Jakie są właściwości basenowych zbiorników?

office-620817_1280

Zbiorniki basenowe, które spotykamy w miejskich przestrzeniach rekreacyjnych takich jak aquaparki czy pływalnie, powstają z różnych materiałów, dlatego różnią się między sobą właściwościami. To pozwala nam wybierać spośród wielu odmiennych rozwiązań, dopasowując je do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Aby jednak dokonać właściwego wyboru i zagwarantować swoim zbiornikom odpowiednie właściwości basenowe, warto przyjrzeć się bliżej stosowanym w tej branży surowcom.

Co cechuje dobrej jakości zbiorniki basenowe?

Zbiorniki basenowe wykonuje się najczęściej z betonu, stali i tworzyw sztucznych. Te trzy materiały gwarantują najlepsze parametry techniczne powstałym z ich użyciem konstrukcjom. Betonowe baseny są solidne i trwałe, cechuje je także duża elastyczność, co pozwala na dostosowanie ich kształtu do założeń najbardziej kreatywnych projektów architektonicznych. Baseny ze stali pokrytej powłoką PVC charakteryzują się nieco mniejszą elastycznością, są za to łatwe w utrzymaniu i wyjątkowo odporne, ponieważ wspomniana powłoka zapewnia im skuteczną ochronę przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem środków chemicznych. Właściwości zbiorników basenowych wykonanych z tworzyw sztucznych to z kolei przede wszystkim łatwość montażu i wysoka estetyka, dzięki której konstrukcja zyskuje dodatkowy walor dekoracyjny. Na rynku dostępne są też oczywiście inne materiały budowlane, po które chętnie sięgają niektórzy inwestorzy i projektanci, ale jeśli zależy nam na naprawdę dobrej jakości wykonanej konstrukcji, wybierzmy beton, stal lub tworzywo sztuczne, gdyż to właśnie one zapewniają najlepsze właściwości basenowe. Więcej informacji zasięgniecie na 3aqua.pl

Jak należy dbać o zbiorniki basenowe?

Właściwości zbiorników basenowych zależą nie tylko od zastosowanych materiałów, ale też staranności w ich konserwacji. Pamiętajmy więc o regularnym czyszczeniu tych konstrukcji, cyklicznie usuwajmy z ich dna oraz ścian osady, glony, pleśń i inne zanieczyszczenia. Utrzymujmy również właściwy balans chemiczny wody, monitorując i regulując poziom pH oraz stężenie chloru czy innych środków dezynfekujących. W przypadku zbiorników wykonanych z tworzyw sztucznych ważna jest także kontrola temperatury – woda nie może być zbyt gorąca, by nie uszkodziła ich powierzchni. Taka pielęgnacja basenów przekłada się nie tylko na długotrwałe utrzymanie ich optymalnych właściwości, ale też komfort korzystających z niego użytkowników.