„Na słodko i słono” Warsztaty Kulinarne w Legionowie

IMG_8278

Posiłki i ich przygotowanie są nieodzowną częścią naszego życia. W niektórych kręgach kulturowych posiłek, jego podawanie i spożywanie podlegają wielu sztywnym regułom. W innych jest to okazja do wypoczynku. Jest to pora do spotkań rodzinnych, towarzyskich, miłych rozmów, wspomnień. Jedzenie przynosi nie tylko poczucie sytości, ale wiele przyjemnych doznań poprzez swoja estetykę, smak i zapachy.

 

Nie chodzi tu tylko o zdobycie odpowiedniej liczby kalorii.  W przygotowanie dobrego posiłku trzeba włożyć wiele kreatywności i przedsiębiorczości. Dla niektórych gotowanie jest aktem tworzenia, wyzywaniem artystycznym, terapią duchową. Prawdziwy miłośnik gotowania widzi kolory, czuje smaki, aromaty oraz kształty. Takie podejście sprawia, że jedzenie staje się rozkoszą. Piszę tutaj o smakoszach i wykwintnej kuchni przygotowywanej przez jej miłośników i znawców.  Wielu ludzi do gotowania trzeba motywować i zachęcać. Uczyć od podstaw prostych potraw według takich przepisów. Każde gotowanie może również sprawiać wielką radość i przyjemność. Proste, tradycyjne potrawy mogą być piękne w wyglądzie jak i w smaku. Przyrządzania takich potraw uczyli się uczestnicy Warsztatów Kulinarnych „Na słodko i słono” XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego.

 Warsztaty Kulinarne – smacznie i na wesoło.

24 sierpnia 2022 odbyły się Warsztaty Kulinarne XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami w pracowni gospodarstwa domowego Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie zorganizowane przez Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie przy współpracy z Fundacją „Promień Słońca”. Wzięli w nich udział podopieczni Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie. Uczestnicy zgodnie z instrukcjami przygotowali specjalną lemoniadę i pyszne racuchy z jabłkami.

30 sierpnia rozwijały swoje kompetencje kulinarne uczestnicy z Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity, a po nich z Warsztatów Terapii Zajęciowej OPS Legionowo. Uczestnicy przygotowali rewelacyjne ptysie i napoje.

A ostatnie już w tym roku Warsztaty Kulinarne odbyły się 23 września.  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na prośbę Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie poprowadzili je członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Skubianka. Tym razem były one przeznaczone dla uczniów PDP Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. W atmosferze dobrej zabawy przygotowano z wielką pieczołowitością dwa dania: gofry i placki ziemniaczane.  Zostały one pięknie przez uczestników udekorowane.

 

Krótko o tym co się wydarzyło.

Dyrektor Powiatowego Centrum Integracji Społecznej Dorota Wróbel podsumowała warsztaty. – W czterech warsztatach wzięło udział ponad czterdziestu uczestników. Każda grupa przygotowywała inne potrawy. Wszystkie grupy miały profesjonalną pomoc. Potrawy zostały przygotowane i podane rewelacyjnie. Były bardzo smaczne, pięknie udekorowane. Uczestnicy przy ich wykonaniu wykazali się wielkim zaangażowaniem.  A przy tym świetnie się bawili.  Trzeba podkreślić wspaniałą atmosferę i świetną komunikację w grupach. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne dyplomy z podziękowaniami i upominek. Przy okazji wręczania każdy z nich usłyszał wiele pochwał i słów zachęty do rozwijania swoich umiejętności kulinarnych. – powiedziała Dorota Wróbel.

Dyrektor podziękowała Hurtowni Książek M.C. Kwadrat ze Skrzeszewa – Przedsiębiorcy Odpowiedzialnemu Społecznie – za przekazanie pięknie wydanych książek kulinarnych, które otrzymali wszyscy uczestnicy warsztatów oraz Powiatowemu Zespołowi Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie za udostępnienie pracowni gastronomicznej do przeprowadzenia warsztatów.  Słowa wdzięczności padły pod adresem Fundacji „Promień Słońca” za pomoc organizacyjną i wsparcie finansowe. Dyrektor PCIS wyjaśniła zebranym cel spotkania. Warsztaty kulinarne zostały zorganizowane jak powiedziała, aby zachęcać do gotowania osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Stąd też dobór receptur i potraw. Mają być proste w wykonaniu i smaczne. Gotowanie ma wiele walorów terapeutycznych. Uczy podejmowania decyzji, zarządzania nie tylko finansami, ale i czasem.  A dzięki temu i lepszej samooceny, poczucia własnej godności. Wszystko to uczy samodzielności zdobywanej krok po kroku. Przybliża decyzje o podjęciu pracy i zamieszkaniu na swoim

Jerzy Jastrzębski