Wieliszew. Pijany rowerzysta jechał wężykiem na rowerze. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł

policja

fot. adobe.stock

W czwartek (24 marca) na terenie gminy Wieliszew policjanci zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę, którego styl jazdy mógł wskazywać na to, że mężczyzna był pijany. Podejrzenia okazały się słuszne. 43-latek miał w organizmie ponad promil alkoholu. Zgodnie z taryfikatorem, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł.

 

 

W czwartek po godz. 11 podczas patrolowania gminy Wieliszew policjanci zwrócili uwagę na mężczyznę jadącego rowerem. Rowerzysta jechał wężykiem, dlatego mundurowi postanowili poddać mężczyznę kontroli drogowej. – Funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Zwrócił na siebie uwagę tym, że jechał szlaczkiem. Podczas rozmowy policjanci wyczuli od niego zapach alkoholu. Ich przypuszczenie, że cyklista jest nietrzeźwy potwierdziło badanie alkomatem. Urządzenie wykazało, że 43-latek wsiadł na rower mając ponad promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany manatem w wysokości 2 500 złotych. – informuje podkom. Justyna Stopińska oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

 

 

Policja informuje, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla pijanych rowerzystów

– Rowerzysta może być sprawcą tragicznych wypadków. Ciągle słyszymy o nietrzeźwych rowerzystach wyjeżdżających przysłowiowym wężykiem sprzed sklepów, czy też barów. Stwarzają oni realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Taki rowerzysta jest nieobliczalny w momencie, kiedy go wyprzedzamy. Uciekając przed zderzeniem z nietrzeźwym rowerzystą kierowca samochodu może wjechać do rowu lub uderzyć w drzewo, co z kolei może spowodować poważną tragedię. Dlatego też dla nietrzeźwych kierowców, także rowerzystów, nie może być żadnej tolerancji. – dodaje podkom. Justyna Stopińska.

Nietrzeźwy rowerzysta z mandatem w wysokości 2,5 tys. zł

Oprócz podwyższenia od 1 stycznia 2022 roku mandatów za przekroczenie prędkości wzrosły również kary pieniężne za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego podobnie działającego środka. Kara taka wynosi minimum 2,5 tys. zł. Podobną karą pieniężną może zostać ukarana również osoba za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego podobnie działającego środka. Dotyczy to między innymi pijanych osób kierujących rowerami.