Powiat. Wyniki II tury wyborów 2020. Rafał Trzaskowski wygrał we wszystkich gminach w powiecie

duda-trzaskowski

Rafał Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w powiecie legionowskim

Z oficjalnych już informacji wynika, że podczas wczorajszej (12 lipca) drugiej tury wyborów prezydenckich w całym powiecie legionowskim frekwencja wyniosła prawie 76,5 procent i była o przeszło 3,5 procenta wyższa od tej odnotowanej w pierwszej turze tej potyczki. 

We wszystkich gminach w powiecie legionowskim najwięcej głosów ponownie oddano na Rafała Trzaskowskiego. Nie odzwierciedla to jednak ogólnopolskiego podsumowania, choć tego jeszcze częściowego i nieoficjalnego. W skali całego kraju, według danych z ponad 99% obwodów wyborczych, zwyciężył Andrzej Duda (51,21 proc.), a Rafał Trzaskowski uzyskał 48,79 proc. głosów.

Rekordowa frekwencja po raz drugi

Powiat legionowski ustanowił kolejny rekord jeśli chodzi o frekwencję w wyborach powszechnych. Ta podczas drugiej tury wyborów prezydenckich wyniosła blisko 76,5 procenta i była o przeszło 3,5 procenta wyższa od tej odnotowanej w pierwszej turze. To dużo więcej, niż jeszcze nieoficjalne średnia krajowa (67,67 procenta) i średnia dla województwa mazowieckiego (71,10 procenta). W poprzednich wyborach prezydenta Polski w 2015r. frekwencja w powiecie legionowskim wyniosła 64,32 procenta.

 

 

 

Trzaskowski wygrał w całym powiecie

Najwięcej mieszkańców powiatu legionowskiego, bo aż prawie 57 procent, zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego. Obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę poparło zaś nieco ponad 43 procent z nich. Rafał Trzaskowski wygrał drugą turę wyborów prezydenckich we wszystkich 5 legionowskich gminach – w pierwszej turze wygrał tylko w Legionowie oraz w gminach Nieporęt i Jabłonna.  I tak najwyższego poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu w powiecie legionowskim, bo na poziomie 61,72 procenta udzielili mieszkańcy gminy Jabłonna. Tuż za nimi, bo z poparciem dla tego kandydata na poziomie 57,52 procenta, byli legionowianie. Na kolejnych miejscach znalazły się gmina Nieporęt z poparciem dla Rafała Trzaskowskiego na poziomie 55,74 procenta, gmina Wieliszew z poparciem dla tego kandydata na poziomie 54,81 procenta i gmina Serock, w której na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 53,04 procenta wyborców.

Duda przegrał tam, gdzie triumfował w pierwszej turze

Andrzej Duda, mimo jeszcze oficjalnie niepotwierdzonej w skali całego kraju reelekcji, przegrał wybory prezydenckie w powiecie legionowskim. Najwyższego poparcia, bo na poziomie 46,96 procenta udzielili mu serocczanie. Tuż za nimi z poparciem dla obecnego prezydenta Polski na poziomie 45,19 procenta uplasowali się wieliszewianie. Kolejną pozycję zajęli nieporętczanie z poparciem dla Andrzeja Dudy na poziomie 44,26 procenta. W Legionowie na Andrzeja Dudę zagłosowało 42,48 procenta wyborców, zaś w gminie Jabłonna poparło go 38,28 procenta wyborców.

Frekwencja na medal, ale za niska na wóz strażacki i koncert

Spośród wszystkich 5 legionowskich gmin w drugiej turze wyborów prezydenckich najwyższą frekwencję wyborczą (80,28 procenta) odnotowano w gminie Nieporęt. Drugie miejsce zajęła gmina Jabłonna (77,66 procenta), trzecie gmina Wieliszew (77,25 procenta). W Legionowie frekwencja wyniosła 75,56 procenta, a w gminie Serock 73,55 procenta. Mimo zwiększenia frekwencji wyborczej względem tej odnotowanej w pierwszej turze tej potyczki, żadna z legionowskich gmin nie ma szans na obiecany przez rząd warty 800 tys. zł wóz strażacki, ani na 50 tys. zł obiecane przez stowarzyszenie Metropolia Warszawa, ani też na obiecany przez gwiazdy polskiej muzyki darmowy koncert. W dawnym województwie warszawskim, w obrębie którego działa też wspomniane stowarzyszenie, są gminy z jeszcze wyższą frekwencją. Takimi przykładami są np. gmina Lesznowola w powiecie piaseczyńskim (82,17 procenta) i gmina Podkowa Leśna w powiecie grodziskim (82,53 procenta). Także gmina Michałowice w powiecie pruszkowskim – już nagrodzona wozem strażackim za najwyższą frekwencję wyborczą na Mazowszu w pierwszej turze wyborców prezydenckich – w drugiej turze tej potyczki znów zrobiła bardzo dobry wynik. Frekwencja w tej gminie wyniosła aż 83,66 procenta. Również Legionowo, jako miasto z liczbą ludności powyżej 50 tysięcy i mimo wysokiej frekwencji wyborczej nie ma szans na darmowy festiwal gwiazd polskiej sceny muzycznej. W Polsce są bowiem miasta, gdzie ta frekwencja była wyższa od tej odnotowanej w Legionowie (75,56 procenta). Takimi przykładami są np. Sopot z frekwencją 77,59 procenta, czy Warszawa z frekwencją 77,40 procenta.

