Sylwetki Wielkich. 30-lecie samorządu terytorialnego

cezariusz_kalinowski

„Lokalny samorząd jest taką płaszczyzną, gdzie tworzący go ludzie mają możliwość – mimo różnicy poglądów – pracować wspólnie dla dobra miasta i społeczności. Dobrze, jeśli potrafią różnić się pięknie i mądrze, być ponad podziałami, nie kłócić się, ale dyskutować, konstruktywnie budować przyszłość swojej „Małej Ojczyzny”

prof. dr hab. Arkadiusz Kołodziejczyk

27 maja, w rocznicę wyborów samorządowych roku 1990, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypadła 30. rocznica tego ważnego wydarzenia. Warto zatem przybliżyć sylwetki ludzi, którzy tworzyli lokalny samorząd. Jednym z nich jest Pan Cezariusz Kalinowski, obecnie Prezes Zarządu Koła Powiatowego Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Cezariusz Kalinowski urodził się 24 sierpnia 1931 r. w Warszawie. W 1937 r wraz z rodzicami osiedlił się w Legionowie, gdzie mieszka do dzisiaj. Naukę rozpoczął w Szkole Powszechnej nr 2. Jego wychowawczynią była Pani Zofia Dietrich- żona płk Edwarda Dietricha, który przygotowywał Go wraz z grupą chłopców do działania w Szarych Szeregach. W 1944 r. został wywieziony do obozu koncentracyjnego Bremen – Osterort. Wyzwolony z obozu w maju 1945 r. przez wojska angielskie. Był również współzałożycielem polskiej drużyny harcerskiej. Z księdzem kapelanem z 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, jako ministrant jeździł do alianckich obozów wojskowych.

 

 

 

Na jesieni 1945 r. wrócił do Polski, do Legionowa. Rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum Mechaniczno-Kolejowym w Warszawie. Wstąpił do harcerstwa, został drużynowym 81WDH.

W związku z niekorzystnymi zmianami zachodzącymi w harcerstwie, postanowił wraz z grupą kolegów założyć nielegalną organizację harcerską. Działalność ta zakończyła się wezwaniem do Urzędu Śledczego na ul. Cyryla i Metodego, gdzie użyto w stosunku do Nich bardzo bolesnych „argumentów”. Po ukończeniu liceum z wyróżnieniem dostał stypendium na Politechnice w Leningradzie. Ukończył Wydział Budowy Maszyn Energetycznych – specjalność Silniki Okrętowe. W ramach praktyki dyplomowej pływał na statku m/s Lewant na morzach Europy, Azji i Afryki. We wrześniu 1958 r zaczął pracę w Biurze Projektów w Warszawie, gdzie pracował 45 lat do emerytury, jako kierownik pracowni projektowej. W tym samym roku poślubił Barbarę Barańską, legionowiankę od urodzenia. W 1974 r. stał się radnym Miejskiej Rady Narodowej w Legionowie, a w 1981 r. został wybrany Przewodniczącym Rady. W 1981 r. zaczął też działać w Towarzystwie Przyjaciół Legionowa. W czasie swojej działalności doprowadził do zmiany nazw ulic – Pstrowskiego na Jasnogórską i Nowoparkowej na ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W 1984 r. poparł grupę działaczy AK starających się o przyznanie miastu Legionowo Krzyża Virtuti Militari. Współpracował ze Stanisławem Feliszkiem i Piotrem Chruścielem, założycielami TPL, przy opracowaniu monografii Legionowa. 14 maja 1984 r. nagrodzony medalem „Zasłużony Działacz Kultury”. W 1984 r. został przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Szpitala i doprowadził do przyznania przez Ministerstwo Leśnictwa terenu (13 ha) pod budowę szpitala. Niestety, z przyczyn od Niego niezależnych, nie udało się zrealizować tych planów. W wyborach do Rady Miasta 27 maja 1990 r. został wybrany z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” na radnego. Na pierwszej Sesji Rady został wiceprzewodniczącym Rady i delegatem do Sejmiku Wojewódzkiego. W latach 1989 do 1992 i 2011 do 2013 był prezesem TPL, a w latach 2003 do 2011 – wiceprezesem. Był organizatorem 80. rocznicy 1. Polskiej Wyprawy Polarnej na Wyspę Niedźwiedzią, która wyruszyła z Legionowa pod kierownictwem inż. Czesława Centkiewicza. W ramach tych uroczystości Rada Miasta uchwaliła rok 2012 Rokiem Centkiewiczów oraz nadała Państwu Alinie i Czesławowi Centkiewiczom tytuły Honorowych Obywateli Miasta Legionowo. Cezariusz Kalinowski wraz z żoną Barbarą zainicjowali i zrealizowali we współpracy z Urzędem Miasta upamiętnienie postaci ks. płk Jana Mrugacza tablicą umieszczoną w kościele garnizonowym. Zajęli się również zrewitalizowaniem grobu Tadeusza Segała, felczera znanego i cenionego przez mieszkańców Legionowa. W porozumieniu z Panią Bronisławą Romanowską – Mazur, Prezesem Koła Nr 1 Światowego Związku Żołnierzy AK, Prezes Kalinowski wystąpił do Urzędu Miasta, uzyskując pomoc w rewitalizacji grobu Państwa Wacławy i Edmunda Podniesińskich – żołnierzy AK, zamordowanych przez faszystów niemieckich w październiku 1944 r w Legionowie przy ul. Targowej 62. Na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym TPL w 2013 r. Cezariusz Kalinowski zrezygnował z funkcji prezesa. Na wniosek Bronisławy Romanowskiej-Mazur otzrymał tytuł Honorowego Prezesa TPL. Od 2011 r. zaczął działać w Związku Kombatantów RP i BWP w Legionowie. W 2013 r. został wiceprezesem Zarządu Powiatowego, a od 2015 r – prezesem. Będąc prezesem, wraz z małżonką Barbarą, pełniącą funkcję skarbnika Zarządu Powiatowego, odwiedzał członków Związku, którzy ze względu na zły stan zdrowia nie mogli uczestniczyć w różnych spotkaniach. Organizował spotkania z członkami Związku z okazji Wigilii, Dnia Kobiet, Dnia Weterana. Organizował wycieczki do miejsc pamięci narodowej. Wycieczki były finansowane przez władze samorządowe. Brał udział we wszystkich uroczystościach patriotycznych na terenie powiatu. Składał wieńce, zapalał znicze na grobach, wystawiał poczty sztandarowe. Wobec utraty sił związanej z wiekiem kombatantów, zwrócono się o pomoc do wojska w sprawie asysty honorowej sztandaru Związku.

