Wieliszew. Promyki zatańczyły dla Pierwszej Damy w Pałacu Prezydenckim (zdjęcia)

promyki14

Promyki z Wieliszewa odwiedziły Pierwszą Damę, Agatę Kornhauser–Dudę, fot. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, www.prezydent.pl

Wieliszewskie Promyki zatańczyły m.in. poleczkę i tańce lubelskie dla Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser–Dudy w Pałacu Prezydenckim. – Bardzo się cieszę, że jesteście dumni z pięknej, polskiej tradycji i ją pielęgnujecie. Prawie zawsze, gdy wyjeżdżam za granicę i spotykam się z rodakami, okazuje się, że przy niemal każdej polskiej szkole działa zespół ludowy, który w ten sposób podtrzymuje pamięć o naszej ojczyźnie. Bardzo się cieszę, że dla Was to również jest bardzo istotne – dziękowała im Pierwsza Dama.

We wtorek, 12 marca 2024 r. w 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, zespół tańca ludowego Promyki z Wieliszewa odwiedził Pierwszą Damę, Agatę Kornhauser–Dudę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Reprezentująca ten zespół grupa młodzieżowa oraz wybrane pary turniejowe zatańczyły dla prezydentowej m.in. polkę oraz najpopularniejsze tańce lubelskie. – Bardzo się cieszę, że jesteście dumni z pięknej, polskiej tradycji i ją pielęgnujecie. Prawie zawsze, gdy wyjeżdżam za granicę i spotykam się z rodakami, okazuje się, że przy niemal każdej polskiej szkole działa zespół ludowy, który w ten sposób podtrzymuje pamięć o naszej ojczyźnie. Bardzo się cieszę, że dla Was to również jest bardzo istotne – mówiła Agata Kornhauser–Duda. Pierwsza Dama podkreśliła, że zespoły takie jak Promyki to idealny przykład, jak w dzisiejszych czasach można kultywować dziedzictwo kulturowe, oferując jednocześnie rozrywkę. – Jest to też fantastyczny sposób na spędzanie wolnego czasu i okazja do odkrywania talentów i pasji – dodała.

Tańce, zwiedzanie i obiad

Oprócz zaprezentowania przed Pierwszą Damą swoich talentów tanecznych, Promyki zwiedziły też Pałac Prezydencki, a także w jej towarzystwie zjadły obiad. – Małżonka prezydenta pytała młodych gości o początki ich pasji, o to, kto zachęcił ich do tańca, jak bardzo wspierają ich rodzice i dziadkowie oraz jak silne są w rodzinach młodych tancerzy ludowe tradycje. Ciekawa też była, czy każdy tancerz w zespole uczy się równolegle śpiewu. Dzieci odpowiadały też na pytania o częstotliwość prób i sposoby godzenia swej pasji z codziennymi obowiązkami, zwłaszcza szkolnymi. Zapewniły Pierwszą Damę, że taniec i śpiew nie przeszkadza im w nauce – dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Promyki są chlubą gminy Wieliszew

Zespół tańca ludowego Promyki jest reprezentacyjną grupą artystyczną gminy Wieliszew. Obecnie we wszystkich jego sekcjach tańczy około 170 osób z Wieliszewa i okolic. Zespół tańczy polskie tańce narodowe, a oprócz tańca na scenie kultywuje również narodowe pieśni i obrzędy ludowe. Zespół powstał w 1998 r. Przez tych ponad 25 lat swojej działalności sięgnął po wiele tytułów mistrzowskich, zarówno w konkursach ogólnopolskich, jak i tych odbywających się na świecie i w Europie.

Zdjęcia: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Zespół Tańca Ludowego Promyki, Facebook