Wieliszewscy radni właśnie przystąpili do uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla okolic ulic Modlińskiej i Nowodworskiej w Wieliszewie i w Skrzeszewie. Oznacza to tyle, że póki co zapalono zielone światło do powstania nowych opracowań planistycznych dla wskazanych części gminy Wieliszew. Procedura związana z wejściem w życie tych zmian potrwać nawet kilka lat.
28 lutego 2023 r. Rada Gminy Wieliszew podjęła uchwałę upoważniającą miejscowy samorząd do rozpoczęcia prac nad opracowaniem mpzp dla okolic ulic Modlińskiej i Nowodworskiej w Wieliszewie i w Skrzeszewie. Jest to procedura bardzo skomplikowana i czasochłonna. Wejście w życie zaplanowanych w tych przestrzeniach reform może bowiem zająć nawet i kilka lat.
Obszar objęty uchwałą z 28 lutego 2023 r. o przystąpieniu do uchwalania mpzp, fot. UG Wieliszew
Na wniosek właścicieli nieruchomości
Przystąpienie do prac zmierzających do uchwalenia mpzp dla okolic ulic Modlińskiej i Nowodworskiej w Wieliszewie i w Skrzeszewie to efekt nacisków właścicieli nieruchomości położonych na tym obszarze. Domagają się oni od władz miejscowego samorządu ustalenia parametrów m. in. jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej na nieruchomościach przylegających do ulicy Nowodworskiej, nieopodal jej skrzyżowania z ulicą podporucznika Wiktora Dziarskiego w Wieliszewie.
– W roku 2022 wpłynął wniosek o zmianę wskaźników zagospodarowania terenu przeznaczonego w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Skrzeszew pod zabudowę usługową związaną z obsługą tras komunikacyjnych. Niniejszy wniosek został przedstawiony na wspólnym posiedzeniu komisji rozwoju i zagospodarowania przestrzennego, komisji oświaty, kultury i sportu oraz komisji bezpieczeństwa porządku publicznego i ochrony przeciwpożarowej, które odbyło się 26 kwietnia 2022 r. Zgodnie ze zdaniem komisji rozwoju i zagospodarowania przestrzennego należało przystąpić do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jednak nie tylko dla obszaru wskazanego we wniosku, ale obszar opracowania należało rozszerzyć o tereny położone we wsi Wieliszew, pomiędzy ulicami Modlińską i Nowodworską z racji braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla znacznej części tego obszaru. Jednocześnie komisja wskazała na konieczność ponownego przeanalizowania i dokonania możliwych zmian wskaźników na terenach, dla których obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – dowiadujemy się z uzasadnienia ostatnio podjętej uchwały.