Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Jabłonna. RECITAL CHOPINOWSKI

21 października 2018 o 13:00 - 14:30

21 października 2018r. o godz. 13.00 odbędzie się koncert z cyklu Pałacowe spotkania z muzyką, recital chopinowski w wykonaniu Roberta Skiery. Robert Skiera to absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, adiunkt w Katedrze Fortepianu, wykładowca kilku uczelni muzycznych. Solista i kameralista, występuje na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą. Dokonał szeregu nagrań dla Programu 2 Polskiego Radia oraz dla Telewizji Polskiej. Występował jako solista z orkiestrami kameralnymi, a także wykonywał partie fortepianowe w utworach orkiestrowych.

169. rocznica śmierci Fryderyka Chopina to czas na koncert poświęcony pamięci tego wielkiego kompozytora. Program recitalu, który wykona dla Państwa Robert Skiera spięty jest klamrą dwóch polonezów: Polonez A-dur, w zamyśle samego twórcy mający spełniać funkcję poloneza koronacyjnego oraz Polonez As-dur, najsłynniejszy, bardzo charakterystyczny, będący najdoskonalszym dziełem tego gatunku. Utwory zawarte pomiędzy nimi stanowią przekrój twórczości Chopina na fortepian solo. Zabrzmią słynne Walce, tak różne w charakterze od klasycznego walca wiedeńskiego. Mazurki będące hołdem złożonym polskiej muzyce ludowej, które stały się źródłem inspiracji dla twórców następnych pokoleń, chociażby Henryka Wieniawskiego, czy Karola Szymanowskiego. Oprócz Poloneza A-dur i melancholijnego Walca a-moll, wśród dzieł skomponowanych podczas pobytu Fryderyka Chopina na Majorce nie zabraknie słynnego Preludium „Deszczowego” i dramatycznego Scherza cis- moll. Przykładem jeszcze większego dramatyzmu będzie pełna pasji i siły, skomponowana w 1831 roku Etiuda „Rewolucyjna” i nieco wcześniejsza, poruszająca Etiuda f- moll. Jakże zróżnicowany dorobek kompozytora, o którym już w 1837 roku Heinrich Heine powiedział; „Polska mu dała ducha rycerskiego i cierpienia swych dziejów”.
Patrycja Szymańska

PROGRAM
Fryderyk Chopin (1 marca 1810- 17 października 1849)
Polonez A- dur op.40
Preludium Des- dur op.28 nr 15 („Deszczowe”)
Walc Es- dur op.18
Walc cis- moll op.64 nr 2
Scherzo cis-moll op. 39
Walc a- moll op.34 nr 2
Etiuda c- moll op.10 nr 12 (“Rewolucyjna”)
2 Mazurki op. 68: a-moll i F- dur
Etiuda f- moll op.10 nr 9
Polonez As- dur op. 53
WYKONAWCA:
Robert Skiera – fortepian
Kierownictwo artystyczne cyklu – Patrycja Szymańska
Robert Skiera studia pianistyczne ukończył w 1988 roku w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Alicji Palety-Bugaj oraz kameralistyki Barbary Halskiej. W macierzystej uczelni pracował jako adiunkt w Katedrze Fortepianu oraz Kameralistyki Fortepianowej, współpracując również z klasą Piotra Palecznego. Był wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jest nauczycielem dyplomowanym Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Józefa Elsnera. Prowadził zajęcia w ramach międzynarodowych kursów interpretacji muzycznej w Nowym Sączu. Jako solista i kameralista występuje na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech (Kiel, Frankfurt, Mainz, Trewir, Mannheim, Cottbus, Husum, Mülheim, Oberhausen, Segeberg), w Holandii (Haga), we Włoszech (Mediolan, Turyn, Genua), Austrii (Wiedeń), Wielkiej Brytanii (Londyn), we Francji (Paryż), Belgii (Bruksela), na Węgrzech (Budapeszt) – otrzymując pochlebne recenzje prasowe. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje twórczość Fryderyka Chopina i recitale chopinowskie regularnie pojawiają się w kalendarzu jego solowych występów. Wielokrotnie koncertował na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracuje ze znanymi aktorami i muzykami polskimi, m.in. wystąpił wraz ze światowej sławy polskim skrzypkiem Mariuszem Patyrą w mediolańskim Teatro Dal Verne. Dokonał szeregu nagrań dla Programu 2 Polskiego Radia oraz dla Telewizji Polskiej. Występował jako solista z orkiestrami kameralnymi, a także wykonywał partie fortepianowe w utworach orkiestrowych (m.in. pod dyr. Dietricha Fischer-Dieskau). Udzielał wywiadów dla polskich pism muzycznych. Jego repertuar obejmuje utwory od Bacha do Bartóka. Nakładem firmy Acte Préalable ukazała się jego płyta z utworami solowymi Fryderyka Chopina. Natomiast firma DUX opublikowała nagrania muzyki kameralnej z jego udziałem.
Kolejne „Pałacowe spotkania z muzyką” 18 listopada 2018r. – w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – „Legiony to…” – koncert pieśni żołnierskich i legionowych. Wystąpią: Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Piotr Rafałko – tenor, Krzysztof Ciupiński-Świątek – tenor, Robert Morawski – fortepian. Zapraszamy serdecznie.

Szczegóły

Data:
21 października 2018
Czas:
13:00 - 14:30

Dodaj komentarz