nie odbędzie się. Okazuje się, że szykuje się festiwal w wersji online, o czym szerzej opowiada jedna z organizatorek, Natalia Lenart.

 

Jakie były Twoje pierwsze wrażenia na wieść o tym, że Wiosenne Czarowanie 2020 odbędzie się online?

Kiedy obserwowałam, jak drastycznie się zmienia sytuacja w naszym kraju, zaczęłam się martwić, że festiwal się po prostu nie odbędzie i przygotowywałam się na taką decyzję. Jak wielkie było moje zaskoczenie, kiedy to na jednej z pierwszych odpraw na Discordzie usłyszałam, że Wiosenne ma być całkowicie online-CAŁKOWICIE! Wszystkie występy, koncerty, czy nawet nocne granie. Pierwsze, co pomyślałam – szaleństwo, nie uda się, kto to będzie oglądać? Żaba mnie jednak przekonał, że wystarczy się mocno postarać, żeby zebrać ludzi, którzy nie tylko wystąpią, ale będą śledzić na bieżąco. Jako że jestem w sztabie Wiosennego, po wielu rozmowach dosyć burzliwych z moimi kolegami Krzysiem i Jankiem postanowiliśmy, że zrobimy wszystko jako sztab oraz BiOS, aby to przedsięwzięcie wypaliło.

 

 

 

Jak została zreformowana praca BiOSu oraz organizacja festiwalu?

Uff, to będzie dosyć długa wypowiedź. Cóż, musieliśmy usunąć kilka grup, których praca była całkowicie analogiczna, jak np. catering, czy higieniści. W reszcie grup, które zostały, zmieniliśmy sposób, w jaki mają wykonywać zakres swoich obowiązków. Było to dosyć ciężkie, ponieważ był mały problem z przegrupowaniem ludzi. Nie trwało to na szczęście długo. Stworzyliśmy jeszcze dwie grupy zajmujące się materiałami i tzw. lokowaniem produktu, czyli czy jest logo festiwalu na materiale itp. Wiosenne pod względem regulaminu, również przeszła kilka ważnych metomorfoz-w tym roku trzeba wykonać min. 1 utwór. Tegoroczne hasło SAVE THE WORLD nabrało szczególnego sensu-pierwotnie chodziło o ukazanie idei współczesnego patriotyzmu poprzez upamiętnienie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w kontekście podejmowanych działań na rzecz naszej planety. Teraz dochodzi zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, które jest bezcenne, przy jednoczesnym zachowaniu idei festiwalu. Wiosenne Czarowanie zawsze miało łączyć ludzi niezależnie, czy są zrzeszeni z ZHP, czy nie, jak wyglądają, czy kim są. Najważniejsze dla nas była i jest radość czerpana z wykonywania muzyki zarówno swojej, jak i „coverowanej” oraz szerzona atmosfera braterstwa i wspólnoty. W tym roku będzie to trudne, ponieważ jesteśmy #RazemAleOsobno, jednakże wierzymy, że dzięki uczestnikom oraz przygotowanemu programowi, będziemy w stanie choć odrobinkę przybliżyć atmosferę, jaką się czuło na festiwalu.

To rzeczywiście bardzo nietuzinkowe przedsięwzięcie, nie sądzę, żeby ktoś wcześniej robił festiwal online! Powiesz nam troszkę więcej o haśle Wiosennego Czarowania 2020?

Tak, oczywiście. Niejednokrotnie natura potrafiła nam pokazać, że czas o nią zadbać, ale tym razem zostaliśmy oblani kubłem zimnej wody. My sami też jesteśmy tego przyczyną. Działania na rzecz ratowania świata są niezbędne, aby flora i fauna wokół wyglądała tak, jak ją znamy, jeśli nie lepiej. Pewno Państwo pamiętacie, że były i są akcje „Sprzątania Świata”. Uczestniczyłam w takowej zorganizowanej przez szkołę dla absolwentów szkoły podstawowej parę lat temu. To, co można było znaleźć, przechodziło nasze wszelkie oczekiwania. Zużyta pielucha, czy dosłownie porozrzucane części od odkurzacza. Od tego przecież nie są parki, czy lasy, aby zostawiać rzeczy, które są nam niepotrzebne lub się popsuły, prawda? Teraz jak to połączyć z ideą współczesnego patriotyzmu przez upamiętnienie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej? Analogicznie, tak jak przed stu laty, bronimy świat przed katastrofą-wówczas czerwoną od krwi, która miała być ceną za przejęcie władzy nad światem przez bolszewików, a teraz czerwoną od podnoszącej się temperatury. Co do robienia festiwalu online, to jest naprawdę coś, co wydaje się niemożliwe, ale jest do zrobienia i myślę, że może to wpłynąć na wydarzenia robione w internecie.

Wspominałaś o koncertach. Kogo będziemy mieli okazję posłuchać?

Jestem przekonana, że nudzić się nie będziemy! Wystąpią m.in. Krzykaśki, zespół reprezentacyjny Dolnośląskiej Chorągwi ZHP, które swoimi żywymi oraz radosnymi głosami pobudzą nas do życia i podniosą na duchu. Usłyszeć też będziemy mogli Grupę na Swoim wraz Tomaszem „Bory” Borkowskim z utworem „Tato, chodź pojedźmy w góry”, a na koncercie galowym zaśpiewa i zagra nam Robert Kasprzycki z Martyną Ordak, zdobywczynią nagrody Grand Prix X Wiosennego Czarowania. Dla takich osobistości warto włączyć Wiosenne Online.

Słusznie. To kiedy zaczynacie?

Wiosenne Czarowanie odbywa się między 15 a 17 maja. Zaczynamy w piątek (15.05.2020) o godzinie 16:11. Zapraszamy do udostępniania oraz brania udziału i wspólnie muzyką ratujmy świat!

Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję.