Powiat. Koniec z patodeweloperką? Na celowniku są szeregowce budowane na działkach przeznaczonych pod bliźniaki

specgrupa ds polityki przestrzennej

Legionowscy samorządowcy utworzyli grupę roboczą ds. spójnej polityki przestrzennej w powiecie legionowskim, fot. Powiat Legionowski Facebook

Samorządy porozumiały się w sprawie polityki przestrzennej w powiecie legionowskim. Celem współpracy jest m. in. powstrzymanie deweloperów przed zwiększaniem intensywności zabudowy. Chodzi tu zwłaszcza o zahamowanie budowy wielorodzinnych szeregowców w miejscach, gdzie prawo dopuszcza jedynie jednorodzinne bliźniaki. To problem, z którym zmagają się wszystkie legionowskie gminy.

 

Aby ograniczyć budowę wielorodzinnych szeregowców na działkach przeznaczonych pod jednorodzinne bliźniaki, wszystkie legionowskie gminy nawiązały ścisłą współpracę. Na tą okoliczność powołano specjalną grupę roboczą, której celem jest wypracowanie spójnych dla całego powiatu legionowskiego procedur zwalczających m. in. wskazane powyżej zjawiska. Legionowo jest reprezentowane przez prezydenta Romana Smogorzewskiego, gmina Wieliszew przez wójta Pawła Kownackiego, gmina Nieporęt przez wójta Macieja Mazura, gmina Jabłonna przez wójta Jarosława Chodorskiego, a gmina Serock przez wiceburmistrza Marka Bąbolskiego. Całość prac organizuje starosta legionowski, Sylwester Sokolnicki. Dotychczas odbyło się jedno spotkanie w tej sprawie. Zapowiadane są  kolejne, które mają stać się zebraniami cyklicznymi. Legionowscy samorządowcy nawiązali wówczas ścisłą współpracę pomiędzy swoimi urzędami w zakresie spójnej interpretacji zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp).

 

Nie chcą podawać deweloperom wskazówek na tacy

W Starostwie Powiatowym w Legionowie chcieliśmy ustalić, czy opracowano już jakieś jednolite procedury zwalczające obchodzenie lokalnych przepisów przestrzennych przez wybranych deweloperów, a jeżeli tak to, na czym one polegają. Niestety nie udało nam się uzyskać takich informacji. Głównym powodem odmowy była zaś niechęć do ich upublicznienia, która zdaniem urzędników stałaby się dość istotną wskazówką dla deweloperów.

Szeregowce zamiast bliźniaków

Budowa wielorodzinnych szeregowców w miejscach do tego nie przeznaczonych jest w powiecie legionowskim sporym problemem. Wraz z zaistnieniem takich budynków na działkach przeznaczonych pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową rodzi się szereg problemów. Jednym z nich jest np. zastawianie lokalnych uliczek przez samochody, które nie mają gdzie zaparkować. Zwiększenie intensywności zabudowy w miejscach do tego nieprzeznaczonych obniża też komfort życia starych i nowych mieszkańców.

Publiczna wyszukiwarka pozwoleń na budowę

Starostwo Powiatowe w Legionowie nie prowadzi odrębnej ewidencji wydanych pozwoleń na budowę, a tym bardziej podziału tych decyzji na te odnoszące się np. do bloków, domków jednorodzinnych, czy też szeregowców. Wszystkie tego typu dane można samemu pozyskać, skrupulatnie analizując dane udostępnione w wyszukiwarce publicznej prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Nie mniej jednak, w 2020r. pracownicy starostwa zebrali te dane w jednym miejscu i upublicznili je w raporcie o stanie powiatu legionowskiego w 2019r. Niewykluczone zatem, że podobne dane zostaną i teraz zaktualizowane. Ich publikacji należy spodziewać się w raporcie o stanie powiatu legionowskiego w 2020r. Ten najpewniej powstanie do końca czerwca tego roku.

Alarmujące statystyki

– W 2019r. inwestorzy coraz częściej decydowali się na bardziej intensywną zabudowę. Zostało wydanych 127 pozwoleń dotyczących budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych, co wskazuje na ponad 323% wzrost tego typu inwestycji w ciągu 4 lat – tak już w zeszłym roku alarmowali urzędnicy Starostwa Powiatowego w Legionowie w raporcie o stanie powiatu legionowskiego w 2019r. W dokumencie tym pojawiły się też dane, które wprost wskazywały, że w powiecie legionowskim znacznie wzrosła liczba wydawanych pozwoleń na budowę budynków 2-mieszkaniowych, inaczej zwanych szeregowcami. W 2016r. powstało ich 49, w 2017r. 118, w 2018r. 149, a w 2019r. już 218.