Powiat. Zielone trawniki i baseny osuszają sieć wodociągową. Mieszkańcy powiatu cierpią z powodu braków wody

basen

Zdjęcie dodane przez Sebastian Voortman: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/dwie-dziewczyny-siedza-na-rozowym-plywaku-paczkow-w-basenie-1548774/

Miejsko-Gminny Zakład Wodociągowy w Serocku, Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Wieliszewie i Gminny Zakład Komunalny w Nieporęcie apelują do mieszkańców o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą w związku z falą upałów i znacznym wzrostem zużycia wody pobieranej z sieci wodociągowej w ostatnim czasie. Takie zachowanie pozwoli uniknąć przerw w dostawie wody do mieszkańców i spadków jej ciśnienia.

 

 

Ostatnie dwa tygodnie w Polsce stały pod znakiem bardzo upalnych i słonecznych dni, podczas których temperatury przekraczały 30°C. Również noce z temperaturą w granicach 20°C dawały się wszystkim we znaki. Z tego powodu w wielu rejonach Polski mocno spadł poziom wód gruntowych. Korzystający z wodociągów obserwują spadki ciśnienia wody a część z nich w ogóle jej nie ma. Takie problemy występują w gminach powiatu legionowskiego na dość szeroką skalę. Służby odpowiedzialne za dostarczanie wody w gminie Serock, Nieporęt i Wieliszew zaapelowały do mieszkańców o oszczędzanie wody i w miarę możliwości używania jej tylko do celów bytowych. Jest to pewne poświęcenie ze strony mieszkańców, ale pozwoli ono zapobiec spadkom ciśnienia wody w rurach jak również przerwom w jej dostawach.

 

 

Miasto i Gmina Serock

– W związku z falą upałów i znacznym wzrostem zużycia wody pobieranej z sieci wodociągowej, w celu uniknięcia przerw w dostawie wody, apelujemy do wszystkich użytkowników o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą. Jednocześnie informujemy, że czasowo, na skutek wykorzystywania wody uzdatnionej do podlewania, może nastąpić spadek ciśnienia wody w sieci. Przypominamy, że woda wydobywana z ujęć podziemnych, uzdatniana a następnie dostarczana poprzez sieć wodociągową do odbiorców przeznaczona jest głównie na cele bytowe dopiero w drugiej kolejności na podlewanie terenów zielonych i rekreację. – zwraca się z apelem do mieszkańców Miejsko-Gminny Zakład Wodociągowy w Serocku.

Gmina Wieliszew

– Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Wieliszew” Sp. z o.o. zwraca się z prośbą do mieszkańców Gminy Wieliszew o ograniczenie zużycia wody (podlewanie ogródków i trawników), ze względu na duże obciążenie sieci. – możemy przeczytać na stronie internetowej TBS Wieliszew. Reporter Gazety Powiatowej skontaktował się prezesem TBS Wieliszew Wojciechem Piątkowskim, który potwierdził, że ze względu na ostatnie upały mocno wzrosły obciążenia sieci wodociągowej i zwrócił się z apelem do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody tylko do celów bytowych szczególnie w godzinach 19-21. W mijającym tygodniu z redakcją Gazety Powiatowej kontaktowali się mieszkańcy Łajsk, którzy twierdzą, że w trakcie upałów w ich kranach wody z wodociągu w ogóle nie ma.

Gmina Nieporęt

Kilka dni temu Gminny Zakład Komunalny w Nieporęcie zwrócił się do mieszkańców z apelem o ograniczenie zużycia wody. – Drodzy Mieszkańcy, w związku ze wzrostem temperatur i znacznym wzrostem zużycia wody pobieranej z sieci wodociągowej, Gminny Zakład Komunalny w Nieporęcie, w celu uniknięcia przerw w dostawie wody apeluje do wszystkich odbiorców o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą poprzez ograniczenie wykorzystywania zasobów wyłącznie do celów bytowych. Prosimy pamiętać, że podlewanie ogródków i trawników, napełnianie przydomowych basenów czy mycie samochodów znacząco uszczuplają rezerwy zgromadzone w zbiornikach retencyjnych. – czytamy na stronie internetowej GZK w Nieporęcie apel dyrektor Marty Turskiej.

Problem ze spadkami ciśnienia wody i przerwami w jej dostawie może być rzeczywiście poważny, ponieważ już w środę (29 czerwca) Gminny Zakład Komunalny w Nieporęcie ogłosił zakaz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej w godz. 6 – 23 m.in.: ogródków przydomowych, trawników, terenów zielonych oraz napełniania basenów i oczek wodnych.

Gmina Jabłonna

Nasza redakcja skontaktowała się również z Gminnym Przedsiębiorstwem Komunalnym EKO Jabłonna, które odpowiada za dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy. Jak poinformowano naszego reportera w gminie Jabłonna jak na razie nie występują problemy z dostawą wody do mieszkańców. Dodano również, że wielu mieszkańców gminy Jabłonna posiada własne ujęcia wody na swoich posesjach, które są wykorzystywane m.in. do podlewania kwiatów czy trawników.

Zdjęcie poglądowe z archiwum Gazety Powiatowej.