Dzisiaj

14°C
ciśnienie 1025 hpa,

Jutro

19°C
min. 10°C, maks. 22°C
ciśnienie 1021 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 8.9 µg/m3 (36% normy)Ozon gazowy (O3): 50.25 µg/m3 (42% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 6.6 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 8.6 µg/m3 (4% normy)

Wieliszew. Niebezpieczne skrzyżowanie Topolowej i Nowodworskiej w Łajskach

topolowa-nowodworska

Skrzyżowanie Nowodworskiej i Topolowej w Łajskach

 

Czy jest szansa na przebudowę skrzyżowania z Topolową w Łajskach? Mieszkańcy mówią, że to jest taki lokalny czarny punkt. W tej sprawie apelował też do wójta radny Jan Sołtys.
Wydostać się z Topolowej w Łajskach na Nowodworską to zdecydowanie trudny manewr. O ile w prawą stronę widoczność jest dostateczna, o tyle z lewej ogranicza ją łuk drogi zza którego w ostatniej chwili wyłaniają się pojazdy. Mieszkańcy proszą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Takie pomysły jak lustro, dodatkowe znaki ostrzegawcze, to tylko działania pozorowane.

50 to fikcja

Teoretycznie samochody jadące od ronda w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego powinny poruszać się z prędkością nieprzekraczającą 50 km/h. Często jest to jednak tylko pobożne życzenie tych, którzy muszą się włączyć tam do ruchu. Nawet jeśli kierowcy przestrzegają w tym miejscu limitu prędkości to i tak bezpieczny wyjazd jest trudny, wymaga skupienia uwagi i dynamicznego ruszenia. – Proszę pana, stąd wyjeżdża się mając duszę na ramieniu. A jeśli nie zdążę przed ciężarówką, sporo ich tu jeździ, to ze mnie nic nie zostanie. Ja nie jestem specjalistą od dróg, ale ktoś kiedyś pozwolił wykonać takie skrzyżowanie tuż przy łuku drogi, to niech teraz zrobi coś jeszcze, żeby było bezpiecznie – tłumaczy pan Paweł, mieszkaniec Łajsk.

 

Apel o pomoc

Apel o pomoc w imieniu mieszkańców przekazał na ręce wójta radny Jan Sołtys. Uczynił to podczas ostatniej sesji Rady Gminy Wieliszew, zaproponował również, by odbyła się wyjazdowa komisja, która zweryfikuje zagrożenie, jakie istnieje na skrzyżowaniu z Topolową. – Jestem za tym, żeby to sprawdzić, bo wiem jak jest to niebezpieczne – mówi wójt Paweł Kownacki.

Może w czerwcu

Wszystko wskazuje na to, że temat powinien trafić na czerwcową komisję bezpieczeństwa. – Będę prosił o to przewodniczącego, by na naszym czerwcowym spotkaniu uwzględnił część wyjazdową komisji, która mogłaby się zająć kwestią wyjazdu z ul. Topolowej i ul. Suwalną – mówi Artur Miętek, wiceprzewodniczący komisji bezpieczeństwa. Jest więc nadzieja, że radni pochylą się nad prośbami mieszkańców, a w efekcie Urząd Gminy podejmie rozmowy z zarządcą ul. Nowodworskiej na temat wprowadzenia zmian na tym skrzyżowaniu.