26 czerwca podczas budowy kanalizacji w Zegrzu natrafiono na ludzkie szczątki. Okazało się, że to pozostałości po dawnym katolickim cmentarzu parafialnym. Inwestycję wstrzymano, a sprawą zajął się Mazowiecki Konserwator Zabytków.
Badania archeologiczne na terenie Zegrza rozpoczęły się 14 lipca. Do tej pory odkryto pochówki ponad dwudziestu osób, w tym kilkorga dzieci. Zakłada się, że starsze groby sytuowane były na linii wschód zachód, a młodsze północ południe. Groby są zniszczone prawdopodobnie działaniami inwestycyjnymi prowadzonymi w latach 80 XX wieku oraz bliżej nieokreślonymi w czasie kilkukrotnymi niwelacjami terenu.
Datowanie cmentarza
Na tę chwilę wiemy, że odkryte szkielety pochodzą z obszaru cmentarza, który funkcjonował na tym terenie do mniej więcej roku 1890, kiedy to teren Zegrza został wykupiony przez władze carskie na potrzeby budowy Twierdzy Zegrze. Wtedy część pochówków przeniesiono na nowy cmentarz w Woli Kiełpińskiej. Większość z zachowanych pochówków może pochodzić z XVII wieku, a najgłębiej położone groby mogą sięgać XV wieku, a być może jeszcze wcześniej. Pomocna w datowaniu jest ceramika odnajdowana w grobach i wokół nich. Odkrywane fragmenty pomiędzy grobami mogą sięgać swą metryką XI – XII wieku, co świadczyć może o tym, że cmentarz założono w miejscu średniowiecznej osady. Prowadzone badania pozwolą określić charakter tego osadnictwa. Perełką wśród dotychczasowych znalezisk są fragmenty ręcznie lepionej ceramiki, które wstępnie datuje się na I – II wiek n.e. i można je wiązać z osadnictwem kultury przeworskiej.
–Termin zakończenia badań archeologicznych przypada na 31.07.2017 r. – informuje Agnieszka Żukowska, Rzecznik Prasowy Konserwatora Zabytków.