Serock. Aparat sygnalizacji świetlnej z okresu II wojny światowej w CSŁiI w Zegrzu

20154

Aparat sygnalizacji świetlnej z okresu II wojny światowej w CSŁiI w Zegrzu (fot. kpt. Krzysztof Baran)

W Sali Tradycji Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu znalazł się aparat sygnalizacji świetlnej, który używany był przez polskich łącznościowców, brał także udział w lądowaniu aliantów w Normandii.

Pochodzący z II wojny światowej brytyjski aparat sygnalizacji świetlnej został wystawiony dla zwiedzających w CSŁiI w Zegrzu. Egzemlarz ze swojego zbioru udostępnił dowódca batalionu zabezpieczenia podpułkownik Mieczysław Hucał, który jest Prezesem Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

Jak wygląda?

Aparat posiada lampę sygnalizacyjną i podstawę z trzema nóżkami. Przedmiot został wyposażony też w skrzynkę z kluczem telegraficznym, która służyła do nadawania sygnałów alfabetem Morse’a i źródło zasilania. Do aparatu został dodany też parciany pas, dzięki któremu możliwe było przenoszenie całego zestawu. Obejrzenie przedmiotu możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu tego z opiekunem Sekcji Wychowawczej porucznikiem Marcinem Sochoniem pod numerem 22 688 36 12.

Kto i do czego używał aparatu?

Ten brytyjski przedmiot brał udział w II wojnie światowej w czasie lądowania aliantów w Normandii. Był także używany na Zachodzie przez łącznościowców Polskich Sił Zbrojnych. Aparaty spełniały funkcję pomocniczych środków łączności pola walki, stosowano je w miejscach, w których możliwe było nawiązanie łączności radiowej lub przewodowej. Przedmioty te były może mniej skuteczne a ich obsługa wymagała więcej czasu jednak były tańsze i zawsze występowały jako środek zapasowy. Powszechnie używane były podczas I wojny światowej, w II jedynie jako pomoc.