Szybka kolej do Nasielska. Koniec konsultacji społecznych i oficjalny protest przeciwko tej inwestycji samorządowców z powiatów legionowskiego i nowodworskiego (zdjęcia)

databout7

Samorządowcy powiatów legionowskiego i nowodworskiego przed siedzibą spółki Databout w Warszawie, fot. UM Legionowo

Samorządowcy z powiatów legionowskiego i nowodworskiego w ostatnim dniu konsultacji społecznych w sprawie przebiegów planowanej szybkiej kolei do Nasielska, złożyli wspólny protest przeciwko tej inwestycji w jej zaproponowanym kształcie. Trafił on do przedstawicieli spółki Databout z Warszawy, która na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S. A. (PKP PLK S. A.) zajmuje się projektowaniem tego przedsięwzięcia.

We wtorek, 4 kwietnia 2023 r. zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zaproponowanych przebiegów szybkiej linii kolejowej do Nasielska w ramach projektu pt. Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia-Nasielsk (Kątne/Świercze). Inwestycję na zlecenie PKP PLK S. A. projektuje spółka Databout z Warszawy. I to właśnie w siedzibie tego przedsiębiorcy w ostatnim dniu wspomnianych konsultacji społecznych zjawili się samorządowcy z powiatów legionowskiego i nowodworskiego. Celem tej wizyty było przekazanie na ręce projektantów tego przedsięwzięcia wspólnego i solidarnego protestu przeciwko zaproponowanym przebiegom tej szybkiej trasy kolejowej. Dwa konsultowane jej warianty mocno bowiem ingerują w tereny wskazanych regionów.

 

Pojechali do Warszawy

W warszawskiej siedzibie spółki Databout wstawili się wiceprezydent Legionowa, Piotr Zadrożny, przewodniczący Rady Miasta Legionowo, Ryszard Brański, radny Rady Powiatu Legionowskiego, Michał Kobrzyński, wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki, wójt gminy Jabłonna, Jarosław Chodorski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, Jacek Kowalski, przedstawiciel zarządu Powiatu Nowodworskiego, Radosław Kasiak i burmistrz Nasielska, Bogdan Ruszkowski. Samorządowcy z powiatu legionowskiego oprócz przekazania wspomnianego protestu przekazali też pracownikom tej firmy papierowe ankiety konsultacyjne z podpisami m. in. legionowian i wieliszewian, a także listę osób popierających utworzenie na terenach, przez które ma przebiegać ta szybka kolei rezerwatu Doliny Narwi. – Złożyłem ankiety w wersji papierowej przekazane do nas oraz ponad 5500 podpisów osób popierających powstanie rezerwatu Dolina Narwi i będących przeciw korytarzom 4 i 6 kolei dużych prędkości – poinformował w mediach społecznościowych Paweł Kownacki, wójt gminy Wieliszew. – Wciąż nasza petycja jest aktywna – proszę podpisujcie ją na www.dolinaNarwi.com – dodał po chwili.

 

Co dalej?

Przybliżmy. PKP PLK S. A. wybrała dwa z łącznie siedmiu wariantów przebiegu korytarza nowo projektowanej linii kolejowej w ramach zadania pt. Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia –Nasielsk (Kątne/Świercze). Zgodnie z ich wolą, dla wariantów czwartego i szóstego przebiegających przez tereny powiatów legionowskiego i nowodworskiego opracowane zostaną szczegółowe analizy techniczne. – Korytarze będą analizowane pod kątem różnych wariantów, a ostatecznie do końca 2024 roku wybrany zostanie jeden z nich, który zostanie zarekomendowany PKP PLK S. A. jako optymalny do realizacji – sygnalizowali w lutym 2023 r. urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie. O szczegółach konsultowanych tras szybkiej kolei do Nasielska w przeszłości informowaliśmy wielokrotnie m. in. w tej wiadomości.

Zdjęcia: Wójt Gminy Wieliszew, Paweł Kownacki, Urząd Miasta w Legionowie