Serock. Święto CSŁiI. Pokazy i odsłonięcie miejsca pamięci mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła

świeto-łącznosciowcow_05

Święto CSŁiI

14 września (środa) 2016 r. na pamiątkę powstania Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności w 1919 roku odbędzie się święto Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki połączone z odsłonięciem miejsca pamięci mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła.

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki powstało 1 października 1997 roku na bazie rozformowanych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Centrum Szkolenia Łączności zgodnie z rozkazem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jest jedynym ośrodkiem w kraju, kształcącym od 1919 roku kadry wojsk łączności dla potrzeb Wojska Polskiego. Dziedziczy chlubne tradycje wszystkich szkół i ośrodków szkolenia wojsk łączności, funkcjonujących od pierwszych lat istnienia II Rzeczypospolitej. W niecały rok po odzyskaniu niepodległości, 13 września 1919 roku sformowano w Zegrzu k. Warszawy Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 13 września jest świętem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Dzień otwartych koszar

W tym dniu (w godz. 09.00-15.00) zorganizowany zostanie też Dzień Otwartych Koszar w Centrum, w ramach którego młodzież szkolna i lokalna społeczność będzie miała możliwość zwiedzenia bazy szkoleniowej, Sali Tradycji Centrum oraz zapoznania się z wybranym sprzętem wojskowym (w ramach pokazu statycznego).

Odsłonięcie miejsca pamięci

Tegoroczne obchody święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zostały połączone z odsłonięciem miejsca pamięci poświęconego mjr. Konstantemu Mikołajowi Radziwiłłowi i zorganizowane 14 września, który to dzień jest datą jego zamordowania przez Niemców w 1944 roku na terenie koszar obecnego Centrum.

Major Konstanty Mikołaj Radziwiłł jest postacią legendarną. Jego życie, śmierć i niezwykłe okoliczności odnalezienia jego szczątków po 25 latach sprawiło, że na trwałe zapisał się w historii naszego regionu. Brał czynny udział w wojnie obronnej 1939 r., a od 1941 r. był członkiem Związku Walki Zbrojnej (późniejsze AK) i należał do I Rejonu Legionowo w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego. W połowie sierpnia 1944 r. oddział Radziwiłła rozproszył się w wyniku akcji przeprowadzonej przez Niemców przeciw partyzantom. Wielu z nich zostało schwytanych. Por. Konstanty Radziwiłł został aresztowany 19 sierpnia 1944 r. Z relacji mieszkańców okolicznych wsi wynika, iż zgłosił się sam do Niemców, proponując w zamian uwolnienie swoich podwładnych. Katowany przez oprawców, obwożony samochodem po okolicy i pokazywany mieszkańcom, został zamordowany na terenie koszar w Zegrzu 14 września 1944 r. Jednakże nie odnaleziono żadnych śladów pochówku. Jego szczątki zostały odnalezione w maju 1969 r., 25 lat po jego śmierci, w trakcie przebudowy strzelnicy na terenie koszar.

Szczegółowy program imprezy:

09.00 – 10.00     Msza święta w kościele garnizonowym w Zegrzu

10.00 – 10.45     Zwiedzanie bazy szkoleniowej CSŁiI

11.00 – 12.15     Uroczysty Apel z okazji Święta CSŁiI zakończony defiladą pojazdów

12.30 – 13.00     Odsłonięcie miejsca pamięci mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła

13.00 – 13.10     Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych Gimnazjum im. mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła w Zegrzu

13.00 – 13.30     Złożenie wieńców i  wiązanek przed tablicami upamiętniającymi mjr. Konstantego Radziwiłł oraz Patrona Centrum – gen. bryg. Heliodora CEPĘ

Zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran, Mirosław Wójtowicz

Tekst: kpt. Krzysztof Baran