Kluczowe etapy budowy domu i jak się do nich przygotować?

wcskip

Budowa domu to znaczący projekt życiowy, więc odpowiednie przygotowanie do tego procesu jest kluczowe. Na co zwrócić uwagę, planując prace budowlane? Oto kroki, które pomogą Ci w przygotowaniu się do budowy.

 

Sprawdzenie i zakup działki

Jeżeli masz już działkę budowlaną, ten etap oczywiście możesz pominąć. W pozostałych przypadkach zacząć trzeba od wyboru odpowiedniego gruntu. Lokalizacja domu jest do pewnego stopnia sprawą indywidualną — jeżeli unikasz miejskiego zgiełku, wybierzesz prawdopodobnie cichą, wiejską okolicę, jeżeli zaś cenisz sobie wygodę dużych metropolii, zwrócisz uwagę, aby zapewnić sobie dobrą komunikację z miastem. Jednak brać też musisz pod uwagę to, aby grunt w wybranej lokalizacji miał dostęp do drogi publicznej i został uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego daje również odpowiedź na inne ważne pytania: ile kondygnacji może mieć Twój dom, ile powierzchni działki może zająć itp. Wybór działki pod budowę domu zawsze więc powinien iść w parze ze sprawdzeniem MPZP i w razie konieczności dokonania weryfikacji swoich oczekiwań.

Przygotowanie projektu

Istnieją dwa główne podejścia do projektowania domu: projekt od podstaw (zwany także projektowaniem niestandardowym) i gotowy projekt (zwany także projektem katalogowym). W pierwszym przypadku korzystasz z usług architekta, który stworzy projekt dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Możesz zaprojektować dom od zera, uwzględniając wszystkie swoje życzenia, styl życia i ważne okoliczności. Projekt od podstaw może być jednak bardziej kosztowny i czasochłonny, ponieważ wymaga pełnej indywidualizacji. Planowanie domu na podstawie gotowych propozycji to zaś wybór gotowego projektu z katalogu architekta. Projekty te, choć ustandaryzowane, wciąż mogą być dostosowane do Twoich potrzeb w całkiem sporym zakresie. Na rynku istnieje wiele gotowych projektów, co oznacza, że masz szeroki wybór różnych stylów i rozmiarów domów do wyboru. Gotowy projekt z ewentualnymi poprawkami jest zazwyczaj opcją ekonomiczniejszą od projektowania na życzenie.

Uzyskanie pozwolenia lub zgłoszenie budowy

Warto zorientować się, czy budowa domu wymaga uzyskania urzędowego pozwolenia na budowę, czy też nie. Niekiedy można rozpocząć budowę bez konieczności uzyskiwania formalnego pozwolenia na budowę, wystarczy jedynie złożyć odpowiednie zgłoszenie w urzędzie. Zgodnie z przepisami, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę można wznosić budynek o powierzchni do 70 m2, o ile ma być przeznaczony na cele mieszkaniowe. Ustawodawcy pracują nad tym, aby można było wykorzystać tę uproszczoną procedurę w jeszcze większym zakresie. Warto jednak zaznaczyć, że nadal konieczne jest posiadanie odpowiedniego projektu budowlanego — jest to wymóg niezależnie od procedury. 

Wybieranie ekipy budowlanej

Wielu z tych, którzy rozpoczynają budowę, często pyta znajomych o rekomendacje konkretnej ekipy. Ci, którzy mieli już doświadczenie w budowie domu, zazwyczaj chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu prac. Polecają dobrych fachowców, ostrzegają przed popełnieniem błędów przy wyborze ekipy budowlanej. Jednym z istotnych aspektów, na który warto zwrócić uwagę, jest czytanie dokładnie umów zawieranych z wykonawcami. O ile kwestie dotyczące zakupu materiałów budowlanych lub wynagrodzenia zazwyczaj są klarowne, należy skoncentrować się też na takich sprawach, jak odpowiedzialność za kontener na gruz i porządkowanie posesji po zakończeniu budowy. 

Wygoda na budowie

Jeśli jako inwestor planujesz spędzać sporo czasu na placu budowy i chcesz zapewnić sobie komfort, warto przemyśleć takie dylematy jak te związane z załatwianiem potrzeb fizjologicznych i higieną. Dobrym pomysłem może być wynajem toalet przenośnych, które rozwiążą problem braku toalety na placu budowy. Firmy budowlane dla swoich pracowników niejednokrotnie wynajmują toalety przenośne, które nie wymagają podłączenia do kanalizacji ani szamba, są wyposażone w bezodpływowy zbiornik i wykonane są z nowoczesnych, nieabsorbujących zapachów materiałów. W toalecie o wysokim standardzie znajdują się też takie dogodności jak kompaktowa umywalka z pompką nożną czy dozownik na mydło. 

Każda budowa jest inna, wiąże się z nieco innymi wyzwaniami, dlatego ważne jest, aby dostosować poszczególne kroki do danej sytuacji, indywidualnych potrzeb i warunków lokalnych. Budowa domu może być wyzwaniem, ale jej ukończenie to prawdziwa satysfakcja.