Powiat. Przemoc domowa. 1158 ofiar w dwa lata. 25 matek z dziećmi musiało uciekać z domu

Social Problem Domestic Violence Family, Injustice Aggression Lifestyle, Relations Problem Family.

Prawo pięści w legionowskich rodzinach przeraża swoją skalą. Remedium na przemoc domową ma być Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Legionowskim w latach 2021-2025.

Już w najbliższy poniedziałek tj. 30 sierpnia radni powiatowi będą przyjmować Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Legionowskim w latach 2021-2025. Dokument zawierający szereg zadań mających zmniejszyć skalę przemocy domowej w legionowskich rodzinach już został przygotowany. Po jego uchwaleniu przez Radę Powiatu Legionowskiego, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie będzie nadzorować jego realizację.

 

Alarmujące statystyki

Aby obrać najważniejsze kierunki przeciwdziałania przemocy domowej, rozpoznano skalę tego problemu na terenie powiatu legionowskiego. Posiłkowano się przy tym statystykami policyjnymi oraz danymi z lokalnych Ośrodków Pomocy Społecznej (OPS) z lat 2017-2019. Z liczb tych wynika, że ofiarami przemocy domowej są w większości kobiety, zaś jej sprawcami mężczyźni, zazwyczaj nietrzeźwi. Policja i OPS-y zidentyfikowały wtedy łącznie aż 1158 ofiar przemocy domowej, z czego 879 było kobietami, 137 mężczyznami i 150 dziećmi. W tym czasie  służby ujawniły również łącznie 1010 sprawców przemocy domowej, z czego 873 było mężczyznami, a 137 kobietami. Wśród sprawców przemocy domowej było aż 522 osób działających pod wpływem alkoholu. W latach 2017-2019 funkcjonariusze policji i pracownicy socjalni założyli łącznie 460 Niebieskich Kart. Rozpoznając skalę przemocy domowej w powiecie legionowskim sięgnięto też do danych z prowadzonego przez siostry zakonne Domu Samotnej Matki i Dziecka w Legionowie. W latach 2017-2019 schronienie w tym miejscu otrzymało łącznie 67 osób, w tym 25 matek i 42 dzieci.  – Podstawową przyczyną znalezienia się w placówce udzielającej schronienia jest przemoc, utrata miejsca zamieszkania, potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz przemoc w rodzinie – zauważają urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Ośrodek Interwencji Kryzysowych i inne środki zaradcze

Radni powiatowi chcą ograniczyć skalę przemocy domowej w powiecie legionowskim poprzez m. in. zwiększenie dostępu do specjalistycznego poradnictwa i wsparcia psychologicznego, prawnego i socjalnego wraz z zapewnieniem schronienia dla ofiar przemocy domowej. Realizacji tych celów ma służyć m. in. powołanie powiatowego ośrodka interwencji kryzysowych, organizacja specjalistycznych terapii dla ofiar przemocy domowej, dyżury specjalistów, punkty konsultacyjne, czy też lokalne telefony zaufania.

 

Aby podnieść skuteczność  wsparcia, w latach 2021-2025 mają też być opracowane spójne procedury reagowania szkół na zdiagnozowaną przemoc domową wobec ich małoletnich uczniów. Wśród kolejnych narzędzi służących walce z przemocą w rodzinach znalazły się m. in. podniesienie kompetencji zawodowych służb zajmujących się w powiecie tego typu agresją, poprzez ich uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach i debatach. Remedium na przemoc domową ma być również zwiększenie skuteczności działań wobec jej sprawców pod postacią skutecznej ich izolacji oraz oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych. Skalę przemocy domowej w powiecie legionowskim mają też zmniejszyć szeroko zakrojone akcje informacyjno-promocyjne promujące życie rodzinne bez przemocy i mediacje rodzinne jako jedną ze skuteczniejszych metod rozwiązywania konfliktów. Tego typu kampanie mają być prowadzone m. in. w  szkołach.