Powiat. Statystyki policji. Tylko od początku listopada doszło do 13 włamań do domów na terenie powiatu legionowskiego

Włamywacz (fot. Adobe Stock)

Włamywacz (fot. Adobe Stock)

W ostatnim czasie na terenie powiatu legionowskiego bardzo aktywni stali się przestępcy, którzy włamują się do domów jednorodzinnych. Włamywacze mają różne metody, które starają się wykorzystać, aby dostać się do budynków, które zamierzają następnie okraść. Jak na tle Mazowsza prezentuje się powiat legionowski pod względem włamań do budynków mieszkalnych?

 

 

W ostatnich kilku tygodniach do redakcji Gazety Powiatowej zaczęli zgłaszać się mieszkańcy powiatu legionowskiego, którzy alarmowali o wzmożonej aktywności włamywaczy i złodziei. Przypomnijmy, że tylko jednej nocy z 5 na 6 grudnia na terenie Jabłonny i Chotomowa przestępcy włamali się do trzech domów i próbowali włamać się do kolejnego, ale im się nie udało. Również w gminie Wieliszew włamywacze są dość aktywni w ostatnim czasie o czym świadczy przykład z 4 grudnia br., kiedy przestępcy włamali się i okradli dom przy ulicy Leśnej (więcej pisaliśmy TUTAJ).

 

 

Gazeta Powiatowa zwróciła się do Komendy Powiatowej Policji w Legionowie z prośbą o informacje dotyczące liczby zgłoszonych włamań do domów na terenie powiatu legionowskiego w ostatnich kilku tygodniach. Jak przekazała naszej redakcji komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa KPP w Legionowie od początku listopada do połowy grudnia br. najwięcej, ponieważ do 8 zdarzeń tego rodzaju doszło w gminie Jabłonna, gdzie miało miejsce sześć włamań i dwa usiłowania włamania do domów jednorodzinnych. Drugie pod tym względem było Legionowo, gdzie doszło do dwóch włamań oraz trzech takich prób. Na terenie gminy Wieliszew doszło do dwóch włamań, podobnie w gminie Nieporęt. Najmniej zgłoszeń dotyczących włamań do domów w podanym powyżej okresie policja odnotowała z terenu gminy Serock (jedno włamanie do domu jednorodzinnego).

Rośnie liczba włamań do mieszkań na Mazowszu

Z danych mazowieckiej komendy policji (obejmująca blisko 30 jednostek miejskich i powiatowych policji, oprócz Warszawy i okolicznych powiatów) wynika, że od stycznia do końca listopada tego roku odnotowano 874 włamania do mieszkań. W analogicznym okresie w 2021 r. było ich 621, a rok wcześniej 498. Jako przykład policja podaje największe po stolicy miasto na Mazowszu – Radom, gdzie w tym roku do końca listopada doszło do 85 włamań do domów, a dwa lata temu było ich tylko 41.

Różne metody włamań przestępców

Przestępcy stosują różne metody, aby dostać się do domów, które starają się następnie okraść. Wydaje się, że jedną z częściej stosowanych praktyk jest wchodzenie na terenie posesji i szukanie słabych punktów budynku mieszkalnego w postaci otwartych drzwi lub okien. W takiej sytuacji wystarczy moment nieuwagi, żeby sprawny przestępca zabrał z otwartego domu pieniądze lub dokumenty, które często leżą na wierzchu w widocznych miejscach.

Włamywacze stosuję również bardziej siłowe i mniej finezyjne metody jak np. zbicie szyby tarasowej i próba szybkiego splądrowania pomieszczeń w środku zanim zrobiony hałas zwróci uwagę domowników lub sąsiadów. Taka sytuacja miała miejsce m.in. miesiąc temu na granicy Jabłonny i Legionowa (więcej pisaliśmy TUTAJ). W tej sytuacji włamywacze zostali szybko spłoszeni i zabrali tylko drobne przedmioty, ponieważ w porę zjawili się na miejscu właściciele domu jednorodzinnego.

W ostatnim czasie przestępcy stosują również metodę polegającą na wypalaniu palnikiem klamki drzwi tarasowych w celu dostania się do budynku. Taką metodę stosowali m.in. włamywacze, którzy tylko jednej nocy z 5 na 6 grudnia włamali się do trzech domów i usiłowali włamać się do czwartego na granicy Jabłonny i Chotomowa.

Mundurowi zwracają się z apelem do mieszkańców o informowanie najbliższych jednostek policji w razie zwrócenia uwagi, że w okolicy kręcą się nieznane osoby jak również nieznane samochody. Jak zapewniają funkcjonariusze wszystkie tego typu sygnały od mieszkańców będą weryfikowane i sprawdzane, co może przyczynić się do zatrzymania przestępców lub zapobiec planowanemu włamaniu.

Jak ograniczyć ryzyko włamania do naszego domu lub mieszkania?

Nie ma jak na razie perfekcyjnego zabezpieczenia domu przed włamywaczami, ale można zastosować kilka rozwiązań, które na pewno ograniczą zainteresowanie włamywaczy lub skutecznie ich odstraszą. Jak radzi policja właściciele domów jednorodzinnych mogą zabezpieczyć się poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku. Na pewno dobrym pomysłem jest zamontowanie systemu alarmowego. Dobrze jest również zadbać o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu, ponieważ złodziej lub włamywacz nie lubi być widoczny. Jednak jak podkreśla wielu ekspertów jedną z najlepszych form zabezpieczenia domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad, który zareaguje, kiedy koło domu kręci się ktoś nieznajomy, zwłaszcza pod nieobecność domowników.

Dobrze jest również podczas dłuższej nieobecności zostawić komuś zaufanemu klucze do domu lub mieszkania i poprosić o zapalanie światła codziennie chociaż na kilka minut. Warto poprosić również sąsiada o wyjmowanie korespondencji ze skrzynki na listy podczas naszej dłuższej nieobecności w domu. Policja przypomina również o ubezpieczeniu majątku w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku, kiedy już niestety dojdzie do włamania i kradzieży móc zrekompensować sobie poniesione straty.