Największa frekwencja w Arenie Legionowo

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich (12 lipca) frekwencja wyborcza w Legionowie wyniosła 75,56 procenta. Wśród 24 legionowskich komisji obwodowych lokalem, w którym odnotowano najwyższą frekwencję wyborczą, bo na poziomie 79,98 procenta był ten mieszczący się w DPD Arenie Legionowo. Najniższą frekwencję wyborczą, bo na poziomie 65,74 procenta odnotowano zaś w mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 8 w Legionowie komisji obwodowej nr 5.

Michałów-Grabina w gminie Nieporęt

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich (12 lipca) frekwencja wyborcza w gminie Nieporęt wyniosła 80,28 procenta. Wśród 13 gminnych komisji obwodowych, lokalem, w którym odnotowano najwyższą frekwencję wyborczą, bo na poziomie 88,47 procenta, był ten mieszczący się w szkole podstawowej w Józefowie. Tutaj głosować mogli mieszkańcy sołectwa Michałów-Grabina. Lokalem, w którym frekwencja była najniższa, bo na poziomie 72,05 procenta był ten mieszczący się w ośrodku kultury w Zegrzu Południowym. Tutaj głosować mogli mieszkańcy sołectwa Zegrze Południowe.

Chotomów w gminie Jabłonna

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich (12 lipca) frekwencja wyborcza w gminie Jabłonna wyniosła 77,66 procenta. Wśród 9 gminnych komisji obwodowych, lokalem, w którym odnotowano najwyższą frekwencję wyborczą, bo na poziomie 81,38 procenta był ten mieszczący się w szkole podstawowej w Chotomowie. W komisji tam pracującej, a oznaczonej numerem 7 mogli głosować mieszkańcy części sołectwa Chotomów.  Lokalem, w którym frekwencja była najniższa, bo na poziomie 73,24 procenta, był ten oznaczony nr 3, a mieszczący się w szkole podstawowej w Jabłonnie. Tutaj mogli zagłosować mieszkańcy z części sołectwa Jabłonna.

Olszewnica Stara w gminie Wieliszew

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich (12 lipca) frekwencja wyborcza w gminie Wieliszew wyniosła 77,25 procenta. Wśród 7 gminnych komisji obwodowych – nie licząc tych pracujących w Domu Opieki Emeryta w Łajskach i szpitalu onkologicznym w Wieliszewie – lokalem, w którym odnotowano najwyższą frekwencję wyborczą, bo na poziomie 85,08 procenta, był ten mieszczący się w szkole podstawowej w Olszewnicy Starej. Głosować tu mogli mieszkańcy sołectwa Olszewnica Stara. Lokalem, w którym frekwencja była najniższa, bo na poziomie 71,43 procenta, był ten utworzony w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Janówku Pierwszym. Tutaj głosować mogli mieszkańcy sołectw Góra, Janówek Pierwszy i Krubin.

W gminie Serock w OPS w Gąsiorowie

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich (12 lipca) frekwencja wyborcza w gminie Serock wyniosła 73,55 procenta. Wśród 8 gminnych komisji obwodowych, lokalem, w którym odnotowano najwyższą frekwencję wyborczą, bo na poziomie 78,48 procenta, był ten mieszczący się w budynku OSP w Gąsiorowie. Tutaj głosować mogli mieszkańcy sołectw Cupel, Gąsiorowo, Kania Nowa, Kania Polska, Łacha i Nowa Wieś. Lokalem, w którym frekwencja była najniższa, bo na poziomie 72,28 procenta był ten mieszczący się w szkole podstawowej w Zegrzu. Tutaj mogli głosować mieszkańcy osiedla Zegrze.

 

Porównanie z wyborami w 2015 roku

Porównaliśmy wyniki wyborów w 2015 roku z tegorocznymi. Okazuje się, że w Legionowie w tym zestawieniu Andrzejowi Dudzie przybyło zaledwie 13 nowych wyborców, podczas gdy na jego kontrkandydata zagłosowało ponad 3,4 tys. więcej osób niż 5 lat temu na Bronisława Komorowskiego. W Gminie Jabłonna w tym roku na Andrzeja Dudę zagłosowało o 223 osób więcej, podczas gdy na kandydata z PO ponad 1,8 tys. osób więcej. W gminie Nieporęt przybyło w tym roku 520 wyborców Andrzeja Dudy, a o ponad 1,4 tys. więcej osób zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego w porównaniu z wynikiem Bronisława Komorowskiego. W gminie Wieliszew na Andrzeja Dudę zagłosowało w tym roku o 875 osób więcej niż 5 lat temu, a dla jego kontrkandydata z drugiego strony sceny politycznej o 2,2 tys. więcej. W gminie Serock liczba głosów zwiększyła się o 929 dla Andrzeja Dudy i o 1,8 tys. dla kandydata PO.