Stu mieszkańców zadecyduje o komunikacji Serocku?

520442c9a0e34.jpg

 

 

Urząd Miasta i Gminy w Serock opublikował wyniki ankiety na temat komunikacji publicznej na terenie gminy. Opinie mieszkańców mają zostać wykorzystane do zaplanowania jak najlepszych rozwiązań komunikacyjnych na terenie gminy.

UMiG Serock od września do listopada prowadził ankietę na temat komunikacji zbiorowej w Gminie Serock. Frekwencja w badaniu okazała się bardzo niska. Pomimo umieszczenia ankiety na stronie internetowej Urzędu, nieodpłatnego wydrukowania ankiety w naszym tygodniku, a takźe bezpośredniego przekazania ankiety sołtysom okolicznych wsi  – losami komunikacji lokalnej zainteresowanych było tylko 100 mieszkańców. Mimo wszystko, na podstawie tak niewielkiej próby postanowiono podjąć decyzję o analizie danych. Wyniki opublikowano w ubiegłym tygodniu na stronie internetowej Urzędu (link).

Wyniki

Mieszkańcy Gminy Serock najczęściej dojeźdźają do Warszawy (36,2% pytanych), Legionowa (27%), Serocka (27%). W ankiecie pojawiły się takźe mniejsze miejscowości takie jak Dębe (5%), Zegrze, Nasielsk, Nieporęt (1,6%). Najczęstsze migracje z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej są spowodowane dojazdem do pracy i szkoły – odpowiednio 40 i 35% pytanych. Tylko 5% mieszkańców autobusem dojeźdźa do urzędów. 20% pytanych stwierdziło, źe komunikację lokalną wykorzystuje w celu dojechania w inne miejsca.  Problemy z dojazdem do pracy, szkoły i innych miejsc ankietowani mają najczęściej pomiędzy godziną 5 i 8 rano, a potem w popołudniowych, pomiędzy 14 a 16. Najmniej osób cierpi z powodu braku wygodnych połączeń autobusowych w godzinach nocnych (22–24).  Niemal wszyscy z chętnych, którzy wzięli udział w ankiecie (99 ze 100) opowiedziało się za wprowadzeniem dodatkowej komunikacji publicznej. Na kolejne pytanie 76 mieszkańców gminy stwierdziło, źe na co dzień uźywa własnego samochodu – tylko 24 potwierdziło korzystanie z linii komunikacji autobusowej. Ze 100 ankietowanych 72 stwierdziło, źe przesiadło by się z własnych samochodów do autobusów. Pytanie nie było poparte eliminacją moźliwości udzielenia odpowiedzi w razie odpowiedzi o korzystaniu na co dzień z autobusu, ale moźe wskazywać, źe niemal wszyscy korzystający do tej pory z samochodów z chęcią przesiedliby się do sprawnie działającej komunikacji zbiorowej.

W opracowaniu analizy znajdujemy takźe szereg informacji o oczekiwaniach mieszkańców względem rozwoju sieci komunikacji. Często w ankietach przewijał się wątek uruchomienia linii komunikacyjnych ZTM (przedłuźonych do Serocka), uruchomienie stałej linii z Serocka do stacji SKM w Legionowie czy lokalnej komunikacji łączącej mniejsze miejscowości gminy z miastem Serock.

Skargi zamieszczone w ankietach dotyczyły niepunktualności w kursowaniu autobusów, braku regularnych kursów zgodnie z rozkładami, przepełnionych autobusów, wysokich cen biletów i złego stanu technicznego taboru samochodowego.

Obecnie w serockim magistracie trwają prace nad kolejnymi analizami dotyczącymi komunikacji. Kierująca referatem Spraw Obywatelskich Magdalena Łoniewska zapewnia, źe wkrótce moźemy spodziewać się efektów prac. Być moźe wyniki ankiety będą przedmiotem obrad Komisji Spraw Obywatelskich Rady Gminy Serock, która odbędzie się 16 lutego o godzinie 14.00 w UMiG Serock.

Kg

Na zdjęciu autobus PKS Ostrołęka