Masa cukrowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

art3-kwieciea2024-freepik-12

Masa cukrowa ma swoich zwolenników i przeciwników. Zdaniem niektórych jest za słodka, ale są jej miłośnicy i zaliczyć do nich trzeba nie tylko dzieci. Jedno jest jednak pewne – masa cukrowa jest niezastąpiona podczas ozdabiania tortów i wypieków różnego rodzaju. Co warto o niej wiedzieć? Jakie dekoracje można z niej wyczarować?

 

Czym właściwie jest masa cukrowa?

Masa cukrowa nazywana jest również fondantem i lukrem plastycznym. Wytwarzana jest z cukru pudru i żelatyny. Czasem dodaje się do niej również glicerynę i glukozę, które nieco zmiękczają masę. 

Pod względem konsystencji masa cukrowa przypomina plastelinę o wysokiej elastyczności. Dlatego idealnie nadaje się do modelowania, rzeźbienia i zdobienia wypieków. Fondant jest w pełni bezpieczny – można go bez obaw spożywać. Jednak z uwagi na jego intensywny, słodki smak, nie wszyscy za nim przepadają. 

Masę cukrową bez większego problemu przygotować można samodzielnie, ale o wiele prostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego produktu w sklepie. 

Jakie zalety ma gotowa masa cukrowa?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby masę cukrową przygotować zupełnie samodzielnie. Jednak wiele osób stawia na gotowe produkty. Z czego to wynika? Dzięki temu można mieć pewność, że masa ma odpowiednią elastyczność i współpraca z nią będzie na pewno bezproblemowa. Samodzielne eksperymenty w tym zakresie nie zawsze muszą zakończyć się sukcesem. 

Dodatkowo przygotowywana w domu masa cukrowa jest biała. Trzeba ją osobno zabarwić, jeśli jest taka potrzeba. W sklepach z kolei można od razu zaopatrzyć się w fondant o wybranej barwie. Nie trzeba kupować osobno barwników spożywczych w żelu czy proszku. Zresztą istnieje ryzyko, że nie uda się uzyskać odpowiedniego odcienia masy cukrowej. 

Gotowe masy cukrowe są świetnym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dekorowaniem tortów i innych wypieków. Po jej zakupieniu można od razu przystąpić do działania. 

Jak długo schnie masa cukrowa?

Podczas wyrabiania w dłoniach masa cukrowa staje się miękka. Do dzięki niej można z niej tworzyć różne ozdoby. Po wszystkim dekoracje muszą jednak wyschnąć, aby można je było wykorzystać na torcie. Jak długo trwa ten proces? 

Okazuje się, że na ogół masa cukrowa schnie do 24 godzin. W praktyce wpływ na to ma wiele czynników np. wilgotność i temperatura powietrza. W gorące dni masa schnie nieco dłużej. Dobę zajmuje jej to w temperaturze pokojowej. Warto ten fakt uwzględnić, planując dekorowanie wypieków. Czasem zaleca się przygotowanie figurek z masy cukrowej kilka dni wcześniej. 

Zdarzyć się może tak, że fondant ma problemy ze stwardnieniem. Co można w tej sytuacji zrobić? Dobrze jest wtedy przenieść masę cukrową do nieco chłodniejszego pomieszczenia o dobrej wentylacji. Optymalne warunki powinny przyspieszyć proces schnięcia dekoracji cukrowych. Nie należy jednak przesadzać. Okazuje się bowiem, że zbyt szybkie wysychanie produktu może wiązać się z jego pękaniem i kruszeniem się. 

Zdarzyć się poza tym może sytuacja zupełnie odwrotna, gdy masa cukrowa jest twarda i nie można z niej wykonać żadnych osób. Tak dzieje się wówczas, gdy jest w nieodpowiedni sposób przechowywana. Można wtedy do niej dodać nieco glukozy lub gliceryny. Powinna po chwili odzyskać swoją pierwotną elastyczność. 

Masa cukrowa – o czym jeszcze warto pamiętać?

Przed przystąpieniem do pracy z masą cukrową warto zaznajomić się z kilkoma informacjami na jej temat:

– do obłożenia tortu najlepiej nadaje się mocno schłodzona masa cukrowa,

– fondant sprawdza się tylko na tortach otynkowanych kremami na bazie masła, kremy na bazie śmietany rozpuszczają masę cukrową,

– w celu nadania masie cukrowej elastyczności, trzeba ją wyrobić w dłoniach, staje się wówczas podatna na modelowanie, 

– sam lukier plastyczny jest bardzo słodki, ale tę słodycz można nieco przełamać za sprawą odpowiednich aromatów, 

– masa cukrowa do tynkowania tortów musi być cienko rozwałkowana, 

– do klejenia dekoracji cukrowych świetnie nadaje się zwykła woda, 

– resztki masy cukrowej zaleca się przechowywać w szczelnym opakowaniu.