Powiat. Posypały się mandaty za nienoszenie maseczek. Ile osób w powiecie ukarano?

koronawirus

Od soboty (10 października) cała Polska została umieszczona w żółtej strefie (nie licząc stref czerwonych) w związku z epidemią koronawirusa, co za tym idzie obowiązują również obostrzenia z tym faktem związane. Jednym z nich jest zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Z tego powodu posypały się już w całej Polsce mandaty. Ile takich mandatów nałożono na mieszkańców powiatu legionowskiego?

 

 

W ubiegłym tygodniu, we wtorek (6 października), Minister Zdrowia, Adam Niedzielski w obecności Komendanta Głównego Policji, Jarosława Szymczyka zapowiedział „zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa”. Minister Zdrowia podkreślał, jak ważne jest przestrzeganie obostrzeń oraz norm sanitarno-epidemicznych. Poinformowano o opracowaniu przez resort zdrowia wraz z Komendą Główną Policji rozwiązań zapewniających lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji.

 

 

Ile mandatów w Polsce, a ile w powiecie legionowskim?

Od soboty (10 października) na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Z obowiązku zakrywania ust i nosa mogą być zwolnione osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Jak informuje Policja, tylko w sobotę (10 października) funkcjonariusze w całym kraju wystawili ponad tysiąc mandatów i skierowali 180 wniosków do sądu o ukaranie. Jak przedstawia się sytuacja w powiecie legionowskim? Według informacji od podkomisarz Justyny Stopińskiej od soboty (10 października) do poniedziałku (12 października) funkcjonariusze za brak zasłoniętych ust i nosa w przestrzeni publicznej mandatami karnymi ukarali 36 osób, natomiast w 4 przypadkach interwencja zakończyła się skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie.

Przypomnijmy – za brak zakrycia ust i nosa może grozić mandat karny w wysokości 500 zł. Jeżeli to nie pomoże, sprawa taka kierowana jest do sądu i Inspekcji Sanitarnej. Sanepid może wystawić karę administracyjną w wysokości od 5 do nawet 30 tys. zł. Pamiętajmy, że kary nakładane przez sanepid mają nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że kara i tak będzie musiała zostać zapłacona, nawet jeżeli będziemy odwoływać się od takiej decyzji.