W ramach współpracy z wojskiem uczestniczył w ufundowaniu sztandaru dla nowo powstałej jednostki – Ośrodka Rozpoznania Obrazowego. Prezes został zaproszony, aby pełnił rolę Ojca Chrzestnego Sztandaru. Organizował wraz z Wydziałem Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych UM zbiórkę żywności dla kombatantów. Dzięki pomocy Straży Miejskiej paczki były dostarczane do mieszkań członków. Cezariusz Kalinowski jako kierownik pracowni projektowej dużo czasu poświęcał pracy zawodowej, projektując i nadzorując budowy na terenie całego kraju. Ma na swym koncie szereg patentów. Mimo obciążenia pracą zawodową, z wielkim oddaniem angażował się w pracę społeczną
w Legionowie. Autorka książek „Monografia Towarzystwa Przyjaciół Legionowa” i „20 lat Samorządu Legionowskiego ” dr Jolanta Załęczny tak podsumowała działalność Cezariusza Kalinowskiego:

„Jego dokonaniami można byłoby obdzielić kilka osób, a aktywne życie wystarczyłoby
na parę bogatych życiorysów”.

Za swoją działalność otrzymał m. in. następujące odznaczenia :

1. Złoty Krzyż Zasługi

2. Srebrny Krzyż Zasługi

3. Medal XXX-lecia

4. Złota Odznaka Za Zasługi Dla Warszawy

5. Odznaka Za Zasługi Dla Legionowa

6. Odznaka Za Zasługi Dla ZKRP i BWP

7. Odznaka Za Wybitne Zasługi Dla ZKRP i BWP

8. Złoty krzyż Zasługi Dla WP

9. Odznaka Za Zasługi Dla Energetyki

10. Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
Serdeczne podziękowania dla Pani Barbary Kalinowskiej za udostępnienie informacji

/-/ Ewa Milner -Kochańska

Miejska Rada Seniorów W Legionowie