Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Pałacowy Salon Naukowy: „Proste i ciekawe eksperymenty, czyli czego nie widziałaś/-eś na lekcjach chemii?”

21 października 2018 o 14:30 - 16:00

21 października 2018r. ok. godz. 14.30 zapraszamy na Pałacowy salon naukowy zatytułowany „Chemia na żywo”. Będzie to wykład urozmaicony pokazami chemicznymi, który poprowadzi dr. Dorota Czajkowska-Szczykowska z Instytut Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Dr Czajkowska-Szczykowska jest współautorką artykułów naukowych w czasopismach z listy filadelfijskiej, kierowała kilkoma projektami badawczymi, członkini Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie oraz AMU PAN.

Często na samo słowo „chemia” reagujemy negatywnie, niezależnie od tego czy jest to wynikiem nadmiernie dodawanych do pożywienia sztucznych dodatków (tzw. E) czy faktu, że przedmiot ten w szkole nie należał do naszych ulubionych. Musimy jednak pamiętać, że związki chemiczne w naszym życiu są wszędzie i tylko wiedza na ich temat oraz świadomość zagrożeń jest w stanie zmienić to nastawienie.

Pierwsza styczność z chemią ma zazwyczaj miejsce w szkole. I o ile mieliśmy szczęście do nauczyciela odpowiednio i ciekawie wprowadzającego nas w ten obszar nauki, to teraz możemy z rozbawieniem przypominać sobie lądujące na suficie produkty wybuchowych reakcji chemicznych, wykonywanych przez naszych profesorów. To zachęcało do poszukiwań powodów tych niebezpiecznych sytuacji, a następnie do poszerzania wiedzy na ich temat. Tak zazwyczaj rozwija się pasja.
Na wykładzie z elementami warsztatu będziecie mogli Państwo zobaczyć kilka bezpiecznych eksperymentów chemicznych, które być może swoją prostotą wykonania zaskoczą i pozwolą z rozrzewnieniem powrócić do lat szkolnych, zadając sobie pytanie: dlaczego nie widziałam/-em tego wcześniej…
dr Dorota Czajkowska-Szczykowska jest chemikiem organikiem w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, zajmującym się syntezą związków steroidowych oraz członkinią Akademii Młodych Uczonych PAN.
Jej zainteresowania badawcze obejmują syntezę makrocyklicznych rotorów molekularnych otrzymywanych z cząsteczek steroidów, mogących odgrywać ważną rolę w nanotechnologii i mieć zastosowanie np. w optyce, fotonice czy medycynie.
Jest laureatką kilku Nagród Rektora Uniwersytetu w Białymstoku za działalność naukową oraz nagród przyznawanych przez studentów za działalność dydaktyczną. Współautorka artykułów naukowych w czasopismach z listy filadelfijskiej. Realizowała bądź kierowała kilkoma projektami badawczymi finansowanymi przez swoją macierzystą Uczelnię, MNiSW oraz NCN. Sekretarz Sekcji Chemii Organicznej PTChem, członkini: Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie, Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych działającej przy tym Oddziale oraz Międzynarodowego Towarzystwa Izoprenoidowego

Szczegóły

Data:
21 października 2018
Czas:
14:30 - 16:00

Dodaj komentarz