Wybory parlamentarne 2019: Kto otrzymał mandat posła i senatora z okręgu podwarszawskiego?

jedynki na listach Pis i KO

Mariusz Błaszczak i Jan Grabiec zmierzą się w wyborach w naszym okręgu wyborczym (graf. GP, fot. facebook/pkw.gov.pl)

W wyborach do parlamentu kadencji 2019 – 2023 mandat posła otrzyma 235 kandydatów z PiS, 134 kandydatów z KO, 49 z Lewicy, 30 z PSL, 11 z Konfederacji i 1 osoba reprezentująca mniejszość niemiecką. Mandat senatora obejmie 48 przedstawicieli PiS, 43 KO, 3 PSL, 2 SLD oraz 4 niezależnych kandydatów.

Z okręgu, do którego należał powiat legionowski (okręg nr 20), mandat posła otrzymają:

6 kandydatów z PiS:

  • Mariusz Błaszczak – 135 189 głosów
  • Anita Czerwińska – 22 911 głosów (posłanka w kadencji 2015 – 2019 r, w poprzednich wyborach otrzymała 7068 głosów)
  • Piotr Uściński – 13 665 głosów (poseł w kadencji 2015 – 2019 r, w poprzednich wyborach otrzymał 6679 głosów)
  • Dominika Chorosińska – 9 596 głosów
  • Zdzisław Sipiera – 8 131 głosów (wojewoda mazowiecki)
  • Dariusz Olszewski – 7 454 głosów

4 kandydatów z KO:

  • Jan Grabiec – 64 255 głosów (poseł w kadencji 2015 – 2019 r, rzecznik prasowy PO, były starosta powiatu legionowskiego)
  • Kinga Gajewska – 35 912 głosów (posłanka w kadencji 2015 – 2019 r, w poprzednich wyborach otrzymała 4820 głosów)
  • Maciej Lasek – 15 804 głosów (radny sejmiku mazowieckiego z ramienia KO, zastępca burmistrza dzielnicy Bemowo w Warszawie, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych)
  • Paweł Zalewski – 12 248 głosów (poseł kadencji I, V, VI i były europarlamentarzysta)

1 kandydat z Lewicy:

  • Andrzej Rozenek – 38 495 głosów (poseł na Sejm VII i IX kadencji, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego tygodnika NIE, polityk SLD)

1 kandydat PSL:

  • Bożena Żelazowska – 8 665 głosów (politolog z Józefowa, członkini PSL-u, obecna radna w mazowieckim sejmiku)

 

 

 

Oznacza to, że podczas IX kadencji sejmu nasz okręg będzie reprezentowała taka sama liczba posłów PiS, co w mijającej kadencji (6 mandatów). Dotychczasowi posłowie PiS, którzy przedłużą swoje mandaty o kolejną kadencję to Mariusz Błaszczak, Anita Czerwińska i Piotr Uściński. Nie dostał się Andrzej Smirnow, a Jacek Sasin, który w 2015 roku startował w naszym okręgu, w tym roku mandat posła otrzymał w okręgu chełmskim. Nowi posłowie PiS z naszego okręgu to Dominika Chorosińska, Zdzisław Sipiera (wojewoda mazowiecki) i Dariusz Olszewski (poseł na sejm V kadencji).

4  mandaty dotychczas sprawowane przez PO trafią teraz do członków Koalicji Obywatelskiej. Jeśli chodzi o skład osobowy tej grupy to nadal będą to Jan Grabiec i Kinga Gajewska. Nowi posłowie z tej listy to Paweł Zalewski (poseł kadencji I, V, VI i były europarlamentarzysta) i debiutujący w sejmie Maciej Lasek. Weszli oni w miejsca Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która w tym roku do sejmu dostała się jako „jedynka” z okręgu warszawskiego oraz Michała Kamińskiego, który w tegorocznych wyborach z powodzeniem ubiegał się o mandat senatora.

Dwa kolejne mandaty z naszego okręgu w mijającej kadencji należały do Nowoczesnej (Kamila Gasiuk -Pihowicz) i Kukiz’15 (Stanisław Tyszka), teraz przejmą je kandydaci z Lewicy (Andrzej Rozenek) i PSL (Bożena Żelazowska). Kamila Gasiuk-Pihowicz i Stanisław Tyszka w IX kadencji sejmu nadal sprawować będą mandaty posłów. W tym roku startowali jednak z innych okręgów. Gasiuk-Pihowicz zasiliła listy KO w okręgu siedleckim, a Tyszka listy PSL w okręgu rzeszowskim.

Błaszczak i Grabiec zostają

W ławach sejmowych znów zobaczymy dwóch mieszkańców Legionowa – Mariusza Błaszczaka z PiS i Jana Grabca startującego z list KO. Mariusz Błaszczak, który w mijającej kadencji pełnił funkcję najpierw Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, później Ministra Obrony Narodowej, podczas tegorocznych wyborów zebrał niemal dwa razy tyle głosów, co w wyborach w 2015 roku (73 139 głosów w 2015r, teraz 135 189 głosów). Jan Grabiec w wyborach w 2015 roku do sejmu dostał się z ostatniego miejsca na liście, otrzymując wtedy 10 929 głosów. Podczas mijającej kadencji pełnił funkcję rzecznika prasowego w swojej partii (PO). Jedynka na liście i częste pojawianie się w ogólnopolskich mediach przysporzyło mu popularności, bo podczas tegorocznych wyborów otrzymał niemal 6 razy więcej głosów (64 255 głosów). Porównując jednak wyniki „jedynek” z list w wyborach w 2015 roku i tegorocznych, okazuje się, że Grabiec zebrał o ponad 20% mniej głosów niż startująca z tego miejsca w poprzednich wyborach Małgorzata Kidawa-Błońska (80 866 głosów).

Kandydaci z powiatu, którzy nie dostali się do sejmu

Z pozostałych kandydatów ściślej powiązanych rodzinnie lub zawodowo z powiatem legionowskim mandatu poselskiego nie otrzymają:

  • Stefan Traczyk (PiS) – 4 674 głosów – radny PiS w sejmiku mazowieckim, nadleśniczy w Nadleśnictwie Jabłonna
  • Piotr Choroś (PiS) – 1 512 głosów –  radny PiS powiatu legionowskiego mieszkający w Jabłonnie
  • Olga Wierzbicka (KO) –  1 935 osób – prawniczka z serockiego Jadwisina, była radna PO w powiecie legionowskim
  • Leszek Poniewierka (Lewica) – 880 głosów – mieszkaniec Olszewnicy Starej
  • Artur Pozorek (PSL) – 812 głosów – mieszkaniec Jabłonny
  • Damian Piekut (PSL) – 1 178 – mieszkaniec Legionowa, trener piłki nożnej związany w wieliszewskim klubem Dąb
  • Magdalena Biernacka (PSL) – 3227 głosów – była szefowa referatu zarządzania środowiskiem w Starostwie Powiatowym w Legionowie

Wybory do senatu

W wyborach do senatu mieszkańcy powiatu legionowskiego głosowali w okręgu nr 40, który swoim zasięgiem obejmował także powiaty wołomiński, nowodworski i warszawski zachodni. Głos oddać można było na jednego z dwóch kandydatów: dotychczasowego senatora Jana Żaryna (PiS) lub Jolantę Hibner (KO), posłankę na Sejm V, VI i VIII kadencji i posłankę do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Zwyciężyła kandydatka KO, która uzyskała 146 318 głosów (51,51%), co dało jej przewagę ponad 8,6 tys. głosów nad Janem Żarynem (137 674 głosów.