25 maja do sejmu wpłynął projekt zmian dotyczący przepisów ruchu drogowego. Jego pomysłodawcą jest Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji. Wśród proponowanych rozwiązań znalazł się szereg ułatwień dla kierowców, w tym możliwość zarejestrowania samochodu za pośrednictwem salonu dealerskiego czy brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.
Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy zakładający zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Projekt jest częścią tzw. pakietu deregulacyjnego. Trafił on 25 maja do sejmu.
Jakie zmiany czekają kierowców?
Pierwszą ze zmian zaproponowanych w projekcie ustawy jest zapis, że kierowcy posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywaniu dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane będą dostępne w centralnej ewidencji kierowców. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają nie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC.
Kolejną zmianą jest zwolnienie z obowiązku wymienienia dowodu rejestracyjnego pojazdu, w przypadku gdy wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego są już zajęte.
Następnym uproszczeniem będzie zniesienie podczas rejestracji pojazdu obowiązku wydania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.
Projekt wprowadza również możliwość na wniosek właściciela pojazdu, zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego.
Nowością w nowelizacji ustawy prawa o ruchu drogowym ma być możliwość załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Umożliwi to odbiór nowego samochodu z salonu, który będzie już zarejestrowany w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację poprzez salon sprzedaży drogą elektroniczną.
Wszystkie zmiany w przepisach ruchu drogowego zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury pod adresem: www.gov.pl.